Alyftrek yra vaistas, skirtas žmonėms, sergantiems tam tikromis cistine fibroze formomis. Šis vaistas padeda valdyti genetinės ligos simptomus, kuri sutrikdo druskų apytaką organizme ir pažeidžia plaučius, kasą ir kitus organus. Dažniausi Alyftrek vartojimo šalutiniai poveikiai – kosulys, galvos skausmas, nosiaryklės infekcijos. Vartojant preparatą svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ir atlikti rekomenduotus tyrimus. Jeigu pastebite regėjimo pokyčius ar sumažėjusį apetitą, kuo greičiau apie tai praneškite sveikatos priežiūros specialistui.
Kam vartojamas Alyftrek
Šis vaistas dažniausiai skiriamas gydyti cistine fibrozę, kai mutavusi CFTR baltymo funkcija apsunkina druskos judėjimą organizme. Tai lemia lėtines kvėpavimo ir virškinimo problemas. Alyftrek gali būti paskirtas ir kitoms būklėms, jai taip nusprendžia gydytojas.
Veikimo mechanizmas
Alyftrek yra vaistas, pagerinantis CFTR baltymo veiklą. Jo sudėtyje yra trys veikliosios medžiagos: vanzakaftoras ir tezakaftoras padeda CFTR baltymėliams pasiekti ląstelės paviršių, o deutivakaftoras pagerina jau esančių baltymų funkciją. Taip atkuriama druskos pusiausvyra organizme, o ligos simptomai tampa lengvesni. Prieš skiriant šį vaistą, gydytojas gali atlikti genetinius tyrimus ir įsitikinti, ar ši gydymo schema tinka jūsų mutacijos tipui.
Dozavimas ir vaisto formos
- 4 mg/20 mg/50 mg geriamoji tabletė
- 10 mg/50 mg/125 mg geriamoji tabletė
Laikymo sąlygos
Vaistą laikykite kambario temperatūroje nuo 20 °C iki 25 °C. Trumpam (pvz., transportuojant) gali būti temperatūrų diapazone nuo 15 °C iki 30 °C. Saugokite nuo drėgmės, tiesioginės saulės ir vaikų.
Dažniausi šalutiniai poveikiai
- Kosulys
- Nosiaryklės ar gerklės infekcijos, peršalimo ar sinusito simptomai
- Galvos skausmas
- Gerklės ar burnos skausmas
- Gripo simptomai
- Nuovargis
- Padidėję kepenų fermentai kraujyje
- Bėrimas
Rimti šalutiniai poveikiai
Retais atvejais gali pasitaikyti stipresnių reakcijų:
- Stipri alergija (dusulys, veido ar liežuvio tinimas, širdies plakimo suretėjimas, dilgėlinė, vėmimas, sąmonės netekimas)
- Kepenų pažeidimas (pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas ar patinimas, nuolat pasireiškiantis nuovargis, niežulys, apetito stoka, gelsva oda ar akių baltymai, tamsus šlapimas, šviesesnės išmatos, painiava)
- Regos sutrikimai (matymo pablogėjimas, neryškus vaizdas, sunkumai vairuojant naktį ar jautrumas šviesai, spalvų suvokimo pokyčiai, dvejinimasis)
Atsiradus bet kuriam iš šių simptomų, medikamentą reikia nutraukti ir kreiptis į medikus.
Kada netinka vartoti
Alyftrek neturėtų vartoti žmonės, alergiški bent vienai iš veikliųjų ar pagalbinių šio vaisto sudedamųjų dalių:
- Vanzacaftoras
- Tezacaftoras
- Deutivakaftoras
Svarbūs vartojimo patarimai
- Neskirkite šio vaisto kitiems asmenims.
- Laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
- Tablečių negalima laužyti, kramtyti ar traiškyti – nurykite jas nekramtydami, kiekvieną dieną tuo pačiu metu.
- Vartokite tik taip, kaip paskyrė gydytojas.
Informacija gydytojui prieš vartojimą
Prieš pradedant vartoti Alyftrek, būtinai informuokite gydytoją apie savo ligas ir visus kitus vartojamus receptinius, nereceptinius vaistus, papildus bei žoleles. Ypatingai svarbu paminėti, jei:
- Sirgote ar sergate kepenų arba inkstų ligomis
- Anksčiau teko nutraukti kitas panašias gydymo schemas dėl šalutinių poveikių
Nėštumas ir žindymas
Neaišku, ar Alyftrek saugus nėštumo metu ir ar patenka į motinos pieną. Aptarkite su gydytoju, jei laukiatės ar maitinate kūdikį krūtimi.
Sąveika su kitais vaistais ir maistu
Alyftrek reikia gerti su riebalų turinčiu maistu, pavyzdžiui, kiaušiniais, riešutais, pieno produktais, mėsa ar patiekalais, pagamintais su sviestu ar aliejumi. Tokiu būdu vaistas geriau įsisavinamas. Reikia vengti greipfrutų ir jų sulčių, nes jie gali sustiprinti Alyftrek poveikį ir didinti nepageidaujamų reakcijų riziką.
Praneškite gydytojui apie visus vartojamus vaistus. Alyftrek gali sąveikauti su kai kuriais preparatais nuo traukulių (karbamazepinu, fenitoinu), antibiotikais (eritromicinu, klaritromicinu, rifampicinu), vaistais nuo grybelių (ketokonazolu, itrakonazolu) ar su jonažole. Sąveikų gali būti ir daugiau, tad konsultuokitės su savo gydytoju.
Perdozavimas ir praleista dozė
Perdozavimo atveju būtina kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą. Jei pamiršote išgerti dozę ir nepraėjo daugiau nei 6 valandos, išgerkite vaistą kartu su maistu, kuriame yra riebalų. Jei praėjo daugiau nei 6 valandos, praleiskite tą dozę ir grįžkite į įprastą grafiką. Nepatartina dvigubinti dozės.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.