Šis vaistų derinys, kuriame yra butalbitalio, paracetamolio, kofeino ir kodeino, dažniausiai skiriamas stipriems įtampos galvos skausmams, kai kiti analgetikai nesuteikia pakankamos pagalbos ar nėra gerai toleruojami. Preparatas padeda sumažinti skausmą ir sukelia raminamąjį poveikį, todėl sunkūs galvos skausmai lengviau atslūgsta. Ši kombinacija nėra skirta migrenos ar kitų galvos skausmų profilaktikai, ji vartojama tik simptominiam gydymui. Vaistinėje vaistai gali būti žinomi skirtingais prekiniais pavadinimais.
Kada reikėtų pasitarti su gydytoju prieš vartojant?
Prieš pradedant vartoti šį preparatą, svarbu informuoti gydytoją, jei:
- Turite navikų galvos smegenyse arba patyrėte galvos traumą.
- Nuolat vartojate ar piktnaudžiaujate alkoholiu.
- Yra diagnozuotos širdies, kepenų ar plaučių ligos, bronchinė astma ar kitų kvėpavimo sutrikimų.
- Jums pasireiškia traukuliai, virškinimo trakto sutrikimai arba priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų.
- Pastarąsias 14 dienų vartojote MAO inhibitorių.
- Esate nėščia, žindote ar planuojate pastoti artimiausiu metu.
- Patyrėte retą ar alerginę reakciją į bet kurią šio vaisto sudedamąją dalį arba kitus vaistus, maistą, dažiklius ar konservantus.
Kaip teisingai vartoti šį vaistą?
Vartokite šį vaistą užgerdami pilna stikline vandens, kaip nurodyta recepto etiketėje. Viršyti nurodytos dozės draudžiama.
Kiekvieną kartą, gaudami naują ar pakartotinį receptą, atidžiai perskaitykite vaistininko pateikiamą informacinį lapelį.
Vaikams iki 12 metų šis vaistas netinkamas. Negalima jo duoti vaikams iki 18 metų po tonzilių ar adenoidų pašalinimo operacijos.
Vyresni nei 65 metų žmonės gali būti jautresni poveikiui, todėl gali reikėti mažesnių dozių.
Ką daryti praleidus dozę?
Jei pamiršote išgerti dozę – išgerkite ją, kai tik prisiminsite. Tačiau jei jau artėja laikas kitai dozei, išgerkite tik vieną dozę ir jokiu būdu nedvigubinkite ar nepridėkite papildomų tablečių.
Galimi vaistų ir kitų medžiagų sąveikos pavojai
Šio kombinuoto vaisto negalima vartoti kartu su kai kuriais vaistais, pavyzdžiui:
- elbasviru, grazoprev iru
- linezolidu
- kai kuriais MAO inhibitoriais
- metileno mėlynuoju
- nifedipinu
- prazi kvanteliu
- ranolazinu
- natrio oksibatu
- vorikonazoliu
Taip pat atsargiai vartokite su šiais vaistais ar medžiagomis:
- Alkoholiniais gėrimais ar bet kokiais produktais, kuriuose yra alkoholio
- Preparatais nuo alergijos, kosulio ar peršalimo
- Tam tikrais antibiotikais (eritromicinu, klaritromicinu), vaistais nuo grybelinių infekcijų, migrenos, nerimo, depresijos, Parkinsono ligos, traukulių ar širdies ritmo sutrikimų
- Kitais vaistais, kurių sudėtyje yra paracetamolio ar opioidų
- Grapefruit sultimis, kai kuriais anestetikais, diuretikais ar kitais stipriais preparatais
Būtinai informuokite savo gydytoją apie visus vartojamus vaistus, maisto papildus, žoleles ar net žalingus įpročius – kai kurios medžiagos gali neigiamai sąveikauti su šiuo vaistu.
Į ką būtina atkreipti dėmesį gydymo laikotarpiu?
Jei skausmas nepraeina arba sustiprėja, o taip pat jei ima varginti nauji ar neįprasti skausmai – praneškite gydytojui. Vartojant šį vaistą ilgai, organizmas gali tapti jam atsparesnis (išsivysto tolerancija), todėl dėl tolimesnio gydymo būtinai konsultuokitės su sveikatos priežiūros specialistais.
Vartojant daugiau nei vieną vaistą nuo skausmo, gali išaugti nepageidaujamų reakcijų rizika. Visuomet gydytojui parodykite visų savo vartojamų vaistų sąrašą. Jokiu būdu neviršykite nurodytos dozės. Jei jaučiate kvėpavimo sutrikimus, nedelsiant kreipkitės į medikus.
Staiga nutraukti šio vaisto vartojimo nerekomenduojama – kūnui pripratus reikia dozę mažinti pamažu, kitaip galite pajusti nemalonių fizinių simptomų. Tokia priklausomybė nereiškia priklausomybės nuo vaistų – gydytojas padės tinkamai nutraukti gydymą.
Jei vartojate vaistus su opioidais, pravartu žinoti apie naloksoną, kuris naudojamas perdozavimui skubiai gydyti. Įspėkite artimus žmones, kur jis laikomas ir kaip jį naudoti, nes prireikus gali būti reikalingi pakartotiniai naloksono vartojimai.
Vaikams, ypač mažesnio amžiaus grupėje, užfiksuota stipresnė nepageidaujamų reakcijų rizika. Nustojus kvėpuoti ar vaikui pasidarius pernelyg mieguistam, būtina nedelsiant kreiptis pagalbos.
Svarbu žinoti, kad daugybė nereceptinių vaistų taip pat turi paracetamolio – venkite kartu vartoti kelis preparatus, kurių sudėtyje jis yra. Perdozavus paracetamolio gali smarkiai pakenkti kepenims – net jei nepasireiškia simptomų, reikia medicininės pagalbos.
Šis vaistas gali paveikti jūsų refleksus, koordinaciją ir reakcijos laiką. Vairuoti ar dirbti su mechanizmais reikėtų tik įsitikinus, kaip organizmas toleruoja šį vaistą. Atsargiai keiskite kūno padėtį – ypač atsistojant ar atsisėdus, nes gali pykinti ar svaigti galva. Alkoholio vartojimas šį poveikį sustiprina.
Dažnas šio vaisto šalutinis poveikis – vidurių užkietėjimas. Jei tuštintis nepavyksta ilgiau nei tris dienas, praneškite gydytojui.
Burnos džiūvimas taip pat būdingas – gali padėti kramtoma cukraus neturinti gumą, kieti saldainiai ir gausus vandens vartojimas.
Galimi šalutiniai poveikiai
Pavojingi simptomai
- Alerginės reakcijos – odos bėrimas, niežulys, dilgėlinė, patinimas veido, lūpų, liežuvio ar gerklės srityje
- Centrinės nervų sistemos slopinimas – lėtas ar seklus kvėpavimas, dusulys, alpimo pojūtis, sumišimas, mieguistumas ar sunkumas išlaikyti budrumą
- Kepenų pažeidimas – skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, apetito sumažėjimas, pykinimas, šviesios išmatos, tamsus šlapimas, odos ar akių pageltimas, bendras silpnumas
- Antinksčių funkcijos sutrikimai – pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, neįprastas nuovargis, galvos sukimasis
- Mažas kraujospūdis – galvos svaigimas, alpimo jausmas, neryškus matymas
- Odos paraudimas, pūslelių, pleiskanų ar nubrozdinimų atsiradimas, taip pat ir burnos gleivinėje
Paprastai lengvesni simptomai
- Vidurių užkietėjimas
- Galvos svaigimas
- Mieguistumas
- Burnos džiūvimas
- Pykinimas
- Pilvo skausmas
- Vėmimas
Saugus laikymas ir naikinimas
Visada laikykite šį vaistą vaikams nepasiekiamoje vietoje. Kadangi preparatas stiprus ir gali būti netinkamai panaudotas, būtina jį saugiai laikyti, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo ar vagystės. Nedalykite šio vaisto su kitais ir neparduokite – tai pavojinga ir nelegalu.
Kitiems žmonėms ar gyvūnams netyčia patekus šio vaisto, galimos sunkios pasekmės, įskaitant perdozavimą ar net mirtį. Nenaudotas tabletes verskite su nenaudojamu kačių kraiku ar kava ir išmeskite į sandarią pakuotę, tokią kaip sandarus maišelis ar užsukamas indelis. Nenaudokite pasibaigusio preparato ir laikykite jį 15–30 °C temperatūroje.
Ši informacija yra tik santrauka. Jei iškilo klausimų apie šį vaistą, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.