Geležis yra esminė maistinė medžiaga, kurią organizmas naudoja įvairiems procesams, tokiems kaip deguonies transportavimas per hemoglobiną ir fermentų funkcijos palaikymas. Deja, geležies trūkumas yra viena dažniausių mitybos problemas visame pasaulyje. Jeigu nuolat jaučiatės pavargę ir silpni, galbūt kenčiate nuo geležies trūkumo. Šis straipsnis padės jums suprasti, kokie simptomai gali rodyti šios maistinės medžiagos trūkumą, ir kaip galima tinkamai atkurti jos lygį organizme.
Simptomai, rodantys galimą geležies trūkumą
Nuovargis ir silpnumas
Nuovargis ir bendras silpnumas yra vieni iš labiausiai paplitusių geležies trūkumo simptomų. Geležis yra būtina hemoglobino sintezei, kuris transportuoja deguonį raudonosiose kraujo ląstelėse. Kai trūksta geležies, sumažėja deguonies tiekimas į kūno audinius, o tai gali sukelti nuolatinį nuovargį ir silpnumą.
Gelta ir blyškus oda
Geležies trūkumas taip pat gali pasireikšti blyškia oda ir gleivinės gelta. Dėl sumažėjusios hemoglobino koncentracijos kraujyje oda praranda savo natūralią spalvą ir atrodo balkšva arba geltona.
Dažniau pasitaikančios infekcijos
Geležis vaidina svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą. Trūkstant šios mineralinės medžiagos, organizmas gali būti jautresnis infekcijoms. Tai dažnai pasitaiko dėl sumažėjusio baltųjų kraujo kūnelių gebėjimo kovoti su bakterijomis ir virusais.
Širdies plakimai ir dusulys
Trūkstant geležies, širdis priversta sunkiau dirbti, kad kompensuotų sumažėjusį deguonies kiekį kraujyje. Tai gali sukelti širdies plakimus arba tam tikrais atvejais dusulį, net atliekant paprastus kasdienius veiksmus.
Plaukų slinkimas ir trapūs nagai
Geležies trūkumas gali paveikti jūsų plaukų ir nagų būklę. Plaukų slinkimas, trapūs ir sutrūkinėję nagai gali būti aiškūs signalai, kad organizmui trūksta geležies. Dėl gelezies stokos ląstelės negauna pakankamai mitybos, o tai lemia šiuos išorinius pokyčius.
Neįprasti skonio pojūčiai
Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti neįprasti skonio pojūčiai, sklindančius troškimus valgyti ne įprastus maisto produktus, tokius kaip ledas, molis ar net kreida. Tai vadinama geofagija, ir ji siejama su geležies trūkumu.
Geležies stokos priežastys
Nesubalansuota mityba
Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių geležies stoką, yra nesubalansuota mityba. Jei jūsų racione trūksta maisto produktų, turinčių daug geležies, tokių kaip raudona mėsa, jūros gėrybės, pupelės ar lęšiai, tikėtina, kad galite patirti šios medžiagos trūkumą.
Didelis kraujo netekimas
Geležies trūkumas taip pat gali atsirasti dėl didelio kraujo netekimo. Tai galioja tiek dėl intensyvių menstruacijų, tiek dėl kitų kraujavimo atvejų, pavyzdžiui, traumų ar chirurginių operacijų. Kiekvienas kraujo netekimas mažina jūsų kūno geležies atsargas.
Sutrikęs geležies įsisavinimas
Kai kuriems žmonėms gali kilti problemų dėl geležies įsisavinimo žarnyne. Tai gali lemti tam tikros virškinimo trakto ligos, kaip celiakija, arba skrandžio operacijos, mažinančios maistinių medžiagų įsisavinimą.
Padidėjęs geležies poreikis
Pavyzdžiui, nėščiosioms arba intensyviai sportuojantiems žmonėms gali prireikti papildomos geležies, kadangi jų organizmas sunaudoja daugiau šios medžiagos. Nepatenkinus šio poreikio, gali išsivystyti geležies anemija.
Diagnostika ir tyrimai
Kraujo tyrimai
Dažniausias būdas nustatyti geležies trūkumą yra kraujo tyrimas. Į vertinimą įtrauktos tokios vertės kaip hemoglobino lygis, hematokritas, feritino ir geležies koncentracija kraujo plazmoje. Jei hemoglobino lygis žemas ir feritinas (geležies atsargos) taip pat yra žemas, tikėtina, kad turite geležies trūkumą.
Kiti tyrimai
Gydytojas gali rekomenduoti atlikti papildomus tyrimus, jei įtariama, kad geležies trūkumą sukėlė kiti sveikatos sutrikimai. Tai gali apimti virškinimo sistemos endoskopiją, ultragarsą arba kolonų tyrimus. Šie tyrimai naudingi tiriant galimas kraujavimo priežastis arba fermentų sutrikimus.
Efektyvus geležies trūkumo valdymas
Mitybos praturtinimas geležimi
Vienas iš svarbiausių ir efektyviausių būdų atkurti geležies atsargas organizme yra maisto racione įtraukti daugiau geležimi turtingų produktų. Raudona mėsa, tokia kaip jautiena, lęšiai, špinatai, ir džiovinti vaisiai yra geras šaltinis.
Geležies papildai
Jei mitybos pakeitimai nepakankami, gydytojas gali rekomenduoti geležies papildus. Paprastai tai yra pirmas pasirinkimas gydant geležies stoką, tačiau svarbu sekmadieną tai atlikti pagal gydytojo nurodymus, kad išvengtumėte virškinimo trakto problemų ar perdozavimo.
Kofaktoriai ir absorbcijos gerinimas
Valgant kartu su maisto produktais, kuriuose gausu vitamino C, geležies absorbcija gali padidėti. Prieskoniai kaip citrina, apelsinai ir brokoliai gali būti naudingi šiuo atžvilgiu. Be to, reikėtų vengti produktų, kurie stabdo geležies įsisavinimą, tokių kaip kava ar arbata.
Mitai apie geležies trūkumą
Mitai: vegetarai labiau rizikuoja dėl geležies trūkumo
Yra paplitęs mitas, kad vegetarai yra stabilesni geležies trūkumo rizikai dėl to, kad nevartoja raudonos mėsos. Tačiau laikantis subalansuotos mitybos, turtingos geležimi, kaip ankštiniai augalai, soja, tofu, vegetarai gali užtikrinti pakankamą šios mineralinės medžiagos suvartojimą.
Mitai: geležies tabletes galima vartoti be gydytojo konsultacijos
Geležies papildų perdozavimas gali būti kenksmingas ir netgi pavojingas sveikatai. Tai gali sukelti geležies kaupimąsi kepenyse ir kitose organizmo dalyse. Todėl patartina vartoti geležies tabletes tik pasitarus su gydytoju ir laikytis nurodytos dozės.
Patarimai ir rekomendacijos
Santūrta stebėjimas ir reguliari medicininė konsultacija
Jei jaučiate nuovargį ar kitus simptomus, susijusius su geležies trūkumu, nesibaiminkite konsultuotis su šeimos gydytoju. Atlikus paprastus kraujo tyrimus, jis galės nustatyti tikslią diagnozę ir rekomenduoti tinkamiausią gydymo planą.
Racionalus požiūris į geležies šaltinių įtraukimą į racioną
Nuolat sekite mitybą ir įtraukite įvairius geležimi turtingus produktus į kasdienį maisto racioną. Tokiu būdu galite išvengti ne tik geležies trūkumo, bet ir daugelio kitų sveikatos problemų.
Geležies trūkumas gali būti nemalonus, tačiau jis dažnai yra išsprendžiamas su tinkama mityba ir, jei reikia, medicinine intervencija. Svarbiausia yra anksti atpažinti simptomus ir adekvačiai reaguoti į organizmo siunčiamus signalus.

Sveikos mitybos ekspertė ir sertifikuota mitybos specialistė, besispecializuojanti subalansuotos mitybos sprendimuose siekiant sveikatos tikslų, tokių kaip svorio metimas, energijos atstatymas ar geresnė bendra savijauta. Šiuo metu Agnė yra pagrindinė mitybos skilties autorė sveikatingumo platformoje „Sveikatos Rūmai“.
Agnė baigė maisto mokslų ir mitybos bakalauro studijas Vilniaus universitete, o vėliau įgijo magistro laipsnį Londono Karalienės Marijos universitete, kur gilinosi į mitybos planavimą ir metabolizmo valdymą. Studijų metu ji dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kurie analizavo, kaip mitybos pokyčiai gali paveikti ilgalaikę sveikatą.
Jos straipsniuose ir rekomendacijose akcentuojamas praktinis ir į žmogų orientuotas požiūris į sveiką mitybą. Agnė tiki, kad sveikas maistas neturi būti sudėtingas ar brangus, todėl ji specializuojasi paprastų, lengvai pritaikomų patarimų dalijimu, kurie padeda siekti ilgalaikių rezultatų.
Agnė yra sukaupusi didelę patirtį dirbdama su žmonėmis, norinčiais koreguoti savo mitybą metant svorį, valant organizmą ar paprasčiausiai stiprinant imunitetą. Jos tikslas – padėti žmonėms atsisakyti kraštutinių dietų ir atrasti tvarų bei malonų mitybos būdą.
Kai ji nerašo straipsnių ar nesupažindina skaitytojų su naujausiais mitybos tyrimais, Agnė mėgsta gilintis į sveikatos ir maisto ryšį, tyrinėti mitybos mitus ir mokytis naujų būdų, kaip maistas gali padėti jaustis geriau kasdien.