Mūsų dantų spalva yra viena iš labiausiai odontologinių temų. Dėl tos pačios priežasties norime pateikti jums šį straipsnį, kuriame yra patarimai, kaip išlaikyti šypseną balta trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu. Namuose galime sekti burnos higienos įpročius, kurie leidžia ilgiau išlaikyti mūsų dantis baltesnius. Savo ruožtu yra tam tikrų dantų balinimo būdų, kurie padės pasiekti norimą toną arba labiausiai prisitaikantį prie jūsų savybių. Tačiau prieš įsigilindami į detales, norime paaiškinti, kokie yra balti jūsų dantų atspalviai ir kodėl laikui bėgant dantys gali nusidėti.
Baltas dantų tonas
Yra keturi skirtingi diapazonai, skirstantys dantų spalvą ir kurie mums yra vadovas. Jie yra A (rausvai ruda), B (raudonai geltona), C (pilka) ir D (rausvai pilka). Kiekvienas diapazonas turi skirtingą aiškumo ir tamsumo lygį. Šie lygiai kartu su šiuo diapazonu sudaro a lentelė, kurioje yra ir pateikiamos visos galimos spalvos dantų. Be to, reikia aiškiai pasakyti, kad aplink 70% gyventojų turi natūralius dantis, kurių vidutinė baltumo riba (žinoma kaip A3).
Kodėl dantys tampa dėmių?
Dantų dėmės gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Mūsų emalio susidėvėjimas reiškia, kad dantys atrodys geltonesni. Rūgštus maistas, bruksizmas ar pernelyg intensyvus dantų valymas gali pažeisti emalį ir prarasti natūralią spalvą. Be to, tokių gėrimų kaip kavos, alkoholio ar įpročių, tokių kaip rūkymasmūsų dantys atrodys rudesni. Galiausiai, baltos dėmės taip pat gali atsirasti ant mūsų dantų, jei turime nukalkintos vietos. Tai taip pat gali būti įspėjimas, kad ateityje mūsų dantys kentės nuo dantų ėduonies. Savo ruožtu netinkamai naudojant produktus, kuriuose yra fluoro perteklius, vaikams gali atsirasti baltų dėmių dėl dantų fluorozės.
Patarimai, kaip gauti baltus dantis
Rūpindamiesi mūsų burnos higienos įpročių, mūsų maisto, žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas, vengimas… yra keletas patarimų, kaip užtikrinti tobulą šypseną. Kad jūsų burnos higiena būtų nepriekaištinga, nepamirškite apsilankyti pas odontologą kas pusmetį arba bent kartą per metus. Žemiau išsamiai aprašome keletą paprastų žingsnių, kaip tai užtikrinti Jūsų dantys išlieka kuo baltesni kuo ilgiau.
1. Rūpinimasis savo burnos higiena
Kaip puikiai žinome, kasdienė burnos higiena kartu su dažnomis profesionaliomis skalėmis ir blizginimu yra ta pagrindinės priemonės, padedančios pašalinti dantų akmenis ir apnašas ant mūsų dantų. Dėl šių dviejų komponentų mūsų dantys gali atrodyti geltoni dėl ant danties susidarančio prilipusio sluoksnio. Todėl svarstyklės ir poliravimas atliks labai svarbų vaidmenį užtikrinant, kad mūsų dantys visada išliktų balti.
2. Būkite atsargūs su maistu, kuris dažo dantis!
Kaip puikiai žinome, yra maisto produktų, kuriuos kramtant gali pakisti natūrali jūsų dantų spalva. Tarp jų yra labiausiai paplitusių, pvz kava, arbata ir vynas (raudona ir balta). Tačiau negalime pamiršti ir kai kurių mažiau žinomų, kurie, be jokios abejonės, gali išblukinti jūsų šypseną. Šiuo atveju kalbame apie rūgščius maisto produktus, tokius kaip apelsinai, citrinos, intensyvių spalvų vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, avietės, burokėliai, gaivieji gėrimai, energetiniai gėrimai ir tam tikri padažai, pavyzdžiui, kečupas ir sojos padažas. Todėl stenkitės vengti šių maisto produktų ir, jei jų vartojate, iš karto po to pasirūpinkite burnos higiena.
3. Į savo racioną įtraukite maisto produktų, turinčių balinančių savybių
Ką tik matėme maisto produktų, kurie gali nudažyti mūsų dantis, bet ar yra maisto produktų, kurie gali prisidėti prie dantų balinimo? Atsakymas yra taip. Tarp jų galime rasti:
- Brokoliai ir žiediniai kopūstai: juos reikia kramtyti ilgiau, todėl organizmas išskiria daugiau seilių ir veikia kaip natūralus valiklis.
- Braškės: juose yra fermento, dėl kurio dantys tampa baltesni.
- Pieno produktai: jų pieno rūgštis stiprina dantų emalį ir juos balina.
- Obuoliai: juos kramtydami išsivalome burną.
- Salierai: padeda išlaikyti baltus dantis ir sveikas dantenas.
4. Obuolių acto savybės
Obuolių actas turi natūralių balinamųjų savybių. Nors rezultatai nėra akimirksniu, kelias savaites skalaujant obuolių actu padėsime pašalinti dėmes ir išbalinti dantis. Tačiau mes turime naudoti šią techniką su saiku nes per didelis jo naudojimas gali pažeisti dantis dėl rūgštinės koncentracijos.
5. Keiskite dantų šepetėlį kas tris mėnesius
Turite pakeisti rankinį dantų šepetėlį arba elektrinį dantų šepetėlio galvutę ne rečiau kaip kas tris mėnesius. Tai daiktas, turintis daugybę bakterijų, kurias pernešite į burną, o tai taip pat sumažins kasdienio valymo efektyvumą.
6. Energingai nevalykite dantų
Energingas valymas pažeis emalį, o dantys gali pagelsti. Turite patikrinti, ar jūsų šepetėlio šereliai yra nepriekaištingos būklės, nenaudokite per didelės jėgos dantų.
7. Naudokite dantų siūlą
Bent kartą per dieną. Pašalinsite maisto likučius nuo dantų, krūminių dantų ir dantenų, kurie buvo paslėpti arba kurių nepavyko pašalinti valant šepetėliu.
8. Išskalaukite burnos skalavimo skysčiu
Burnos skalavimo skysčių arba burnos skalavimo skysčių naudojimas pašalins burnoje likusias bakterijas po valymo šepetėliu, suteiks gaivų kvapą ir švarų pojūtį.
9. Laikykite liežuvį švarų
Be ankstesnių punktų, labai svarbu rūpintis ir išlaikyti savo liežuvį švarų. Vadinasi, galime naudoti liežuvio grandikliai ryte, kad pašalintume bakterines apnašas, susidarančias naktį, kol miegame.
10. Ar jūsų dantys labai dėmėti?
Jei jūsų dantys yra labai dėmėti arba pageltę ir jie nepagerėja pagal šiuos patarimus, kuriuos jums davėme, imkitės veiksmų ir išsibalinkite dantis. Atlikę šį gydymą, nepamirškite pasinaudoti mūsų pateiktais patarimais!
Odontologė ir šypsenos estetikos ekspertė, daugiau nei dešimtmetį padedanti žmonėms rūpintis savo dantų sveikata ir estetika. Simona specializuojasi prevencinėje odontologijoje, dantų gydyme ir šypsenos atkūrimo sprendimuose, taip pat aktyviai šviečia visuomenę apie burnos sveikatos svarbą.
Simona baigė odontologijos studijas Vilniaus universitete, kur buvo apdovanota už išskirtinę akademinę pažangą. Vėliau ji tęsė kvalifikacijos kėlimą tarptautiniuose kursuose, gilindamasi į estetinę odontologiją ir šiuolaikines dantų gydymo technologijas.
Dr. Petrauskienė rašo straipsnius apie pagrindines odontologijos temas: nuo dantų higienos patarimų iki dantų atkūrimo metodų ir šypsenos estetikos tendencijų. Jos tikslas – padėti žmonėms suprasti, kaip tinkamai rūpintis savo burnos sveikata ir pasiekti ilgalaikių rezultatų.