Stomatitas yra burnos uždegimas, paveikiantis gleivines, kurios yra ploni odos sluoksniai ant burnos vidinio paviršiaus. Stomatito tipai apima aftines opos ir šaltąsias opos.
Stomatitas yra mucosito tipo, kuris apibrėžiamas kaip skausmas arba gleivinės uždegimas.
Mucositas yra gana dažnas chemoterapijos ir kartais radioterapijos šalutinis poveikis. Jis gali paveikti lūpų, skruostų, dantenų, liežuvio ir gerklės vidų.
Pasikartojantis stomatitas, įtraukiantis burnos opas, vadinamas pasikartojančiu aftiniu stomatitu (RAS) ir yra dažniausia liga JAV, paveikianti apie 5–25 procentus populiacijos.
Stomatito tipai
Yra du pagrindiniai stomatito tipai:
Aftinės opos Aftinės opos paprastai išsivysto ant lūpų arba skruostų vidinės pusės. Jos taip pat žinomos kaip aftiniai opai ir yra dažniausia aftinio stomatito priežastis. Opos yra blyškiai baltos arba geltonos spalvos su raudonu išoriniu žiedu.
Aftinės opos gali atsirasti pavieniui arba grupėmis ir paprastai išsivysto ant lūpų, skruostų vidinės pusės arba ant liežuvio.
Aftinės opos sukelia ūmų, laikiną skausmą. Nedideli atvejai, kurie yra labiausiai paplitę, opa užgyja per 4–14 dienų. Sunkesniais atvejais, kurie sudaro apie vieną iš dešimties aftinio stomatito atvejų, opos gali išlikti iki 6 savaičių.
Aftines opos gali gauti bet kas, nors moterys ir žmonės paauglystėje bei dvidešimtmečiai yra labiau linkę jas patirti. Jos gali perduotis šeimoje, bet nėra užkrečiamos.
Šaltosios opos Šaltosios opos yra mažos, skausmingos, skysčiu pripildytos opos, kurios paprastai atsiranda ant lūpų arba prie burnos krašto. Jų priežastis – herpeso virusas (HSV), dėl kurio būklė taip pat žinoma kaip herpeso stomatitas.
Asmuo gali jausti dilgčiojimą ar deginimo pojūtį prieš atsirandant opai, taip pat jautrumą. Šaltosios opos išdžiūsta ir susiformuoja geltonos spalvos plutelė.
Šaltosios opos paprastai išlieka apie 5-7 dienas ir gali pasikartoti. Jos taip pat labai užkrečiamos.
Stomatito kategorijos
Stomatitas gali būti skirstomas į kelias kategorijas, priklausomai nuo paveiktos burnos srities:
- cheilitis – lūpų ir aplink burną uždegimas
- glossitis – liežuvio uždegimas
- gingivitis – dantenų uždegimas
- pharyngitis – burnos galo uždegimas
Stomatito priežastys
Stomatitą gali sukelti įvairūs veiksniai, kurie dažnai persidengia. Dažnai stomatitas atsiranda dėl sužalojimo, infekcijos, alergijos ar odos ligos.
Įprastos priežastys yra:
- trauma dėl netinkamai priglundančių protezų ar ortodontinių įrenginių, įkandimo į skruosto, liežuvio ar lūpų vidinę pusę ir chirurgijos
- chemoterapija vėžiui gydyti
- virusinė infekcija, pavyzdžiui, herpesas
- mielių infekcija, pavyzdžiui, pienligė
- bet kokia būklė, susijusi su xerostomija arba sausa burna
- rūkymas ar tabako kramtymas
Kiti pavyzdžiai apima:
- bakterinės infekcijos
- lytiniu keliu plintančios infekcijos
- silpnėjanti ar trūkstanti imuninė sistema
- dirginimas dėl stiprių chemikalų
- stresas
- tam tikros ligos, įskaitant Behcet ligą, Crohn ligą ir lupus
- vaistai, įskaitant sulfa vaistus, priešepilepsinius vaistus ir kai kuriuos antibiotikus
- mitybos trūkumai
- alerginės reakcijos
- nudegimai, sukelti karšto maisto ir gėrimų
Svarbu nustatyti stomatito priežastį, kad ją būtų galima tinkamai gydyti.
Stomatito simptomai
Stomatitas dažnai sukelia skausmą, deginimą ir jautrumą. Kiekvienas asmuo gali patirti skirtingus simptomus. Jie gali apimti:
- burnos opas su balta ar geltona danga ir raudonu pagrindu, paprastai ant lūpų, skruosto arba ant liežuvio
- raudonas dėmeles
- pūsleles
- patinimą
- oralinę disesteziją – deginimo pojūtį burnoje
- lesijas, kurios gyja per 4–14 dienų ir dažnai pasikartoja
Stomatito diagnozavimas
Diagnozę lemia tai, kas sukelia stomatitą. Atitinkami tyrimai apima fizinę apžiūrą, nes gydytojai gali daug sužinoti apžiūrėdami opų išvaizdą ir pasiskirstymą.
Kiti tyrimai gali apimti:
- bakterinės ir virusinės mėgintuvėliai
- audinių ėminiai arba mėgintuvėliai grybelinėms infekcijoms
- biopsija arba ląstelių ar audinių paėmimas tolesniam tyrimui
- kraujo tyrimai
- pleistro testai alergijai nustatyti
Gydytojas taip pat peržiūrės asmens medicininę istoriją, kad pamatytų, ar dabartiniai ar ankstesni vaistai sukėlė stomatitą. Gydytojas taip pat paklaus asmenį apie jo seksualinę istoriją ir ar jis kada nors rūkė.
Kitos būklės gali sukelti stomatitą, todėl tyrimas ir diagnozė yra gyvybiškai svarbūs, kad gydytojas galėtų paskirti tinkamą gydymą.
Stomatito gydymas
Gydymas priklauso nuo priežasties. Gydyti pagrindinę priežastį yra svarbu stomatitui, kurį sukelia:
Alergija: Jei stomatitą sukelia alerginė reakcija, gydytojas stengsis nustatyti, kas yra alergija, ir pašalinti jos poveikį. Infekcija: Stomatitą sukeliančią infekciją gali tekti gydyti specializuotais gydymo metodais ir vaistais, priklausomai nuo to, kas yra infekcija. Liga: Jei konkrečią ligą sukelia stomatitas, gydytojas stengsis nustatyti šią ligą ir ją gydyti. Mitybos trūkumai: Gydytojas gali nustatyti ir spręsti mitybos problemas su vaistais ar dieta. Topinis gydymas
Topiniai gydymo būdai, taikomi tiesiogiai odai, padeda sumažinti skausmą ir pagreitinti gijimą. Topinių gydymo būdų tipai apima:
Topiniai kortikosteroidai: Dažniausiai plovimas, jie siekia pašalinti simptomus, kad žmogus galėtų valgyti, gerti ir kalbėti be skausmo ar diskomforto. Topiniai antibiotikai: Jie paprastai būna gelių arba skalavimo formos ir turi priešuždegimines bei antibiotines savybes. Topiniai anestetikai: Tai skausmą malšinantys vaistai, dažniausiai prieinami pagal receptą, kuriuos žmonės gali tepti tiesiogiai ant opų laikinam skausmo malšinimui. Kanka: Parduotuvėje be recepto prieinamas produktas, kuris sukuria barjerinį sluoksnį ant burnos opų, suteikiantis laikiną skausmo malšinimą. Prevencija
Yra pagrindinių atsargumo priemonių, kurias žmonės gali imtis, kad išvengtų stomatito, pvz., naudoti antiseptinį ir nealkoholinį burnos skalavimo skysčių, gydyti lėtinį sausumą burnoje, naudoti minkštą dantų šepetį, palaikyti tinkamą mitybą ir hidrataciją bei reguliariai lankytis pas odontologą.
Odontologė ir šypsenos estetikos ekspertė, daugiau nei dešimtmetį padedanti žmonėms rūpintis savo dantų sveikata ir estetika. Simona specializuojasi prevencinėje odontologijoje, dantų gydyme ir šypsenos atkūrimo sprendimuose, taip pat aktyviai šviečia visuomenę apie burnos sveikatos svarbą.
Simona baigė odontologijos studijas Vilniaus universitete, kur buvo apdovanota už išskirtinę akademinę pažangą. Vėliau ji tęsė kvalifikacijos kėlimą tarptautiniuose kursuose, gilindamasi į estetinę odontologiją ir šiuolaikines dantų gydymo technologijas.
Dr. Petrauskienė rašo straipsnius apie pagrindines odontologijos temas: nuo dantų higienos patarimų iki dantų atkūrimo metodų ir šypsenos estetikos tendencijų. Jos tikslas – padėti žmonėms suprasti, kaip tinkamai rūpintis savo burnos sveikata ir pasiekti ilgalaikių rezultatų.