Rėmuo ir nerimas, be kitų būklių, gali sukelti deginimo pojūtį arba skausmą krūtinėje. Rimtesnės priežastys gali būti širdies priepuolis, perikarditas ar plaučių uždegimas. Labai svarbu žinoti, kada šis simptomas gali būti medicininė būtinybė.
Staigus deginimo pojūtis krūtinėje gali būti netikėtas. Tačiau šis simptomas ne visada susijęs su širdies sveikata. Slėgio ir deginimo skausmas krūtinėje taip pat gali atsirasti dėl rėmens, astmos ar opos.
Kai kuriais atvejais deginimo pojūtis ar skausmas krūtinėje gali būti rimta medicininė problema, todėl delsti su gydymu gali būti pavojinga. Gebėjimas atpažinti susijusius simptomus gali padėti nuspręsti, kada būtina kreiptis į skubią pagalbą.
Kas gali sukelti deginantį skausmą krūtinėje?
rūtinės deginimą gali sukelti daugybė sąlygų, įskaitant:
Rėmuo
Dažniausia krūtinės deginimo pojūčio priežastis yra rėmuo. Rėmuo, arba rūgšties refliuksas, yra viena iš dažniausiai pasitaikančių skausmingo deginimo priežasčių krūtinėje. Šis pojūtis gali skirtis nuo nedidelio diskomforto iki stipraus skausmo. Rėmuo atsiranda, kai skrandžio rūgštys grįžta į stemplę. Tai dažniau pasitaiko nėščioms moterims, žmonėms su gastroezofaginio refliukso liga ir tiems, kurie turi hiatalinę išvaržą.
Riziką padidinti gali rūgštiniai maisto produktai ir gėrimai, tokie kaip pomidorai ar alkoholis, taip pat tabako rūkymas. Kiti rėmens simptomai gali būti:
- Raugėjimas
- Deginimo pojūtis gerklėje
- Skausmas, prasidedantis netrukus po valgio
- Skausmas, kuris sustiprėja gulint
Kitos virškinimo sistemos problemos
Kitos virškinimo problemos taip pat gali sukelti deginantį skausmą krūtinėje. Kai kurios iš šių problemų gali sukelti simptomus, panašius į rėmenį. Pavyzdžiui, žmonės su tulžies akmenimis ar kepenų sutrikimais gali patirti stiprų rėmenį. Jei skausmas nepraeina pavartojus vaistų nuo rėmens, problema gali būti susijusi su tulžies akmenimis, kepenų ligomis ar pankreatitu.
Rimtesnių virškinimo problemų požymiai gali būti:
- Labai tamsus šlapimas
- Labai šviesios arba retai išmatos
- Stiprus skausmas bet kurioje pilvo srityje, ypač dešinėje pusėje, po šonkauliais ar šalia jų
Raumenų ar kaulų sužalojimai
Raumenų traumos gali sukelti stiprų deginimo pojūtį krūtinėje, ypač kai naudojami pažeisti raumenys sunkiems daiktams kelti. Taip pat gali būti skausmas dėl kremzlės ar kaulų pažeidimo.
Jei krūtinės skausmas yra susijęs su raumenų ar kaulų problemomis, jis gali pasireikšti:
- Skausmas tik tam tikrose padėtyse arba keliant sunkius daiktus
- Skausmo pokytis, kai masažuojama ar spaudžiama skaudama vieta
- Patinimas skausmingoje krūtinės srityje
Panikos priepuolis
Panikos priepuolis gali ištikti, kai žmogus jaučiasi priblokštas nerimo ar panikos. Širdies plakimas gali sustiprėti ir sukelti skausmą ar diskomfortą krūtinėje. Kuo labiau panika intensyvėja, tuo labiau gali stiprėti ir skausmas. Panikos priepuolis nesukels širdies priepuolio, tačiau jų simptomai gali būti panašūs. Jei simptomai pasireiškia po traumos arba žmogui, turinčiam nerimo ar panikos istoriją, labiau tikėtina, kad tai panikos priepuolis, o ne širdies priepuolis. Kilus abejonėms, reikėtų kreiptis į skubią pagalbą.
Žindymas
Žindymas gali sukelti deginantį skausmą krūtyse ir krūtinėje. Žindymas gali sukelti įvairius naujus ir nepažįstamus pojūčius krūtinėje, nes krūtys plečiasi, susitraukia ir prisitaiko prie kūdikio maitinimo. Kai kurios moterys patiria aštrų, gilų, deginantį skausmą, kai pienas išteka. Kitos gali išsivystyti infekciją, vadinamą mastitu, kuri gali sukelti deginimo pojūtį odoje ir krūties audinyje. Kai kurioms moterims po žindymo trumpam spazmuoja kraujagyslės speneliuose, sukeldamos stiprų deginantį skausmą, kuris paprastai trunka tik kelias minutes. Jei moteris šiuo metu maitina krūtimi, neseniai pagimdė arba neseniai nutraukė žindymą, deginantis krūtinės skausmas gali būti susijęs su žindymu.
Širdies ligos
Nors daugelis krūtinės skausmo tipų, įskaitant deginantį skausmą, gali rodyti širdies problemas, tai nebūtinai reiškia, kad žmogus patiria širdies priepuolį. Angina yra terminas, kurį gydytojai vartoja, norėdami apibūdinti krūtinės skausmą, kai širdis negauna pakankamai deguonies. Dažniausia anginos priežastis yra vainikinių arterijų liga, kuri blokuoja kraujotaką dėl apnašų kaupimosi kraujagyslėse. Gydytojas gali laikyti anginą įspėjamuoju ženklu, kad žmogus rizikuoja patirti širdies priepuolį. Skiriant anginą nuo širdies priepuolio skausmo gali būti sudėtinga, todėl reikėtų kreiptis į skubią pagalbą, jei angina nepraeina arba blogėja.
Anginos simptomai:
- Skausmas, spaudimas ar deginimas krūtinėje
- Pykinimas
- Skausmas, kuris ateina ir praeina
- Dusulys
- Skausmas, plintantis į žandikaulį ar petį
Kiti kraujagyslių sveikatos sutrikimai
Kraujagyslių problemos, kurios perneša kraują į širdį ir plaučius bei iš jų, gali sukelti krūtinės skausmą. Pavyzdžiui, aortos disekcija atsiranda, kai plyšta aorta – didelė kraujagyslė. Be greito gydymo ši būklė gali būti mirtina. Kitas kraujagyslių sutrikimas – plaučių embolija, kai kraujo krešulys atskyla ir keliauja į plaučius, pažeisdamas plaučius ir širdį, o tai taip pat gali būti mirtina.
Kai kurie kraujagyslių problemų požymiai yra:
- Staigus, aštrus, plyštantis ar deginantis skausmas krūtinėje, galintis rodyti aortos disekciją
- Krūtinės spaudimas ar deginimas, kuris stiprėja fizinio krūvio metu
- Staigus skausmas kartu su kvėpavimo sunkumais arba galvos svaigimu
Šiuos simptomus patyrusiems žmonėms būtina nedelsiant kreiptis į skubią medicinos pagalbą.
Plaučių sveikatos sutrikimai
Plaučių problemos taip pat gali sukelti deginantį krūtinės skausmą. Pavyzdžiui, plaučių infekcijos ir plaučių uždegimas gali sukelti deginantį skausmą krūtinėje ar plaučiuose, ypač kvėpuojant, judant ar sportuojant.
Žmonėms, kurie patiria deginantį skausmą, kuris trukdo kvėpuoti, būtina kreiptis į gydytoją, nes šie simptomai gali būti panašūs į širdies priepuolio požymius. Gydytojai taip pat gali padėti diagnozuoti ir gydyti kitus plaučių sveikatos sutrikimus, tokius kaip plaučių uždegimas.
GERL (gastroezofaginio refliukso liga)
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) pasireiškia, kai skrandžio rūgštys reguliariai grįžta į stemplę. Tai lėtinė būklė, kuriai reikia nuolatinio gydymo. Vienas iš GERL simptomų yra rėmuo. Jei sergate GERL, galite patirti rėmenį ir kitus rūgšties refliukso simptomus vieną ar daugiau kartų per savaitę. Maždaug 20 % suaugusiųjų JAV turi GERL.
Kiti GERL simptomai gali būti:
- Sunku ryti
- Jausmas, tarsi gerklėje būtų gumulas
- Jausmas, kad maistas arba rūgšti skysčio masė kyla iš stemplės į gerklę
- Nuolatinis ar pasikartojantis kosulys
- Užkimimas
- Skausmas viršutinėje pilvo dalyje
- Raugėjimas
- Dusulys
- Nugaros skausmas po valgymo
- Nuolatinis gerklės skausmas
Jei turite GERL, galite nuolat jausti deginimo pojūtį krūtinėje, kurį sukelia lėtinis rėmuo.
Ezofagitas
Dažni skrandžio rūgšties grįžimo epizodai dėl GERL gali sukelti stemplės uždegimą, vadinamą ezofagitu. Šią būklę taip pat gali sukelti maisto alergijos, infekcijos ar tam tikri vaistai.
Ilgainiui ezofagitas gali sukelti stemplės randėjimą ir susiaurėjimą, kas gali apsunkinti maisto pernešimą į skrandį.
Be deginimo ir skausmo viršutinėje pilvo dalyje bei krūtinėje, ezofagitas gali sukelti:
- Skausmingą rijimą
- Sunkumą ryjant
- Jausmą, kad maistas užstringa stemplėje
Skrandžio opa
Skrandžio opa – tai atvira žaizda skrandyje, kurią sukelia rūgštis, ardančia skrandžio gleivinę. Dažniausios priežastys yra Helicobacter pylori bakterija ir dažnas nereceptinių skausmą malšinančių vaistų vartojimas. Esant skrandžio opai, galite jausti nuolatinį deginimą viršutinėje pilvo dalyje arba krūtinės centre. Skausmas gali sustiprėti naktį, ilgą laiką nevalgius arba iškart po valgio.
Kiti skrandžio opos simptomai:
- Pūtimas
- Jausmas, kad esate sotus, net valgant mažas porcijas
- Nuolatinis raugėjimas
- Pykinimas
Hiatalinė išvarža
Hiatalinė išvarža atsiranda, kai dalis skrandžio prasiskverbia į krūtinės ertmę per angą diafragmoje. Didesnė rizika išsivystyti šiai būklei yra žmonėms, kurie rūko, turi antsvorio ar yra vyresni nei 50 metų. Hiatalinės išvaržos simptomai yra panašūs į GERL ir opų simptomus, įskaitant deginimą krūtinėje, taip pat:
- Pūtimas
- Raugėjimas
- Rėmuo
- Rūgštus skonis gerklės gale
- Skausmas skrandyje ar stemplėje
Plaučių uždegimas (pneumonija)
Plaučių uždegimas yra infekcija, kuri gali paveikti vieną arba abu plaučius, sukelti jų užsipildymą oru arba pūliais. Bakterijos, virusai ir grybai gali sukelti pneumoniją. Ji dažnai vystosi po negydytos kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip gripas. Pneumonijos sukeliamas krūtinės skausmas ir deginimas dažnai atsiranda giliai įkvepiant arba kosint.
Kiti simptomai:
- Kosulys
- Karščiavimas
- Drebulys
- Dusulys
- Nuovargis
- Pykinimas
- Vėmimas
Pneumonija yra rimta būklė, ypač vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi. Svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, kai tik pastebite pirmuosius požymius.
Pleiritas
Pleiritas atsiranda, kai audinys, dengiantis krūtinės sienelę ir supantis plaučius, tampa sudirgęs ir uždegęs. Infekcijos, tam tikri vaistai ir autoimuniniai sutrikimai gali sukelti pleuritą. Šio sutrikimo sukeltas krūtinės skausmas yra aštrus ir stiprėja įkvepiant.
Kiti simptomai:
- Kosulys
- Dusulys
- Karščiavimas
- Skausmas pečiuose arba nugaroje
Kaip gydyti degančios krūtinės skausmą?
Deginančio krūtinės skausmo gydymo galimybės priklauso nuo priežasties. Pavyzdžiui, rėmens gydymui gali prireikti vartoti antacidus ar keisti mitybą, tuo tarpu rimtos širdies ar plaučių ligos dažnai reikalauja visapusiškų gyvenimo būdo pokyčių. Žmogui, patiriančiam širdies priepuolį, gali prireikti kraują skystinančių vaistų arba operacijos, tokios kaip šuntavimo operacija.
Žmonės neturėtų bandyti gydyti lėtinio krūtinės skausmo namuose, ypač jei jie nežino pagrindinės priežasties. Net lėtinis rėmuo gali sukelti ilgalaikes sveikatos problemas. Tik gydytojas gali nustatyti priežastį ir rekomenduoti tinkamą gydymą.
Namų priemonės
Atsigulimas ir lėti, gilūs įkvėpimai gali padėti esant nedideliam deginimui krūtinėje. Kai kurios namų valdymo strategijos gali palengvinti nedidelį deginimą krūtinėje ir padėti nuspręsti, ar reikalinga skubi medicininė pagalba.
Tačiau jei skausmas nepraeina, yra stiprus arba rodo širdies priepuolį, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Namų priemonės, padedančios esant nedideliam krūtinės deginimui:
- Atsigulimas ir lėti, gilūs įkvėpimai
- Antacidų vartojimas
- Švelnus skausmingos vietos masažavimas
- Stiklinės vandens išgėrimas
- Pozicijos keitimas
- Šiltos kompresinės aplikacijos skausmingoms krūtinės sritims
Kaip išvengti tokio skausmo?
Nors ne visada įmanoma užkirsti kelią rimtoms širdies, plaučių ir kraujagyslių ligoms, žmonės gali sumažinti riziką išlaikydami sveiką kūno svorį ir reguliariai sportuodami.
Rūpinimasis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas ar vainikinių arterijų liga, taip pat gali sumažinti komplikacijų riziką. Subalansuota, maistinga mityba su mažai transriebalų ir druskos taip pat padeda.
Žmonėms, kurie kenčia nuo lėtinio rėmens, gali padėti rūgštinių maisto produktų sumažinimas. Valgymas mažesnėmis, bet dažnesnėmis porcijomis taip pat gali padėti palengvinti simptomus.
Gydytoja ir medicinos mokslų daktarė, turinti daugiau nei 15 metų patirtį įvairiose medicinos srityse. Karolina yra aistringa švietėja, siekianti suteikti žmonėms moksliškai pagrįstą ir suprantamą informaciją apie įvairias ligas, jų simptomus, prevenciją ir gydymo galimybes.
Baigusi medicinos studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete, Karolina tęsė doktorantūros studijas Heidelbergo universitete Vokietijoje, kur tyrinėjo lėtinių uždegiminių ligų mechanizmus. Ji taip pat yra dirbusi su pacientais pirmosios pagalbos skyriuose, bendrosios praktikos klinikose ir specializuotose ligoninėse, todėl turi platų klinikinį supratimą apie daugelį sveikatos sutrikimų.
Dr. Rimkutė rašo straipsnius apie įvairiausias temas: nuo dažniausiai pasitaikančių peršalimo ligų ir autoimuninių sutrikimų iki retų genetinių ligų ir naujausių gydymo metodų. Ji tiki, kad geras sveikatos švietimas gali išgelbėti gyvybes, todėl stengiasi perteikti medicinos žinias paprasta ir aiškia kalba.
Be straipsnių rašymo, Karolina yra dažna medicinos konferencijų pranešėja ir aktyviai dalyvauja visuomenės sveikatos kampanijose. Kai nerašo ir nedirba su pacientais, ji mėgsta skaityti mokslinę literatūrą, lankyti meno parodas ir leisti laiką gamtoje.
Dr. Rimkutės misija – padėti kiekvienam žmogui geriau suprasti savo sveikatą ir priimti informuotus sprendimus apie gydymą bei prevenciją