Oralair: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Šis vaistas skirtas tam tikrų alergijų, kurios gali pasireikšti tiek sezoniškai, tiek nuolatos, simptomams mažinti. Jis pagamintas iš tam tikrų augalų žiedadulkių ekstrakto, kurios ir sukelia alergines reakcijas. Prieš paskiriant šį gydymą, gydytojas atliks tyrimus (pvz., odos mėginius ar IgE testus), kad nustatytų, kurioms žiedadulkėms esate jautrūs. Šio vaisto veikimas pagrįstas tuo, kad organizmas palaipsniui tampa mažiau jautrus alergiją sukeliantiems augalams, pavyzdžiui, kiečiams ar žolėms. Svarbu žinoti, kad šis gydymas neveikia iš karto – simptomai (čiaudulys, sloga ar nosies užgulimas, kosulys ar niežtinčios, ašarojančios akys) palengvėja tik sistemingai vartojant vaistą, kaip nurodyta gydytojo.

Kaip vartoti

Įprastai vaistas vartojamas po vieną tabletę per dieną, dedant ją po liežuviu ant tuščio skrandžio. Tabletę reikia laikyti po liežuviu, kol ji visiškai ištirps (mažiausiai 1 minutę), ir tik tada nuryti. Svarbu tabletės nekramtyti ir nekalti jos visos, o ją tiesiog ištirpinti. Nereikėtų nieko valgyti ar gerti, kol tabletė tirpsta ir dar 5 minutes po to. Prieš vartojant tabletę rankos turi būti sausos, o po vartojimo jas reikėtų nusiplauti.

Vaikams šį vaistą padėti vartoti turėtų suaugusysis ir bent pusvalandį po kiekvienos dozės stebėti, ar neatsiranda jokių neįprastų reakcijų. Kai kuriais atvejais gydytojas gali rekomenduoti pradėti nuo mažesnės dozės ir ją po truputį didinti – taip sumažinama šalutinių reiškinių rizika. Dažniausiai gydymas pradedamas maždaug keturis mėnesius iki tikėtino žiedadulkių sezono ir tęsiamas visą sezoną. Reguliarumas labai svarbus – kasdienis vaisto vartojimas tuo pačiu metu padeda pasiekti geriausią efektą.

Būtinai informuokite gydytoją, jei simptomai nesumažėja arba stiprėja gydymo metu.

Galimi šalutiniai poveikiai

Dažniau pasitaikantys, tačiau laikini šalutiniai poveikiai gali būti lengvas burnos, akių, ausų ar gerklės niežėjimas, gerklės sausumas ir sudirginimas, kosulys, liežuvio ar burnos srities patinimas, pūslės burnoje. Dažniausiai šie pojūčiai pasireiškia per pirmąsias gydymo dienas ir savaime praeina. Jei nemalonūs pojūčiai užsitęsia arba stiprėja, praneškite gydytojui.

Kai kuriems žmonėms šis vaistas gali nesukelti jokių rimtesnių šalutinių poveikių, nes nauda paprastai viršija galimą riziką. Visgi, pasitaiko ir labai rimtų reakcijų, pavyzdžiui, stiprus ir staigus gerklės patinimas, sunkumas ryjant ar kvėpuojant, skausmas krūtinėje, balso pokyčiai. Pastebėjus tokius požymius, nedelsiant kreipkitės į medikus.

Labai retai gali išsivystyti pavojinga alerginė reakcija (anafilaksija). Jos simptomai: staigus išbėrimas, niežulys, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas, didelis svaigimas, silpnas ar dažnas pulsas, dusulys. Pastebėjus bet kurį iš šių simptomų, būtina nedelsiant ieškoti medicinos pagalbos.

Galimi ir kiti šalutiniai reiškiniai, kurie čia nepaminėti. Jei atsiranda naujų ar netikėtų simptomų, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Įspėjimai

Nors itin retai, tačiau pradėjus vartoti šį vaistą gali išsivystyti stipri, netgi gyvybei pavojinga alerginė reakcija. Pirmai dozei ir pirmais kartais, kai keičiate dozę, patartina būti gydymo įstaigoje, kad prireikus iškart būtų suteikta pagalba.

Gydytojas greičiausiai išrašys ir skubiai naudojamą vaistą – adrenalino (epinefrino) injekcinį preparatą, kurį reikia turėti su savimi tuo atveju, jeigu užkluptų staigi sunkesnė alerginė reakcija. Iš anksto susipažinkite su instrukcija, kaip tinkamai jį naudoti.

Tam tikros sveikatos problemos gali padidinti alerginių reakcijų riziką ar sunkumą: padidėjęs kraujospūdis, kvėpavimo ligos (pvz., astma), širdies veiklos sutrikimai ar širdies priepuolis praeityje. Kai kurių vaistų vartojimas (pvz., beta blokatorių) taip pat gali turėti įtakos – svarbu gydytojui pranešti apie visas vartojamas priemones (tiek receptinius, tiek nereceptinius ir vaistažoles).

Atsargumo priemonės

Prieš pradedant šį gydymą, informuokite gydytoją apie visas buvusias alergines reakcijas – tiek šio vaisto, kitų žiedadulkių ekstraktų, tiek kitų alergenų atžvilgiu. Gali būti, kad preparatas turi papildomų sudedamųjų dalių, kurioms esate jautrūs, tad svarbu pasitarti ir dėl jų.

Taip pat būtina aptarti su gydytoju visas jūsų sveikatos problemas, ypač jei sergate plaučių ligomis (pvz., astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga), turite širdies, kraujagyslių, skydliaukės ar autoimuninių sutrikimų. Tokiais atvejais gydymas skiriamas atsargiai arba gali būti netinkamas. Jei laukiatės ar maitinate kūdikį, pasitarkite su gydytoju dėl saugumo.

Gydymo metu visada vykdykite gydytojo nurodymus ir praneškite apie kilusius įtarimus ar šalutinius poveikius, kad gydymas būtų saugus ir veiksmingas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *