Gripo vakcina skirta apsaugoti nuo gripo infekcijos. Šis sezoninis skiepas tinka suaugusiesiems ir vaikams nuo 6 mėnesių amžiaus, padedant išvengti gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Gripas ypač pavojingas kūdikiams, senjorams ir žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, nes jiems gali sukelti rimtų, kartais ir gyvybei pavojingų sveikatos sutrikimų.
Kaip veikia gripo vakcina
Skiepijantis gripu, organizme susidaro imunitetas – apsauginės jėgos, kurios atpažįsta gripo virusą ir padeda apsisaugoti nuo infekcijos ar sumažinti jos sunkumą, jei susirgsite. Vakcina atnaujinama kasmet, nes gripo viruso tipai nuolat kinta, todėl kiekvieną sezoną kuriama nauja sudėtis. Gripo vakcina nesukelia gripo ligos.
Kaip vartoti gripo vakciną
Šis skiepas leidžiamas į raumenį ir paprastai atliekamas gydymo įstaigoje sveikatos priežiūros specialisto. Vaikams ir suaugusiems injekcija dažniausiai atliekama žasto srityje, o kūdikiams – į šlaunies raumenį. Dažniausiai pakanka vienos vakcinos dozės per metus, dažniausiai skiepijama rudens pradžioje – nuo rugsėjo iki lapkričio, kai prasideda gripo sezonas. Mažiems vaikams, jaunesniems nei 9 metų, kai kuriais atvejais gali būti reikalinga antra dozė – apie tikslią schemą reikėtų pasitarti su gydytoju.
Galimi šalutiniai poveikiai
Po gripo vakcinos dažniausiai pasitaiko nestiprūs ir laikini šalutiniai poveikiai. Galima pastebėti paraudimą, patinimą, maudimą ar mėlynę injekcijos vietoje. Taip pat kartais pasireiškia nedidelis karščiavimas, raumenų skausmai, galvos skausmas ar bendras silpnumas. Šie simptomai dažniausiai praeina per kelias dienas.
Retais atvejais galima prarasti sąmonę, jausti galvos svaigimą, laikinus regėjimo pokyčius ar spengimą ausyse iškart po skiepo. Tokiais atvejais naudinga ramiai atsisėsti ar atsigulti – šie pojūčiai paprastai greitai išnyksta.
Rimtesni šalutiniai poveikiai pasitaiko itin retai. Jei po vakcinos pasireiškia tokie simptomai kaip stiprūs nuotaikos ar elgesio pokyčiai, tirpimas ar silpnumas galūnėse, traukuliai, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Taip pat būtina nedelsti ir ieškoti pagalbos, jei atsiranda stipri alerginė reakcija – tokia kaip bėrimas, stiprus niežėjimas, patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės), kvėpavimo pasunkėjimas ar stiprus galvos svaigimas.
Daugeliui žmonių vakcina nesukelia jokių sunkių reakcijų, o nauda daug kartų viršija galimų šalutinių poveikių riziką.
Ką svarbu žinoti prieš skiepijantis
Prieš skiepijantis svarbu pasakyti sveikatos specialistui, jei esate alergiški kuriai nors vakcinos sudedamajai daliai (pavyzdžiui, lateksui ar tiomerazoliui), jei jums yra buvę stiprių reakcijų po ankstesnių skiepų arba jei šiuo metu sergate (karščiuojate ar jaučiatės prastai).
Apie visus savo ligų ir būklių ypatumus (pvz., nervų sistemos ligos, epilepsija, susilpnėjusi imuninė sistema dėl ligos ar gydymo, gydymasis nuo vėžio, radioterapija) taip pat informuokite skiepijantį specialistą.
Nėščiosioms gripo skiepas dažniausiai rekomenduojamas, tačiau prieš tai pravartu aptarti visus klausimus su gydytoju. Ar vakcina patenka į motinos pieną, nėra žinoma – žindant patariama pasitarti su specialistu.
Sąveika su kitais vaistais
Gripo vakcina gali bendrauti su kitais vartojamais vaistais – šie pokyčiai gali paveikti tiek vakcinos, tiek kitų vaistų veikimą arba padidinti šalutinių poveikių riziką. Būtinai praneškite gydytojui apie visus vaistus ir papildus, kuriuos vartojate. Be gydytojo pritarimo nekeiskite jokių vaistų dozės ar vartojimo schemos.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.