Vitaminas A naudojamas siekiant išvengti ar gydyti šio vitamino trūkumą asmenims, kurių mityboje jo nepakanka. Daugumai žmonių, kurie laikosi įprastos mitybos, papildomai vitamino A nereikia. Tačiau kai kuriomis būklėmis, pavyzdžiui, esant baltymų trūkumui, diabetui, skydliaukės funkcijos padidėjimui, kepenų ar kasos veiklos sutrikimams, vitamino A lygis gali sumažėti. Vitaminas A atlieka svarbų vaidmenį organizme: reikalingas augimui ir kaulų vystymuisi, odos bei regėjimo funkcijoms palaikyti. Trūkstant vitamino A gali pasireikšti regėjimo sutrikimai, tokie kaip blogėjančio matymo prietemoje arba nuolatinė akių žala.
Kaip vartoti vitaminą a
Šį vitaminą vartokite per burną su maistu arba be jo, dažniausiai vieną kartą per dieną. Laikykitės visų nurodymų, pateiktų produkto pakuotėje, arba gydytojo rekomendacijų. Jei kyla klausimų, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jei naudojate skystos formos preparatą, dozę tiksliai pamatuokite specialiu matavimo prietaisu arba šaukšteliu. Nenaudokite buitinio šaukšto, nes galite netiksliai pamatuoti dozę.
Dozė nustatoma pagal jūsų amžių, sveikatos būklę ir atsaką į gydymą.
Vitaminą vartokite reguliariai, kad pajustumėte didžiausią naudą. Norint nepamiršti išgerti preparatą, stenkitės jį vartoti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Nedidinkite dozės ir vartokite vitaminą dažniau, nei rekomenduojama. Taip nepaspartinsite sveikimo, o šalutinių reakcijų rizika gali padidėti.
Jeigu jūsų būklė išlieka arba blogėja, apie tai informuokite gydytoją. Jei manote, kad turite rimtų sveikatos problemų, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
Šalutinis poveikis
Vartojamas pagal rekomenduojamas dozes, šis vitaminas dažniausiai nesukelia šalutinių poveikių. Jei pastebite neįprastus simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Sunki alerginė reakcija į šį vitaminą yra labai reta. Vis dėlto, jei pasireiškia rimti alergijos simptomai – bėrimas, niežėjimas arba patinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas, apsunkintas kvėpavimas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Šiame sąraše nėra visų galimų šalutinių poveikių. Jei pastebite kitų, čia nenurodytų simptomų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jungtinėje Karalystėje ir Europoje –
- Pasitarkite su gydytoju dėl šalutinio poveikio ir kaip jį spręsti.
- Apie šalutinį poveikį galite pranešti vaistų saugumo agentūrai savo šalyje.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti vitaminą A, informuokite gydytoją arba vaistininką, jei esate jam alergiški arba turite kitų alergijų. Kai kuriuose produktuose gali būti pagalbinių medžiagų (pvz., sojų, kurios būdingos kai kuriems prekių ženklams), galinčių sukelti alergines reakcijas ar kitas problemas. Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į vaistininką.
Prieš planuojamą operaciją informuokite gydytoją arba odontologą apie visus vartojamus preparatus (įskaitant receptinius, nereceptinius vaistus ir augalinius papildus).
Nėštumo metu vitaminas A yra saugus vartojant rekomenduojamas dozes. Jokiu būdu nereikėtų viršyti nustatytų paros normų, nes tai gali būti žalinga vaisiui. Pasitarkite su gydytoju dėl informacijos apie saugų vartojimą nėštumo metu.
Vitaminas A patenka į motinos pieną ir laikomas saugiu žindant, jei vartojamos rekomenduojamos dozės. Dėl detalesnės informacijos pasitarkite su gydytoju.
Sąveika
Vaistų sąveika gali pakeisti vaistų veikimą arba padidinti šalutinio poveikio riziką. Šioje informacijoje nėra paminėtos visos galimos vaistų sąveikos. Pasižymėkite visus vartojamus produktus (įskaitant receptinius, nereceptinius vaistus ir augalinius preparatus) ir pateikite šį sąrašą savo gydytojui bei vaistininkui. Nekeiskite dozės, nepradėkite ar nenutraukite vaistų vartojimo be gydytojo sutikimo.
Kai kurie produktai, galintys sąveikauti su vitaminu A:
- acitretinas
- alitretinoinas
- beksarotenas
- cholestiraminas
- izotretinoinas
- tretinoinas
- kiti preparatai, kurių sudėtyje yra vitamino A (pvz., multivitaminai)
- varfarinas
Venkite vitamino A vartoti tuo pačiu metu, kai vartojate neomiciną, orlistatą ar mineralinį aliejų. Jei vartojate bet kurį iš šių vaistų, tarp vitamino A ir kitų vaistų suvartojimo darykite ne mažesnę nei 2 valandų pertrauką.
Ar šis vitaminas gali sąveikauti su kitais jūsų vartojamais vaistais? Jei kyla abejonių, kreipkitės į savo gydytoją ar vaistininką ir naudokitės vaistų sąveikos patikros įrankiu.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.