Butalbital, aspirinas ir kofeinas – tai vaistų derinys, skirtas įtampos sukeltam galvos skausmui mažinti. Vaistas veikia keliais būdais: malšina skausmą ir padeda atsipalaiduoti, tačiau nėra naudojamas migrenos ar kitų galvos skausmų profilaktikai. Šioje sudėtyje yra barbitūratas, nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (aspirinas) bei kofeinas.
Kam vartojamas šis vaistas?
Butalbitalio, aspirino ir kofeino derinys daugiausia skirtas esant raumenų įtampos sukeltam galvos skausmui. Jis numalšina jau atsiradusį skausmą, tačiau netinka kaip priemonė, padedanti išvengti galvos skausmo ar stiprios migrenos priepuolių.
Vaistą gali būti paskirta ir kitomis gydytojo nustatytomis indikacijomis – dėl papildomų galimų panaudojimo būdų derėtų konsultuotis su medicinos specialistu.
Į ką atkreipti dėmesį prieš pradedant vartoti?
Būtinai informuokite gydytoją arba vaistininką apie visus savo sveikatos sutrikimus ir ypatumus, ypač jei:
- Jums nustatytas kraujavimas ar kraujo krešėjimo sutrikimai
- Dažnai vartojate alkoholio
- Sergate širdies ligomis
- Turi sutrikimų inkstų ar kepenų veikloje
- Sergate kvėpavimo takų ar plaučių ligomis (pvz., astma, LOPL)
- Turite porfiriją
- Yra skrandžio ar žarnyno opų, kitų virškinamojo trakto problemų
- Pastebėta priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų
- Buvote jautrus ar alergiškas aspirinui, butalbitaliui, kofeinui ar kitiems vaistams, maistui, dažikliams, konservantams
- Laukiate kūdikio, bandote pastoti ar maitinate krūtimi
Kaip tinkamai vartoti šį vaistą?
Vaistą vartokite per burną, užgerdami pilna stikline vandens. Vartojimo instrukciją rasite ant pakuotės ar specialiame lapelyje. Jei vaistas sukelia skrandžio diskomfortą, galite vartoti jį su maistu ar pienu. Neviršykite gydytojo nurodytos dozės.
Naudojant vaikams, būtina iš anksto pasitarti su gydytoju. Kai kuriems pacientams gali reikėti individualaus vertinimo.
Jei vaisto suvartojate per daug – kuo greičiau kreipkitės į specialistus.
Šis vaistas skirtas tik tam asmeniui, kuriam jis paskirtas – neperduokite jo kitiems.
Ką daryti, jei pamiršau išgerti vaistą?
Pamiršus išgerti dozę, suvartokite vaistą kai tik prisimenate. Tačiau, jeigu jau arti laikas kitai dozei, išgerkite tik ją. Negalima vartoti dvigubos dozės ar dozuoti kitaip negu nurodyta.
Vaistų tarpusavio sąveikos
Ypač svarbu vengti kartu su šiuo vaistu vartoti:
- Alkoholį ar produktus, kurių sudėtyje yra alkoholio
- Cidofovirą
- Furazolidoną
- Methotreksatą
- MAO inhibitorius (pvz., selegiliną, fenelziną, izokarboksazidą, tranilciprominą)
- Probenecidą
- Prokarbaziną
- Vorikonazolą
- Varfariną
Taip pat gali sąveikauti su kai kuriais antidepresantais, antihistaminais, benzodiazepinais, kai kuriais skausmui malšinti ar kraujo krešėjimui slopinti skirtais vaistais, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (pvz., ibuprofenu, naproksenu), fenotiazinais, miorelaksantais ir kitais vaistais. Praneškite savo gydytojui apie visus vartojamus vaistus, papildus, augalinius preparatus – kai kurie deriniai gali būti pavojingi. Nepamirškite paminėti ir savo gyvenimo būdo ypatumų – rūkymo ar piktnaudžiavimo alkoholiu atvejus.
Vartojimo ypatumai ir atsargumo priemonės
Jei skausmas nemažėja, stiprėja arba pasireiškė naujas ar kitoks skausmas – pasitarkite su gydytoju. Ilgalaikis vartojimas gali sukelti vaisto toleranciją, t.y. poreikį didinti dozę, kad pasiektumėte tą patį poveikį. Tai įprasta ilgai vartojant tokius vaistus.
Staigus šio vaisto vartojimo nutraukimas nerekomenduojamas, nes gali pasireikšti stiprus nutraukimo sindromas. Organizmas palaipsniui pripranta prie vaisto, todėl nutraukimas turėtų vykti kontroliuojant gydytojui – dozę reikėtų mažinti palaipsniui. Tai nėra ženklas, kad esate priklausomas. Priklausomybė – tai specifinis elgesio sutrikimas, kai vaistas vartojamas dėl priežasčių, nesusijusių su gydymu. Jeigu vaisto reikia dėl skausmo, jį vartojate mediciniškai pagrįstai.
Vartojant šį vaistą, gali sumažėti dėmesys, sulėtėti reakcijos ar pablogėti koordinacija. Venkite vairuoti ar dirbti su technika, kol nebūsite tikri, kaip organizmas reaguoja į vaistą. Norėdami sumažinti galvos svaigimo ar alpimo riziką, stovėkite ir sėskitės pamažu. Alkoholio vartojimas kartu su šiuo vaistu taip pat padidina nepageidaujamų reakcijų tikimybę.
Negalima vartoti kitų vaistų, kurių sudėtyje yra aspirino, ibuprofeno arba naprokseno, nes tai gali padidinti šalutinių poveikių, tokių kaip skrandžio dirginimas, pykinimas, opų atsiradimas pavojų. Daugelis nereceptinių vaistų turi šių medžiagų, todėl įpraskite atidžiai skaityti etiketes.
Kai kuriems žmonėms šis vaistas gali sukelti odos pažeidimus – išbėrimą, pūsleles, odos lupimąsi ar dilgėlinę, dažnai kartu su karščiavimu ar limfmazgių patinimu. Pajutus šiuos simptomus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Nėštumas ir šis vaistas nesuderinami, nes gali būti rimtų apsigimimų rizika. Norėdami pastoti ar kilus įtarimui dėl nėštumo – būtina apie tai informuoti gydytoją.
Šis derinys gali sukelti sunkių opų ar kraujavimo atvejų virškinamajame trakte, dažnai be jokių išankstinių ženklų. Rizika didesnė rūkant, vartojant alkoholį, esant vyresniam amžiui ar pablogėjus bendrai sveikatai. Atsiradus pilvo skausmui ar kraujo pėdsakų vėmaluose ar išmatose, nedelsdami nutraukite vartojimą ir kreipkitės į medicinos įstaigą.
Šis vaistas nėra skirtas širdies smūgio ar insulto prevencijai. Be to, naudojant ilgai ar sergant širdies ligomis, gali padidėti insulto ar širdies smūgio rizika. Jei vartojate aspiriną kraujagyslių ligų prevencijai, dėl šio vaisto vartojimo pasitarkite su gydytoju.
Galimi šalutiniai poveikiai
Rimti simptomai, dėl kurių reikėtų nedelsiant kreiptis pas medikus:
- Staiga prasidėjusi alerginė reakcija: bėrimas, niežulys, dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės tinimas
- Kraujavimas ar netikėti pakitimai kraujo spalvoje: kraujas išmatose ar vėmaluose, šlapimo patamsėjimas, smulkūs raudoni ar violetiniai taškeliai ant odos, nepaaiškinamos mėlynės
- Letargija, silpnumas, painiava, kvepavimo sulėtėjimas ar paviršutiniškumas
- Klausos pablogėjimas, nuolatinis spengimas ausyse
- Staigus sumažėjęs šlapimo kiekis, kojų ar rankų tinimas
- Skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, apetito praradimas, pykinimas, šviesios išmatos, tamsus šlapimas, pageltusi oda ar akių baltymai, išsekimas
- Bėrimas, karščiavimas, limfmazgių patinimas
Paprastesni poveikiai, kurie dažniausiai praeina savaime:
- Galvos svaigimas
- Mieguistumas
- Blogesnis apetitas
- Pykinimas
- Skausmas pilve
- Vėmimas
Reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, jei šie simptomai išlieka arba stiprėja.
Laikymas ir saugumas
Laikykite vaistą vaikams ir augintiniams nepasiekiamoje vietoje. Ši medžiaga gali būti piktnaudžiaujama, todėl svarbu saugoti ją saugioje vietoje, kad apsaugotumėte nuo neteisėto naudojimo ar vagystės. Nedalinkite ir neparduokite šio vaisto – tai pavojinga ir draudžiama.
Vaisto patekimas į kitų asmenų, ypač vaikų ar gyvūnų organizmą gali sukelti gyvybei pavojingą perdozavimą ar net mirtį.
Rekomenduojama laikyti kambario temperatūroje, tarp 20 ir 25 laipsnių Celsijaus. Pasibaigus galiojimo laikui vaistą saugiai utilizuokite.
Užbaigus vartoti arba prireikus išmesti pasibaigusio galiojimo vaistą, geriausia atiduoti jį atitinkamoms surinkimo programoms. Jei neturite tokios galimybės, pasidomėkite pakuotės informacijoje, ar jį galima išmesti į šiukšliadėžę ar nuleisti į kanalizaciją – išsiaiškinkite pas savo gydytoją ar vaistininką tinkamą utilizavimo būdą. Jei tinka mesti į šiukšliadėžę, vaistą prieš tai sumaišykite su nenaudojamais medžiagomis, pavyzdžiui, kačių kraiku, panaudotomis kava ar žemėmis, ir tik tada sandariai supakuotą išmeskite.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.