Eltrombopagas – tai vaistas, kuris padeda organizmui padidinti trombocitų – kraujo kūnelių, svarbių krešėjimui – kiekį. Jis dažniausiai skiriamas žmonėms, kurių trombocitų kiekis yra per mažas, dėl tam tikrų ligų. Eltrombopagas veikia skatindamas organizmą gaminti daugiau trombocitų. Kad gydymas būtų veiksmingas ir saugus, labai svarbu reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir laikytis gydytojo nurodymų.
Kada vartojamas eltrombopagas?
Šis vaistas dažniausiai skiriamas suaugusiems ir vaikams, kuriems diagnozuotos tam tikros kraujo ligos:
- Lėtinė imuninė trombocitopenija (ITP) – kai imuninė sistema žaloja trombocitus.
- Trombocitų sumažėjimas sergant lėtiniu hepatitu C.
- Aplastinė anemija – reta kaulų čiulpų liga, kai sumažėja kelių kraujo ląstelių rūšių.
Eltrombopagas gali būti paskiriamas ir kitoms būklėms, jei taip nusprendžia gydytojas.
Kaip veikia eltrombopagas?
Vaistas stimuliuoja organizmo trombocitų gamybą. Dėl šios priežasties padidėja trombocitų kiekis kraujyje, kas sumažina kraujavimo riziką sergant tam tikromis ligomis.
Vaisto formos ir laikymas
Lietuvoje ir kitose šalyse eltrombopagas yra tiekiamas tablečių arba geriamųjų miltelių pavidalu. Dažniausiai pasitaikančios dozės: 9, 18, 36, 54 mg (kai kurie prekiniai pavadinimai), taip pat 12,5 mg, 25 mg, 50 mg, 75 mg tabletės ir 12,5 mg, 25 mg miltelių pakuotės tirpalui ruošti.
Vaistą laikykite kambario temperatūroje, saugokite nuo drėgmės ir karščio. Svarbu išsaugoti pakuotę, kurioje vaistas buvo parduotas.
Galimi šalutiniai poveikiai
Dažniausi nepageidaujami poveikiai
Nors daugelis žmonių eltrombopago toleruoja gerai, kai kuriems gali pasireikšti šie nepageidaujami simptomai:
- Pykinimas
- Karščiavimas
- Kosulys
- Mažakraujystė (sumažėjęs eritrocitų kiekis)
- Galvos skausmas
- Nuvargimas (silpnumas, energijos trūkumas)
- Kepenų fermentų pokyčiai kraujyje
- Viduriavimas
Jei šie simptomai vargina ar stiprėja, apie juos praneškite gydytojui.
Rimtesni šalutiniai reiškiniai
- Stiprios alerginės reakcijos – pasireiškianti veido ar gerklės tinimu, niežuliu, odos bėrimu, kvėpavimo sutrikimais, sąnarių skausmais ar staigia silpnumo būsena. Pajutus tokius simptomus būtina nedelsiant kreiptis į medikus.
- Kepenų pažeidimas – užsitęsusios pykinimo, vėmimo ar pilvo skausmo epizodai, silpnumas, niežulys, apetito stoka, geltona oda ar akių baltymai, tamsus šlapimas. Tokiais atvejais būtina nedelsiant informuoti gydytoją.
- Kraujo krešulių rizika – gali pasireikšti skausmu, tinimu ar jautrumu rankoje arba kojoje, kvėpavimo pasunkėjimu, krūtinės skausmu, regos sutrikimais. Jei pasireiškia šie simptomai – nutraukite vartojimą ir kreipkitės pagalbos.
- Regos pokyčiai – gydantis eltrombopagu didėja rizika išsivystyti kataraktai. Pastebėjus, kad pablogėjo rega, informuokite gydytoją, būtina reguliari akių patikra.
Atsargumo priemonės
Kada nevartoti šio vaisto?
- Jei esate alergiškas eltrombopagui ar kitiems vaisto sudedamosiems komponentams.
- Jei gydytojas nurodė dėl tam tikros būklės ar ankstesnių reakcijų.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti?
- Eltrombopagą vartokite tik paskyrus gydytojui ir taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje ar gydytojo rekomendacijose.
- Šio vaisto negalima dalintis su kitais – tai gali būti pavojinga kitų sveikatai.
- Vaistą laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
- Dėl vaisto formų ir dozavimo – vadovaukitės pakuotės instrukcijomis. Tablečių nekramtykite, nekirpkite ir negniaužkite, nemaišykite su maistu ar gėrimais.
- Venkite didelio kalcio kiekio maiste ar papildų vartojimo vienu metu su eltrombopagu, nes kalcis gali mažinti vaisto veiksmingumą.
Skysta vaisto forma turi būti geriama tuoj po paruošimo, naudojant specialius matavimo prietaisus – įprasti šaukšteliai gali būti netikslūs.
Apie ką dar svarbu pranešti gydytojui?
- Apie visas turimas lėtines ligas, ypač kraujo ligas (pvz., mielodisplazinius sindromus), kraujavimo sutrikimus, kepenų ar kraujo krešulių riziką.
- Jei jums yra buvo pašalinta blužnis, jei sirgote ar sergate leukemija ar kitomis kraujo vėžio formomis.
- Jei esate rytų ar pietryčių Azijos kilmės, nes gali prireikti koreguoti vaisto dozę.
- Jei vartojate kitus vaistus, vitaminus, papildus ar vaistažoles – dėl galimų sąveikų patariama informuoti gydytoją.
- Nėštumo ar žindymo laikotarpiu aptarkite su gydytoju – nėra aišku, ar eltrombopagas gali pakenkti vaisiui ar kūdikiui, todėl būtina iš anksto suderinti gydymą.
Moterims, galinčioms pastoti, rekomenduojama naudoti patikimas kontracepcijos priemones visą gydymo laiką ir dar savaitę po paskutinės dozės.
Sąveika su kitais vaistais ir maistu
Tarp vaistų ir eltrombopago gali pasitaikyti sąveikų, ypač su preparatais, kuriuose yra kalcio, magnio, geležies, aliuminio ar cinko (pavyzdžiui, rūgštingumą mažinantys vaistai, kai kurie vitaminai ar mineralai). Jei vartojate tokius papildus ar maisto produktus, patartina vaistą gerti praėjus bent dviem valandoms iki arba keturioms valandoms po papildų ar didelio kalcio turinčio maisto (pvz., pieno, sūrio).
Prieš pradedant vartoti eltrombopagą, praneškite gydytojui apie visus vartojamus vaistus, ypač jei vartojate:
- Cholesterolio kiekį mažinančius vaistus (statinus)
- Kraują skystinančius vaistus
- Kai kuriuos vaistus nuo vėžio
- Vaistus, skirtus diabetui ar aukštam kraujospūdžiui gydyti
- Kitas su kepenimis ar inkstais susijusias priemones
Alkoholis taip pat gali padidinti kraujavimo riziką – patartina jo vartoti saikingai ar visiškai vengti.
Ką daryti perdozavus ar praleidus dozę?
Jei užmiršote išgerti vaisto dozę, praleiskite ją ir kitą dozę suvartokite laiku pagal įprastą grafiką. Neduokite dvigubos dozės tą pačią dieną. Esant perdozavimo atvejui – būtina kuo greičiau ieškoti medicininės pagalbos.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.