Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimas – ką reikia žinoti

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimas – ką reikia žinoti

HPV DNR testas skirtas nustatyti aukštos rizikos ŽPV padermes, kurios gali sukelti gimdos kaklelio vėžį, įskaitant ŽPV 16 ir 18, kurie sudaro daugumą su ŽPV susijusių vėžių. Iš viso yra žinomos keturiolika onkogeninių ŽPV padermių.

Yra daugiau nei 150 žmogaus papilomos viruso (ŽPV) padermių. Apie 100 padermių sukelia karpas veide, ant rankų ir kojų, o apie 40 padermių gali užkrėsti anogenitalinį regioną. Mažos rizikos padermės sukelia genitalijų karpas, o aukštos rizikos padermės dažnai lemia ikivėžinius pakitimus, vadinamus gimdos kaklelio displazija, kurie gali išsivystyti į gimdos kaklelio vėžį.

Kada turėtumėte pradėti daryti HPV DNR testą?

  • Pradėkite testą būdami 30 metų amžiaus.
  • Anomalus Pap tepinėlio rezultatas.
  • Kai turite orofaringinį vėžį: HPV DNR testas gali patvirtinti, ar orofaringinis vėžys yra sukeltas ŽPV 16 ir perduodamas oraliniu būdu. Testas padeda gydytojui sukurti tinkamą gydymo planą, nes su ŽPV susijęs gerklės vėžys turi geresnę prognozę.

HPV DNR testą reikia atlikti kas 3-5 metus. Asmenys, kurių ankstesni HPV testai buvo teigiami arba kurių imuninė sistema silpna, kaip pavyzdžiui pacientai su ŽIV, turėtų atlikti testą dažniau, nes jų imuninė sistema negali efektyviai pašalinti viruso.

Kaip atliekamas HPV DNR testas?

Audinys iš gimdos kaklelio paimamas tyrimui Pap tepinėlio metu arba per biopsiją ir siunčiamas į laboratoriją analizei. Atliekant Pap tepinėlio testą, gydytojai taip pat gali užsakyti HPV DNR testą. Jei Pap tepinėlio rezultatai yra anomaliniai ir HPV DNR testas yra teigiamas, gydytojas atliks biopsiją tolimesniam patologinio tyrimui, kad išsiaiškintų vėžio riziką.

Kokie yra ŽPV testo žingsniai?

Prieš HPV testą

Norint užtikrinti rezultatų tikslumą, pacientai turėtų vengti veiklų, kurios gali paveikti testo rezultatus. Pavyzdžiui, vengti testo atlikimo menstruacijų metu. Pacientai turėtų susilaikyti nuo lytinių santykių, lubrikantų ar makšties dušo naudojimo bei aplikacijų, spermicido ar kontraceptinio gelio naudojimo mažiausiai dvi dienas prieš testą.

HPV testo metu

HPV DNR testas atliekamas sekančiais žingsniais kaip Pap tepinėlio testas. Pacientė gulasi ant nugaros ir deda kojas į laikančius laikiklius. Gydytojas įveda spekuliatorių į makštį, kad patikrintų gimdos kaklelį ir paimtų ląstelių mėginį, kuris bus analizuojamas DNR testui.

Po HPV testo

Pacientė gali grįžti prie įprastos kasdienės veiklos. Gydytojas paskirs sekantį susitikimą testų rezultatų aptarimui, kurie gali būti teigiami arba neigiami.

Ką parodo HPV testo rezultatai?

  • Teigiami rezultatai reiškia, kad aptikta aukštos rizikos ŽPV, galinti sukelti gimdos kaklelio vėžį. Vis dėlto, tai nereiškia, kad jau turite vėžį. Teigiami rezultatai yra tik perspėjamasis ženklas, kad gali būti vėžio rizika. Rekomenduojama atlikti dar vieną HPV testą po metų, siekiant įvertinti, ar ŽPV infekcija išlieka ar atsiranda kiti vėžio požymiai.
  • Neigiami rezultatai reiškia, kad nėra aptikta aukštos rizikos ŽPV, galinčio sukelti gimdos kaklelio vėžį. Rekomenduojama atlikti profilaktines ŽPV vakcinacijas.

Po HPV testo gydytojas gali rekomenduoti:

  • Kontroliniai patikrinimai: Rekomenduojama atlikti kontrolinius patikrinimus kas 3 – 5 metus vyresniems nei 30 metų, kurių Pap tepinėlis yra normalus arba HPV testas yra neigiamas.
  • Kolposkopija: Gydytojai atliks kolposkopiją, jei Pap tepinėlio rezultatai yra anomaliniai. Kolposkopijos metu gali būti imami audinių mėginiai iš įtartinų vietų.
  • Chirurginis gimdos kaklelio gydymas: Gydytojai pašalins anomalinį audinį, siekiant užkirsti kelią ikivėžinių displastinių ląstelių vystymuisi į vėžį.

Dažniausiai užduodami klausimai

  • Ar LPI testavimas gali aptikti ŽPV? LPI testavimas neriekia ŽPV. LPI testavimas dažniausiai atliekamas iš kraujo arba kūno skysčių, kai tuo tarpu ŽPV testas reikalauja imti ląstelių mėginį tiesiai iš gimdos kaklelio. Tačiau vienu apsilankymu galite atlikti ir LPI, ir ŽPV DNR testus.
  • Kaip vyras gali žinoti, kad turi ŽPV infekciją? Šiuo metu nėra FDA patvirtinto ŽPV testo vyrams. Vis dėlto, karpos ant odos, įskaitant anogenitalinę ir kapšelio sritį, rodo ŽPV infekciją. Pastebėjus karpas rekomenduojama gydytojo konsultacija. Kai kuriais atvejais jie gali atlikti analinį Pap tepinėlį, siekdami patikrinti displazijos ir analinio vėžio riziką.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *