Sumatriptanas

Sumatriptanas

Sumatriptanas yra vaistas, vartojamas galvos skausmui ar migrenai gydyti ir klasteris tipo galvos skausmai. Migrena atsiranda, kai plečiasi smegenų kraujagyslės, o serotonino kiekis organizme yra mažesnis nei įprastai. Sumatriptanas veikia stimuliuodamas serotonino receptorius, todėl kraujagyslės grįžta į įprastą dydį. Šis vaistas taip pat sumažina skausmo signalus iš nervų į smegenis ir slopina smegenų cheminių medžiagų, sukeliančių migrenos simptomus, išsiskyrimą. Prekių ženklai: Triptagic, Tryptamin, Clustrex, Actrex

Apie sumatriptaną

Grupė Triptanas
Kategorija Receptiniai vaistai
Pranašumai Migrenos priepuolių ir klasterio tipo galvos skausmo įveikimas
Naudojama Suaugęs
Nėštumo ir maitinimo krūtimi kategorijos C kategorija: tyrimai su gyvūnais parodė šalutinį poveikį vaisiui, tačiau kontroliuojamų tyrimų su nėščiosiomis nėra. Vaistas turėtų būti vartojamas tik tuo atveju, jei laukiama nauda yra didesnė už pavojų vaisiui. Sabriptanas gali patekti į motinos pieną. Jeigu žindote kūdikį, nevartokite šio vaisto nepasitarę su gydytoju.
Vaisto forma Tabletės, plėvele dengtos tabletės, injekcinės

Įspėjimas:

  • Būkite atsargūs vartodami šį vaistą, jei sirgote krūtinės angina, insultu, koronarine širdies liga, išemija (kraujo tiekimo stoka) žarnyne, vienos kūno pusės paralyžius.
  • Pasakykite gydytojui, jei sergate kepenų, inkstų, traukulių priepuoliais, kraujotakos sutrikimu, padidėjusiu kraujospūdžiu, padidėjusiu cholesterolio kiekiu ir diabetu.
  • Pasakykite gydytojui, jei jūsų šeimoje yra buvę širdies ligų, antsvorio ir rūkančiųjų.
  • Pacientams, kuriems planuojama atlikti operaciją, pasakykite gydytojui, jei vartojate sumatriptano ar kitų vaistų.
  • Būkite atsargūs vartodami sumatriptaną, jei esate jaunesnis nei 18 metų arba vyresnis nei 65 metų.
  • Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, pasitarkite su gydytoju, ypač tiems, kurie yra alergiški maistui, vaistams ar kitoms sumatriptano sudedamosioms dalims.
  • Injekcinio sumatriptano negalima vartoti daugiau kaip 2 dienas per savaitę.

Sumatriptano dozavimas

Būklė Vaisto forma Amžius Dozė
Migrena Tablėtė 18 metų ir vyresni 50-100 mg, kartojama kas 2 val., kai pasikartoja migrena. Didžiausia paros dozė yra 300 mg.
Migrena, klasteris tipo galvos skausmai Injekcija 18 metų ir vyresni 6 mg vienoje injekcijoje. Jei migrena išlieka, injekciją galima pakartoti praėjus mažiausiai 1 valandai po pirmosios injekcijos. Didžiausia dozė yra 12 mg per parą.

Tinkamas sumatriptano vartojimas

Būtinai vadovaukitės gydytojo patarimais ir perskaitykite instrukcijas ant vaisto pakuotės. Šį vaistą vartokite tik esant migrenos priepuoliams, nes sumatriptanas skirtas simptomams palengvinti, o ne užkirsti kelią. Sumatriptano dozė nustatoma atsižvelgiant į paciento amžių, būklę ir atsaką į vaistą. Sumatriptano tabletes galima vartoti valgio metu arba taip, kaip rekomendavo gydytojas. Jei simptomai nepagerėja, nevartokite šio vaisto daugiau nei rekomenduoja gydytojas. Pacientams, kuriems gresia širdies liga, prieš vartojant šį vaistą bus atliktas širdies tyrimas. Pirmąją dozę galima sušvirkšti ligoninėje, kad gydytojas galėtų stebėti, ar pacientui nepasireiškė krūtinės skausmo šalutinis poveikis. Sumatriptanas gali sukelti galvos svaigimą ir mieguistumą. Išgėrę šio vaisto, venkite vairuoti ir nesiimti veiklos, kuriai reikalingas budrumas. Pasakykite gydytojui, jei po šio vaisto vartojimo simptomai nepagerėja.

Vaistų sąveika

Sumatriptanas gali sukelti serotonino sindromą, jei vartojamas kartu su SSRI tipo antidepresantais ( selektyvus serotonino reabsorbcijos inhibitorius ). Serotonino sindromas yra būklė, kai serotonino kiekis organizme yra per didelis, todėl sergantysis gali nualpti ir net prarasti gyvybę.

Sumatriptano šalutinis poveikis

Žmonių reakcija į vaistą gali būti įvairi. Kai kurie šalutiniai poveikiai, kurie gali atsirasti vartojant sumatriptano, yra šie:

  • Karščio, šilumos ar šalčio pojūtis
  • Dilgčiojimo pojūtis
  • Sustingęs kaklas arba žandikaulis
  • Šaltas prakaitas
  • Kūnas jaučiasi silpnas
  • Žemas kraujo spaudimas
  • Gerklės skausmas
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Skausmas injekcijos vietoje
  • Nėštumas po nėštumo
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *