Aldesleukinas yra vaistas, paprastai skiriamas tiems pacientams, kuriems diagnozuotas išplitęs inkstų ar odos vėžys (melanoma). Jis veikia panašiai kaip natūrali organizmo medžiaga – interleukinas-2, kurią mūsų organizmas gamina imuninės sistemos veiklai stiprinti. Naudojant šį vaistą, imunitetas tampa aktyvesnis ir gali efektyviau kovoti su vėžio ląstelėmis, sulėtindamas ar net sustabdydamas jų dauginimąsi.
Kaip vartoti
Aldesleukinas dažniausiai leidžiamas į veną, procedūra paprastai trunka apie 15 minučių ir visada vykdoma gydymo įstaigoje prižiūrint medikams. Gydymo schema dažniausiai sudaroma iš 5-ių parų suleidimų kas 8 valandas. Po šio kurso paprastai daroma pertrauka, kurios metu žmogus gali atgauti jėgas. Visas gydymas gali apimti iki 28 dozių, tačiau kiekvienam pacientui trukmė ir intensyvumas parenkami individualiai, atsižvelgiant į būklę, kūno svorį, organizmo reakciją ir galimą šalutinį poveikį. Labai svarbu nepraleisti vizitų pas gydytoją, nes tik nuolatinė stebėsena leidžia koreguoti gydymo eigą ir užtikrinti didžiausią naudą.
Galimi šalutiniai poveikiai
Šis vaistas, kaip ir daugelis stiprių onkologinių vaistų, gali sukelti įvairių šalutinių reakcijų. Dažniausiai pasitaiko karščiavimas, drebulys, pilvo veiklos sutrikimai, oda gali sausėti, juntamas raumenų sustingimas, galimas viduriavimas, išopėjusi burnos gleivinė, svaigulys ar mieguistumas. Taip pat galite jausti galvos skausmą, padidėjusį kūno svorį, pykinimą, vėmimą ar apetito trūkumą. Pykinimas kartais būna itin stiprus, šią būklę padeda lengvinti antihistamininiai arba kiti gydytojo paskirti vaistai. Taip pat gali padėti valgymo ir aktyvumo pokyčiai – pavyzdžiui, dažnesnis, bet mažesnių porcijų valgymas, vengimas maisto prieš gydymą ar aktyvaus judėjimo po jo.
Dalis žmonių patiria rimtesnių šalutinių poveikių, tokių kaip pilvo patinimas, stiprus raumenų silpnumas ar skausmas, kalbos sutrikimai, eisenos sunkumai, regos pokyčiai (net laikinai gali suprastėti matymas), nuotaikos ar sąmonės pokyčiai – sumišimas, prislėgta nuotaika, agresyvumas, haliucinacijos. Taip pat galima neįprastai dažnai mėlynuoti ar kraujuoti, varginti troškulys, padažnėjęs ar suintensyvėjęs kvėpavimas, širdies plakimas, odos ar akių pageltimas, tamsus šlapimas, vėmimas, primenantis kavos tirščius. Kai kuriems pacientams pasireiškia širdies veiklos nepakankamumo požymiai – oro trūkumas, kulkšnių ar pėdų patinimas, nuovargis ar staigus svorio pokytis.
Ypač retais atvejais gali pasireikšti sunkios alerginės reakcijos – bėrimas, niežulys ar patinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės), labai stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo pasunkėjimas.
Pastebėję bet kokius neįprastus simptomus, nedelsdami informuokite savo gydytoją.
Pagrindiniai įspėjimai
Aldesleukinas yra stiprus ir agresyvus vaistas, todėl jis visada leidžiamas tik gydymo įstaigoje. Gydymo metu pacientai nuolat stebimi, nes šis preparatas gali sukelti pavojingas reakcijas, ypač tiems, kurie turi širdies ar kvėpavimo sistemos sutrikimų.
Vienas iš rimčiausių galimų šalutinių reiškinių – kapiliarų pralaidumo sindromas, kuris, nesiimant laiku priemonių, gali kelti pavojų gyvybei. Jam būdingi stiprūs kūno tinimai, galvos svaigimas, nereguliarus širdies ritmas, krūtinės skausmas, kvėpavimo ar inkstų veiklos sutrikimai, stiprūs pilvo skausmai ar juodos spalvos išmatos. Pajutus tokius požymius būtina nedelsti ir kreiptis medicininės pagalbos.
Vartojant aldesleukiną, gali susilpnėti organizmo atsparumas infekcijoms. Prieš pradėdami gydymą, informuokite gydytoją, jeigu jau turite kokią nors infekciją. Gydymo metu skubiai praneškite apie užsitęsusį gerklės skausmą, karščiavimą ar drebulį.
Šis vaistas retais atvejais gali sukelti stiprų mieguistumą ar net sąmonės netekimą – tokiais atvejais nedelsdami nutraukite vartojimą ir pasitarkite su gydytoju.
Apie ką dar svarbu informuoti gydytoją
Prieš pradedant gydymą, pasakykite gydytojui, ar esate jautrūs šiam ar kitiems vaistams, ar turite kokių nors alergijų. Šis vaistas gali sudėtyje turėti ingredientų, sukeliančių reakcijas, todėl apie bet kokius anksčiau pasitaikiusius alerginius epizodus būtina informuoti iš anksto.
Taip pat pasidalykite informacija apie praeities ar esamas sveikatos problemas, ypač jei sergate inkstų, širdies ar autoimuninėmis ligomis. Tai svarbu, nes gydytojas galės įvertinti, kaip saugu jums vartoti gydymą, ir, reikalui esant, pritaikyti individualų stebėjimą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.