Šis derinio vaistas naudojamas palengvinti daugelio kvėpavimo takų ligų simptomams, tokiems kaip peršalimas, gripas, alergijos, sinusitas ar bronchitas. Jis padeda sumažinti nemalonius simptomus, tokius kaip užgulta ar tekanti nosis, čiaudulys, ašarojančios ar niežtinčios akys, taip pat niežulys gerklėje ar nosyje.
Kaip veikia šis vaistas
Vaisto sudėtyje yra antihistamininių medžiagų ir dekongestantų. Antihistamininiai junginiai mažina ašarojimą, čiaudulį, niežėjimą, slogą. Dekongestantai palengvina tvankios nosies ir ausų užgulimo pojūtį. Verta prisiminti, kad šis vaistas skirtas tik trumpalaikiam simptomų palengvinimui – jis nesutrumpina peršalimo trukmės ir negydo infekcijos priežasčių.
Naudojimas ir dozavimas
Šį vaistą svarbu vartoti tiksliai pagal gydytojo ar pakuotės nurodymus. Jei savaime gydotės, atidžiai perskaitykite pakuotės informacinį lapelį. Kiekvienas preparatas gali turėti skirtingas veikliąsias medžiagas, todėl svarbu įsitikinti, kad pasirinkote tinkamą produktą.
- Tabletes nurykite užgerdami stikline vandens. Jei kyla skrandžio diskomfortas, vaistą galima vartoti su maistu.
- Skysti vaisto formą atmatuokite specialiu matavimo šaukšteliu arba puodeliu – nenaudokite paprasto šaukšto, nes dozė gali būti netiksli.
- Jeigu vartojate ilgai veikiančias (prailginto atpalaidavimo) tabletes ar kapsules, jų negalima kramtyti ar laužyti – jas reikia nuryti sveikas.
- Kramtomąsias tabletes gerai sukramtykite prieš nuryjant.
- Jei naudojate tirpstančias burnoje tabletes ar juosteles, prieš paimdami dozę nusausinkite rankas. Uždėkite vaistą ant liežuvio ir palaukite, kol visiškai ištirps.
Dozė priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir konkretaus gaminio. Nevartokite didesnių kiekių ir dažniau, nei nurodyta. Netinkamas ar per didelis vartojimas gali būti pavojingas.
Saugumo rekomendacijos
Nerekomenduojama šių preparatų duoti vaikams iki 6 metų nebent taip nurodė gydytojas. Kai kurių rūšių ilgai veikiančių tablečių nerekomenduojama vartoti jaunesniems nei 12 metų vaikams. Taip pat šis vaistas neturi būti naudojamas tam, kad vaikas užmigtų. Naudojant vaistą netinkamai, galima patirti rimtų šalutinių reakcijų, tad laikykitės nurodymų ir neviršykite dozės.
Jei tuo pat metu vartojate kitų preparatų nuo peršalimo ar kosulio, pasitikrinkite, ar juose nėra tokių pačių ar panašių veikliųjų medžiagų – tai padės išvengti perdozavimo rizikos. Apie visas suderinamumo abejones pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Nors vaistas gali malšinti nemalonius simptomus, ilgalaikio peršalimo eigai ar sunkiems požymiams (pvz., stiprus galvos skausmas, karščiavimas, bėrimas ar simptomų užsitęsimas) būtina pasitarti su gydytoju, nes tai gali reikšti rimtesnę ligą.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kaip ir kiti vaistai, šis preparatas gali sukelti šalutinį poveikį. Dažniausiai pasitaikantys simptomai:
- Mieguistumas
- Svaigulys
- Sausumas burnoje, nosyje ar gerklėje
- Galvos skausmas
- Sutrikęs virškinimas, pykinimas
- Vidurių užkietėjimas
- Miego sutrikimai
Šie šalutiniai reiškiniai dažniausiai būna lengvi ir trumpalaikiai. Jei jie vargina ilgiau arba stiprėja, patartina kreiptis į gydytoją ar vaistininką. Rečiau gali pasireikšti sunkesnės reakcijos – suprastėjusi nuotaika, sumišimas, haliucinacijos, skambėjimas ausyse, šlapinimosi sunkumai, regos pokyčiai (neryškus arba dvejinimasis vaizde). Pastebėję tokius simptomus, nedelsdami praneškite gydytojui.
Ypač retai gali pasitaikyti stiprios alerginės reakcijos: veido, liežuvio ar gerklės patinimas, stiprus niežulys, odos bėrimas, sunkumas kvėpuoti. Tokiais atvejais reikia nedelsiant kreiptis pagalbos.
Ši informacija apima tik dažniausiai pasitaikančias šalutines reakcijas. Jeigu patyrėte kitokių neįprastų pojūčių, svarbu apie tai informuoti savo gydytoją arba vaistininką.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti
Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, informuokite gydytoją ar vaistininką, jei esate alergiški veikliosioms ar pagalbinėms šio preparato medžiagoms. Taip pat labai svarbu pasakyti apie šias sveikatos problemas:
- Kvėpavimo sutrikimai (pvz., astma, lėtinės plaučių ligos)
- Cukrinis diabetas
- Glaukoma
- Širdies ligos
- Padidėjęs kraujospūdis
- Inkstų funkcijos sutrikimai
- Kepenų ligos
- Epilepsija, traukuliai
- Skrandžio ir žarnyno opaligė, virškinimo trakto užsikimšimai
- Skydliaukės ligos
Šios informacijos pateikimas padės įvertinti, ar vaistas jums tinkamas, ir parinks saugią dozę.
Nėštumo, žindymo laikotarpiu, ar vartojant kitus vaistus, apie viską pasakykite gydytojui ar vaistininkui, nes gali reikėti keisti gydymą arba rinktis kitą medikamentą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.