Tikriausiai galite suprasti, kad pūslelinė formuojasi, kai jaučiate dilgčiojimą ar aštrų skausmą aplink lūpas ir burną. Nors ir nepavojingos, jos yra dažnos, tačiau varginančios pūslelės. Čia yra lūpų pūslelinės apžvalga, būdingiausi simptomai ir kaip apsisaugoti nuo jų pasikartojimo.
Kas yra peršalimas?
Herpes simplex virusas (HSV) yra pagrindinė lūpų pūslelinės priežastis – tipiškas HSV-1 tipo simptomas. Ir atvirkščiai, dauguma žmonių yra susipažinę su HSV-2 kaip lytinių organų pūsleline. Daugiau nei 50 % 14-49 metų amerikiečių nešioja HSV-1, kuriuo dauguma suserga vaikystėje, todėl jie yra jautresni lūpų pūsleliui. Deja, HSV-1 yra visą gyvenimą trunkanti būklė, kuri nusėda jūsų veido pusės nervuose, kol kažkas ją suaktyvina. Tačiau dauguma vyresnių nei 35 metų žmonių turi mažiau lūpų pūslelinės. Virusas plinta per pūslelėse esantį skystį, ypač žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi. Virusu galite užsikrėsti bučiuodami užsikrėtusį asmenį arba dalindamiesi gėrimais ir indais su žmogumi, kuriam paūmėjo peršalimo liga. Įprasti veiksniai yra lėtinis stresas, nuovargis, peršalimas ar gripas, hormonų svyravimai, sunkinantis maistas ar dantų procedūros.
Peršalimo pūslelinės simptomai
Yra keletas šalto opos stadijų. Tačiau dauguma jų prasideda nuo niežėjimo ar deginimo pojūčio aplink lūpas. Paprastai po to aplink lūpas, skruostus arba burnos viduje atsiranda mažų skausmingų pūslelių. Pūslelėse yra skysčio, kuris sprogus gali ištekėti ir sukelti pluta – tai ženklas, kad jos pradeda 2-3 savaičių gijimo procesą. Kiti dažni simptomai yra šie:
- Skausmas aplink dantenas
- Pūslės ant gerklės ar liežuvio
- Karščiavimas
- Galvos skausmas ir raumenų įtampa
- Limfmazgių patinimas
- Ištinusios lūpos
Nors lūpų pūslelinės yra nepatogios, jos dažniausiai visiškai užgyja po kelių dienų, kai pluta nukrenta nepalikdama rando. Jei jie nepraeina per kelias savaites arba netrukus po to grįžta, apsvarstykite galimybę susitarti dėl susitikimo su gydytoju. Beveik 64% pacientų kasmet arba du kartus per metus apsilanko pas odontologą, kur jų specialistas gali rasti sprendimą skausmui malšinti.
Perašlimo gydymas ir namų gynimo priemonės
Peršalimo opos paprastai nereikalauja gydymo, tačiau galite pasirinkti nereceptinius kremus ir gelius, kad sumažintumėte diskomfortą ir palengvintumėte gijimą. Pavyzdžiui, lidokainas nepašalins pūslelinės, bet gali sumažinti deginimo pojūtį. Kiti tirpalai netgi gali užkirsti kelią pūslių susidarymui. Nors, jei esate linkęs į lūpų pūslelinę, gydytojas gali paskirti stipresnį antivirusinį tepalą. Galite užkirsti kelią HSV-1 ir vėlesnių lūpų pūslelinės plitimui vengdami bučiuoti žmones, kol opos neužgis, laikydamiesi geros higienos, pvz., rankų plovimo, nesilaikydami sporto šakų, kuriose reikia burnos apsaugos, ir vengdami oralinio sekso. Kiti patarimai apima skalavimą sūriu vandeniu, dantų šepetėlio keitimą po paūmėjimo ir aštraus maisto vengimą.
Padidinkite savo apsaugą nuo peršalimo opų
Galbūt nepavyks išvengti lūpų pūslelinės susidarymo, tačiau yra keletas būdų, kaip juos nuraminti ir sustabdyti naujų atsiradimą. Rūpinkitės savo burnos sveikata, kad palengvintumėte gyvenimą sergant lūpomis.