Sužinosite
Acne keloidalis nuchae – tai lėtinis plauko folikulų uždegimas, dažniausiai pasireiškiantis kaklo gale ar apatinėje galvos dalyje, kur auga plaukai. Nors ši būklė gali pasireikšti bet kam, ji dažniausiai užklumpa vyrus, ypač tuos, kurių plaukai yra garbanoti. Liga paprastai pradeda reikštis paauglystės pabaigoje ar vėlesniame amžiuje. Pradiniai simptomai – raudoni, niežintys spuogeliai arba odos lopai, kurie laikui bėgant gali virsti pūlinukais ar priminti į spuogus panašias iškilas.
Kas yra acne keloidalis nuchae?
Acne keloidalis nuchae (AKN) išsivysto dėl plauko folikulų uždegimo. Tai dažniausiai paveikia kaklo ar galvos nugarinę dalį, kur auga plaukai. Uždegimas vystosi ilgą laiką, odos būklė gali vis blogėti, o neišgydyta sukelia matomus randus ir plaukų netekimą pažeistose vietose.
Ši būklė žinoma įvairiais pavadinimais: keloidinė folikulito forma, folikulitas nuchae, sykozinis uždegimas ar tiesiog keloidinė folikulinė dermatozė.
Kas dažniausiai suserga šia liga?
Nors AKN gali išsivystyti kiekvienam, ypač didelė rizika vyrams, kurių plaukai yra garbanoti ar šiurkštūs. Dažniausiai pirmieji simptomai atsiranda sulaukus paauglystės ar ją peržengus.
Kas lemia acne keloidalis nuchae atsiradimą?
Kol kas nėra visiškai aišku, kodėl išsivysto ši liga. Tyrėjai mano, kad AKN vystymuisi įtaką gali daryti keli veiksniai:
- Nuolatinė odos trintis, dirginimas nuo šalmų, aptemptų apykaklių ar agresyvių kirpimo metodų, pavyzdžiui, labai trumpų skutimų.
- Imuninės sistemos reakcijos plauko folikulų ląstelėse.
- Padidėjęs androgenų kiekis kraujyje arba didelis jų jautrumas.
Acne keloidalis nuchae simptomai
Kaip prasideda ši būklė?
Iš pradžių ant kaklo ar galvos odos atsiranda nedideli, raudoni ir niežtintys spuogeliai ar odos plotai. Dažnai dėl niežulio žmogus ima juos kasytis – taip gali išsivystyti infekuoti pūlinukai, panašūs į įprastus spuogus.
Kokie požymiai išryškėja vėlesnėse stadijose?
Liga progresuoja, odos paviršius tampa storas, kietas, atsiranda randų (keloidų ar hipertrofinių randų). Uždegiminės būklės epizodai gali būti silpni arba labai stiprūs. Pastebimi požymiai ir galimi simptomai:
- Sukietėjusi arba pleiskanojanti odos tekstūra.
- Nepaliaujamas niežėjimas.
- Skausmas.
- Storos, raginės plokštelės (plokštelės, pleiskanojimas).
- Stiprus odos ir folikulų išstorėjimas, randai.
- Plaukų išplonėjimas ar jų netekimas pažeistose vietose.
Diagnostika ir tyrimai
Dabartiniai tyrimai nėra tikslūs šiai ligai patvirtinti. Gydytojas dažniausiai diagnozę nustato apžiūrėjęs kaklo bei galvos odą. Specialistas klausia apie atsiradusius simptomus, jų trukmę, galimus dirgiklius ar jau bandytas gydymo priemones.
Kai kada, jei diagnozė nėra akivaizdi, gali būti atlikta odos biopsija – tai nedidelis odos mėginio paėmimas, kuris vėliau tiriamas mikroskopu. Jei gydytojas įtaria odos infekciją, atliekama mikrobiologinė pasėlio analizė – ji padeda nustatyti infekcijos tipą ir geriausią gydymo pasirinkimą.
Gydymo galimybės
Kaip gydyti acne keloidalis nuchae?
Šios ligos visiškai išgydyti nepavyksta, tačiau įvairios gydymo priemonės padeda sumažinti simptomus. Dažniausiai taikoma:
- Tepami arba geriami antibiotikai bakterijų sukeltiems uždegimams gydyti ar profilaktikai.
- Retinoidai (vitamino A dariniai) gali sumažinti uždegimą ir pagerinti odos būklę.
- Steroidai (kremai, tabletės ar injekcijos) naudojami uždegimui malšinti ir randėjimo prevencijai.
Kokie dar gydymo būdai egzistuoja?
Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo: pašalinama pažeista oda ir persodinamos sveikos odos lopai iš kitos kūno vietos.
Vykdomi tyrimai dėl papildomų gydymo būdų – aktualios lazerinės terapijos, šviesos terapijos, lazerinio plaukų šalinimo ar radioterapijos, ypač tuomet, kai kiti gydymo metodai neveiksmingi.
Profilaktika
Kol kas nėra aiškių priemonių, užtikrinančių šios ligos prevenciją, nes tiksli jos priežastis neaiški. Visgi, nekeletas patarimų gali padėti sumažinti AKN atsiradimo riziką: venkite nuolatinio odos trynimosi, per stipraus skutimosi ar kitų žalingų veiksnių, galinčių dirginti odą kaklo ir galvos srityje.
Ligą turinčių žmonių perspektyvos
AKN paprastai išlieka visą gyvenimą, nes tai lėtinė liga. Didžiausias gydymo tikslas – valdyti simptomus, užkirsti kelią infekcijoms ir stabdyti ligos progresavimą.
Savipriežiūra ir kasdieniai patarimai
Kai kurios paprastos kasdienės priemonės gali padėti kontroliuoti simptomus bei išvengti infekcijų:
- Odos valymui naudokite priemones su antimikrobiniais komponentais.
- Venkite aptemptų drabužių ar galvos apdangalų, kurie gali dirginti kaklą ir galvos odą.
- Galite pasinaudoti praskiestu obuolių actu arba arbatmedžio aliejumi (santykiu 1:3 su vandeniu), norėdami sumažinti bakterijų kiekį odoje.
- Aloja raminamai veikia sudirgusią odą, ją vėsina.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Jei odos pakitimai kelia jums diskomfortą ar trukdo kasdieniams darbams, nedvejodami pasitarkite su gydytoju. Ypatingą dėmesį skirkite atvejams, kai pastebite nemažėjantį skausmą, stiprėjančias patinimo reakcijas ar jeigu pasireiškia karščiavimas ar pūlingas išskyrimas iš pažeistų vietų – tuomet būtinas skubus specialisto įvertinimas.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.