Aukštas kraujospūdis yra būklė, kai kraujo jėga, spaudžianti arterijų sieneles, yra nuolat per didelė. Tai laikui bėgant pažeidžia arterijas ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies priepuolis ar insultas. Kitaip ši būklė dar vadinama hipertenzija.
Sveikatos priežiūros specialistai dažnai vadina aukštą kraujospūdį „tyliuoju žudiku“, nes jis paprastai nesukelia jokių simptomų. Tai reiškia, kad galite nežinoti, kad kažkas negerai, tačiau žala organizmui vis tiek vyksta.
Kraujospūdis (BP) yra kraujo spaudimo arba jėgos, veikiančios kraujagyslių sieneles, matas. Jūsų kraujospūdžio matavimas susideda iš dviejų skaičių:
- Viršutinis skaičius yra sistolinis kraujospūdis, kuris matuoja spaudimą arterijų sienelėms, kai širdis plaka arba susitraukia.
- Apatinis skaičius yra diastolinis kraujospūdis. Jis matuoja spaudimą arterijų sienelėms tarp širdies plakimų, kai širdis atsipalaiduoja.
Sveikatos priežiūros specialistai kraujospūdį matuoja milimetrais gyvsidabrio (mmHg).
Kaip sužinoti, ar turiu aukštą kraujospūdį?
Vienintelis būdas sužinoti, ar jūsų kraujospūdis yra per didelis, yra reguliariai tikrintis. Tai galite padaryti pas gydytoją per kasmetinę apžiūrą, net jei jaučiatės sveiki. Jūs nesijausite blogai, jei turite aukštą kraujospūdį, todėl šie patikrinimai yra labai svarbūs ir gali išgelbėti gyvybę. Jei jūsų kraujospūdis yra aukštesnis už normalų diapazoną, gydytojas rekomenduos gyvenimo būdo pokyčius ir/arba vaistus, kad sumažintumėte skaičius.
Kas laikoma aukštu kraujospūdžiu?
Aukšto kraujospūdžio apibrėžimas šiek tiek skiriasi priklausomai nuo to, kur gyvenate. Europoje sveikatos priežiūros specialistai hipertenziją apibrėžia kaip:
- Viršutinį skaičių, kuris yra bent 140 mmHg, ir/arba
- Apatinį skaičių, kuris yra bent 90 mmHg.
Kaip dažnas yra aukštas kraujospūdis?
Aukštas kraujospūdis yra labai dažna būklė. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skaičiuoja, kad visame pasaulyje daugiau nei 1,2 milijardo žmonių nuo 30 iki 79 metų amžiaus turi hipertenziją. Maždaug 2 iš 3 šių asmenų gyvena žemų arba vidutinių pajamų šalyse.
Aukšto kraujospūdžio simptomai ir priežastys
Kokie yra aukšto kraujospūdžio požymiai ir simptomai?
Paprastai aukštas kraujospūdis nesukelia jokių požymių ar simptomų. Todėl sveikatos priežiūros specialistai jį vadina „tyliuoju žudiku“. Galite turėti aukštą kraujospūdį daugelį metų ir to nežinoti. PSO skaičiuoja, kad 46% suaugusiųjų, turinčių hipertenziją, nežino, kad ją turi.
Kai jūsų kraujospūdis pasiekia 180/120 mmHg ar daugiau, galite patirti tokius simptomus kaip galvos skausmas, širdies plakimas arba kraujavimas iš nosies. Toks aukštas kraujospūdis yra hipertenzinė krizė, kuri reikalauja neatidėliotinos medicininės pagalbos.
Kokios yra aukšto kraujospūdžio rūšys?
Gydytojas diagnozuos jums vieną iš dviejų aukšto kraujospūdžio rūšių:
- Pirminė hipertenzija. Dažniausios šio tipo hipertenzijos priežastys (apie 90% visų suaugusiųjų atvejų) yra senėjimas ir gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip nepakankamas fizinis aktyvumas.
- Antrinė hipertenzija. Šio tipo hipertenzijos priežastys yra įvairios medicininės būklės arba vartojami vaistai.
Kas sukelia hipertenziją?
Pirminė hipertenzija neturi vienos aiškios priežasties. Paprastai daugelis veiksnių susijungia, kad ją sukeltų. Dažniausios priežastys yra:
- Nesveikos mitybos įpročiai (įskaitant dietą, kurioje daug natrio).
- Fizinio aktyvumo trūkumas.
- Didelis alkoholio vartojimas.
Antrinė hipertenzija turi bent vieną aiškią priežastį, kurią gydytojai gali nustatyti. Dažnos antrinės hipertenzijos priežastys yra:
- Tam tikri vaistai, įskaitant imunosupresantus, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) ir geriamuosius kontraceptikus (tabletes).
- Inkstų ligos.
- Miego apnėja.
- Pirminis aldosteronizmas (Kono sindromas).
- Rekreacinis narkotikų vartojimas (įskaitant amfetaminus ir kokainą).
- Rūkymas ir tabako vartojimas.
Ar aukštas kraujospūdis yra genetinis?
Tyrėjai mano, kad genai vaidina svarbų vaidmenį aukštame kraujospūdyje. Jei vienas ar daugiau jūsų artimų biologinių šeimos narių turi aukštą kraujospūdį, jūs taip pat turite padidintą riziką jį išsivystyti.
Aukšto kraujospūdžio diagnozė ir gydymas
Kaip diagnozuojamas aukštas kraujospūdis?
Sveikatos priežiūros specialistai diagnozuoja aukštą kraujospūdį, matuodami jį rankos manžete. Paprastai kraujospūdis matuojamas kasmetinių patikrinimų metu ir kitų vizitų pas gydytoją metu.
Jei turite aukštus kraujospūdžio rodmenis per du ar daugiau vizitų, gydytojas gali diagnozuoti hipertenziją. Jis aptars su jumis jūsų medicininę istoriją ir gyvenimo būdą, kad nustatytų galimas priežastis.
Kaip gydomas aukštas kraujospūdis?
Aukšto kraujospūdžio gydymas apima gyvenimo būdo pokyčius ir vaistus. Gydytojai rekomenduoja gydymą remdamiesi jūsų kraujospūdžio rodmenimis, hipertenzijos priežastimis ir jūsų esamomis būklėmis.
Gyvenimo būdo pokyčiai, siekiant sumažinti kraujospūdį
Štai keletas būdų, kaip natūraliai sumažinti kraujospūdį:
- Palaikykite sveiką svorį.
- Valgykite sveiką mitybą, pvz., DASH dietą, kurioje gausu vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir neriebių pieno produktų.
- Sumažinkite druskos vartojimą.
- Gaukite pakankamai kalio.
- Mankštinkitės.
- Ribokite alkoholio vartojimą.
Kartais gydytojai rekomenduoja gyvenimo būdo pokyčius kartu su vaistais, siekiant sumažinti kraujospūdį.
Ar galiu išvengti aukšto kraujospūdžio?
Laimei, yra dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte riziką išsivystyti aukštam kraujospūdžiui. Tai apima:
- Laikykitės sveikos mitybos plano.
- Sumažinkite druskos kiekį.
- Palaikykite sveiką svorį.
- Būkite aktyvūs.
- Gerkite alkoholį saikingai.
Ką turėčiau žinoti, jei turiu aukštą kraujospūdį?
Kadangi aukštas kraujospūdis nesukelia simptomų, tikriausiai nesijausite kitaip, jei jums bus diagnozuota hipertenzija. Tačiau svarbu laikytis gydytojo nurodymų, kad sumažintumėte kraujospūdį ir išvengtumėte komplikacijų vėliau.