Krūties vėžys : stadijos ir gydymas

Krūties vėžys : stadijos ir gydymas

Krūties vėžys atsiranda dėl nenormalumų ląstelėse pieno latakuose ar pieno liaukose. Šios ląstelės nenormaliai ir nekontroliuojamai dalijasi. Jos dažnai plinta limfotaku į artimiausius organus, tokius kaip limfmazgiai pažastyje, arba į tolimesnius organus, kaip kaulai, plaučiai, kepenys ar smegenys, panašiai kaip ir kiti vėžiai. Kai vėžio ląstelių skaičius didėja, jos kovoja dėl maisto medžiagų ir išskiria kenksmingas medžiagas, kurios pažeidžia organus ir galiausiai gali privesti pacientą prie mirties.

Krūties vėžys dažniau pasitaiko moterims nei vyrams. Vyrų krūties vėžys yra labai retas, sudarantis tik 1% visų krūties vėžio atvejų. Pagal Siriraj ligoninės Onkologijos instituto duomenis, krūties vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžys tarp Tailando moterų ir turi tendenciją didėti kasmet. Tai gali būti mamogramos rezultatas, kuri leidžia anksčiau aptikti vėžį dar prieš pasireiškiant simptomams. Be to, tai gali būti aplinkos pokyčių ir didėjančios taršos rezultatas, kuris gali sukelti daugiau krūties vėžio atvejų tarp moterų.

Kiekviena moteris turi tikimybę susirgti krūties vėžiu. Dabartinė statistika rodo vidutiniškai 30-40 krūties vėžio atvejų 100 000 žmonių, kas vis dar yra mažiau nei Vakarų šalyse. Tačiau kai kurios moterys turi didesnį riziką susirgti krūties vėžiu nei kitos. Rizikos veiksniai gali būti:

  • Moteris, kuri anksčiau buvo diagnozuota su krūties vėžiu arba turi šią ligą šeimoje, ypač artimame giminiuje, pavyzdžiui, motinoje ar sesuoje
  • Moteris, kuri neturi vaikų arba pirmą vaiką pagimdė būdama vyresnė nei 30 metų
  • Moteris, kurios menstruacijų ciklas prasideda anksti ir trunka ilgai, arba naudojosi hormonų pakeičiamąją terapija daugiau nei 10 metų
  • Moteris, kurios amžius yra 40 metų ir daugiau

Tikimybė susirgti krūties vėžiu yra maždaug 1,5 karto didesnė šioms moterų grupėms. Rizika didėja dar daugiau – apie 3 kartus, jei artimam giminaičiui krūties vėžys buvo diagnozuotas iki 40 metų amžiaus.

Tik maža dalis krūties vėžio atvejų yra paveldimos genetinės ligos rezultatas. Dauguma pacientų su krūties vėžiu neturi genetinio polinkio, tačiau jie atsiranda dėl ląstelių nenormalumų, kurie pasireiškia vėliau. Dažniausiai jis pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač 45-50 metų amžiaus.

Dauguma moterų, sergančių krūties vėžiu Tailande, pasiekia gydytojus dėl krūties guzų problemos. Tai gali skirtis pagal dydį – didesnį ar mažesnį naviką. Tačiau guzelio buvimas moters krūtyje nebūtinai reiškia vėžį. Daugelis krūties guzų nėra vėžiniai. Statistika rodo, kad jei guzelis randamas moters krūtyje iki 30 metų amžiaus, yra tik 1,4% šansų, kad tai vėžys. Todėl, jei randate guzelį krūtyje, nedelskite ir nesitikėkite, kad skausmas pasirodys. Nedelsdamos kreipkitės į gydytoją dėl apžiūros ir tinkamo gydymo. Be to, aplankykite gydytoją, jei pastebite šiuos simptomus:

  • Odos pokyčiai ant krūtinės, tokie kaip raukšlėjimasis, traukimas ir neįprastas storėjimas kaip apelsino žievelė
  • Sulenkti spenelio pokyčiai, kaip neįprastas susitraukimas, niežėjimas ar raudonas atspalvis
  • Kraujavimas iš spenelio
  • Krūtinės skausmas
  • Guzas pažastyje

Nepamirškite šių simptomų. Reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta diagnozė.

Krūties vėžio stadijos

  • I stadija: Navikas, mažesnis nei 2 cm, ir neplinta į limfmazgius pažastyje
  • II stadija: Navikas, kurio dydis yra tarp 2 ir 5 cm arba kuris yra išplitęs į artimiausius pažastinius limfmazgius
  • III stadija: Vėžys, kurio dydis viršija 5 cm, išplitęs į pažastinius limfmazgius ir sudaro didelę masę arba stipriai prilimpa prie greta esančių organų
  • IV stadija: Bet kokio dydžio vėžys, išplitęs į kitus tolimesnius kūno organus, tokius kaip kaulai, plaučiai, kepenys ar smegenys

Ankstyva krūties vėžio stadija yra 1 ir 2. Pacientai su trečiosios stadijos krūties vėžiu, kurie turi gerą prognozę, gali išgyventi daugiau kaip penkerius metus, santykiu 70-90%.

Krūties vėžio gydymas

Egzistuoja penki veiksmingi ir šiuo metu pripažinti krūties vėžio gydymo metodai, į kuriuos įeina:

  1. Chirurgija
  2. Spindulinė terapija
  3. Anti-hormonų terapija
  4. Chemoterapiniai vaistai
  5. Vaistai, turintys specifinį poveikį

Ankstyvosios stadijos krūties vėžys dažniausiai gydomas chirurginiu būdu pirmiausia. Tačiau daugeliu atvejų reikalingi kiti gydymo metodai po operacijos, siekiant pagerinti gydymo rezultatus. Pavyzdžiui, po žaizdos gijimo atliekama chemoterapija. Vėliau, gydymas atliekamas spinduline terapija su anti-hormoniniais vaistais. Tačiau krūties vėžio gydymas priklauso nuo kiekvieno paciento ligos stadijos ir būklės. Gydymo rezultatai gali skirtis. Pacientai turėtų konsultuotis su gydytoju, kad gautų visą informaciją. Jei reikia papildomų nuomonių, pacientai gali konsultuotis ir su kitais gydytojais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *