Nors lytiniai organai gali atrodyti labiau susiję su „veiksmu“, smegenys yra puikus koordinatorius. Ji priima seksualinius dirgiklius (pvz., provokuojančią šypseną ar prisilietimą), juos apdoroja ir siunčia žinutes į lytinius organus, kad jie pradėtų ruoštis, arba per erekciją, arba per makšties tepimą.
Tačiau smegenyse ir sekse yra daugiau nei šie fiziologiniai procesai. Smegenys taip pat filtruoja mūsų emocines ir psichologines reakcijas į seksą. Ji analizuoja tokius klausimus:
- Ar pasitikiu savo partneriu?
- Ar mano partneris arba aš pastosiu?
- Ar mano partneris turi lytiniu keliu plintančią infekciją?
- Ar tai saugi vieta užsiimti seksu?
- Jei aš negaliu seksualiai elgtis, ką pagalvos mano partneris?
- Ar seksas pakenks?
- Ar mano sutuoktinis sužinos, kad turiu romaną?
- Ar aš tikrai dabar noriu pasimylėti su šiuo žmogumi?
Sąrašą būtų galima tęsti. Toks nerimas – ir formaliau diagnozuoti nerimo sutrikimai – gali turėti įtakos mūsų seksualinei funkcijai. Apie tai šiandien ir kalbėsime.
Kas yra nerimas?
Mes visi kartais jautėme nerimą. Tokie gyvenimo įvykiai, kaip naujo darbo pradžia, vedybos ar kūdikio gimimas, gali sukelti nerimą. Tačiau taip gali būti ir mažesnio masto įvykiai, pavyzdžiui, prašymas atlyginti atlyginimą darbe arba ginčo su kaimynu sprendimas. Kartais šie baimės jausmai atsiranda situacijose, kurios nesukeltų paprasto žmogaus nerimo. Jausmai gali pradėti trukdyti kasdieniniam gyvenimui. Tokiu atveju žmogui gali būti diagnozuotas nerimo sutrikimas, pvz., generalizuotas nerimo sutrikimas (per didelis nerimas), panikos sutrikimas (didžios baimės epizodai), socialinis nerimas (socialinių situacijų ir kitų sprendimo baimė) arba potrauminio streso sutrikimas. (PTSD – trauminio įvykio sukeltas nerimas). Tačiau ryšys tarp nerimo ir sekso gali būti apskritas. Nerimo jausmas gali sutrikdyti jūsų seksualinę funkciją. Pavyzdžiui, jei nerimaujate dėl savo partnerio ištikimybės, galite susikoncentruoti į tai sekso metu, todėl jums bus sunkiau atsipalaiduoti ir išlikti akimirkoje. Ir atvirkščiai, jei turite sveikatos sutrikimų, dėl kurių seksas gali būti nepatogus, pavyzdžiui, endometriozė, skausmo laukimas gali susilpninti jūsų seksualinį potraukį arba priversti jus visiškai vengti sekso.
Kaip nerimas gali paveikti seksą?
Smegenys veikia įvairiais paslaptingais būdais, o nerimo poveikis seksualinei funkcijai gali būti įvairių formų. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių:
- Mažas noras. Nerimas gali priversti mus mažiau domėtis seksu. Pavyzdžiui, jei moteris įtaria, kad jos partneris yra neištikimas, ji gali jaustis neadekvati, pikta ir mažiau linkusi mylėtis.
- Spektaklis. Kartais žmonės taip jaudinasi, kaip įtikti savo partneriui, kad nukenčia jų pasirodymas. Vyrams gali kilti sunkumų pasiekti erekciją arba jie gali ejakuliuoti anksčiau, nei patys to nori. Moterims gali būti sunku pakankamai atsipalaiduoti, kad galėtų prasiskverbti.
- Skausmas. Skausmas yra dažna seksualinė problema, ypač moterims. Deja, skausmo laukimas gali tapti toks intensyvus, kad užblokuoja bet kokį malonumą.
- Sunkumai su orgazmu. Nerimo poveikis gali turėti kumuliacinį poveikį, todėl sunkiau pasiekti orgazmą.
- Vengimas. Žmonės gali taip nerimauti dėl sekso, kad vengia pasimatymų, santykių ir sekso.
Ką žmonės gali padaryti?
Jei manote, kad nerimas trukdo jūsų seksualiniam gyvenimui, galite imtis kelių veiksmų:
- Kreipkitės į savo gydytoją. Kartais žmonės jaučiasi nepatogiai kreipdamiesi į specialistą dėl nerimo ir bando susitvarkyti patys. Bet nėra nieko blogo prašyti pagalbos. Jūsų gydytojas gali nukreipti jus pas psichikos sveikatos specialistą, kuris parengs jums pritaikytą gydymo planą.
- Apsvarstykite porų konsultacijas. Jei jaučiate nerimą dėl kurio nors savo santykių aspekto, galite kreiptis į specialistą, kuris daugiausia dėmesio skiria porų terapijai. Jūs ir jūsų partneris galite išmokti konstruktyviai spręsti savo problemas ir sugalvoti strategijas, kaip pagerinti gyvenimą namuose. Taip pat galite išmokti geresnių bendravimo įgūdžių.
- Išbandykite sekso terapiją.Sekso terapija yra dar viena konsultavimo rūšis, tačiau ji daugiau dėmesio skiria pačiam seksui. Tai gali būti naudingas pasirinkimas žmonėms, turintiems nerimo dėl pasirodymo ar seksualinės baimės.
- Būkite priešakyje su savo partneriu. Daugeliui porų kyla problemų aptariant seksą. Kartais mums tereikia giliai įkvėpti ir pradėti pokalbį. Būkite sąžiningi apie tai, kaip jaučiatės. Jūsų partneris gali galvoti apie tas pačias problemas ir jaustis palengvėjęs, kad jas iškėlėte. Be to, būkite atviri savo partneriui apie tai, kas jums patinka, ir paprašykite to, ko norite seksualiai.
- Sutelkite dėmesį į intymumą. Jūsų baimės ir nerimas gali atimti daug jūsų psichinės energijos ir neleisti jums mėgautis seksu tuo, kas tai yra – dviejų žmonių ryšiu vienu metu. Pabandykite sutelkti dėmesį į tai, kas vyksta. Naudokite savo pojūčius – kokius prisilietimus, garsus ir kvapus patiriate? Ar jie malonūs? Atkreipkite dėmesį ten.
- Jei norite, pasakykite „ne“. Jei nenorite mylėtis su tam tikru asmeniu ar tam tikru laiku, jums to nereikia. Jūs turite visas teises pasakyti „ne“. Tai taip pat galioja, jei jūs ir jūsų partneris nesutariate dėl seksualinės praktikos, pavyzdžiui, prezervatyvų naudojimo. (Spustelėkite čia, jei norite sužinoti daugiau apie seksualinį sutikimą.)