Feksofenadinas yra vaistas, priklausantis antihistamininių grupei. Jis skirtas palengvinti alergijos simptomus, tokius kaip vandeningos akys, čiaudulys, niežulys nosyje ar akyse, sloga, dilgėlinė ar bėrimai. Feksofenadinas veikia slopindamas organizme išsiskiriančio histamino poveikį – būtent ši medžiaga sukelia daugelį nemalonių alerginės reakcijos požymių.
Kaip vartoti
Feksofenadiną dažniausiai rekomenduojama vartoti vieną kartą per dieną – dozę ir vartojimo dažnumą nustato gydytojas arba, jei vaistas įsigyjamas be recepto, reikia vadovautis pakuotės informacija. Vaistą reikėtų užsigerti vandeniu, nes kai kurios vaisių sultys (obuolių, greipfrutų, apelsinų) gali sumažinti veikliosios medžiagos įsisavinimą. Svarbu laikytis gydytojo ar vaistinės specialisto rekomendacijų ir nevartoti daugiau, nei nurodyta.
Jei prireikia vartoti skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų, kurių sudėtyje yra aliuminio ar magnio, juos reikėtų gerti ne anksčiau kaip po dviejų valandų nuo feksofenadino pavartojimo – kitaip sumažės vaisto įsisavinimas ir poveikis.
Jei jaučiate, kad simptomai nesumažėjo ar net sustiprėjo, apie tai informuokite gydytoją.
Galimas šalutinis poveikis
Vartojant feksofenadiną, galimi įvairūs organizmo pojūčiai, tačiau dauguma jų yra lengvi ir praeinantys. Dažniausiai pasitaiko kosulys, nedidelis karščiavimas ar skrandžio diskomfortas. Jei šie negalavimai užsitęsia arba stiprėja, reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nors daugeliui žmonių šis vaistas nesukelia rimtų nepageidaujamų reakcijų, retai gali pasitaikyti stipri alerginė reakcija. Tuomet gali atsirasti bėrimas, niežulys, staigus patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), staigus apsvaigimas ar kvėpavimo sunkumas. Tokiu atveju nedelsti – reikalinga skubi medicinos pagalba.
Šalutinių reiškinių sąrašas gali būti platesnis – jei pastebėjote kitų negalavimų, susisiekite su sveikatos priežiūros specialistais.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti feksofenadiną, informuokite gydytoją arba vaistininką, jei esate alergiški šiam ar kitiems vaistams. Svarbu paminėti ir savo kitas alergijas – kai kurios pagalbinės medžiagos taip pat gali sukelti nepageidaujamą reakciją.
Jei sergate inkstų ligomis ar kita sudėtinga lėtine liga, praneškite apie tai gydytojui – gali būti reikalingas individualus dozės parinkimas.
Planuojant operaciją ar gydantis pas odontologą, informuokite apie visas vartojamas priemones: tiek receptinius, tiek nereceptinius vaistus ar žolinius preparatus.
Vartojimo nėštumo laikotarpiu ar žindant klausimas turi būti aptartas su gydytoju – kartais vaistas skiriamas tik tada, kai akivaizdi nauda viršija galimą riziką. Feksofenadino veikliosios medžiagos gali patekti į motinos pieną, todėl būtina gydytojo konsultacija.
Sąveika su kitais vaistais ir tyrimais
Feksofenadinas gali reaguoti su kitomis medžiagomis ar vaistais ir paveikti jų poveikį. Svarbu gydytojui ar vaistininkui pateikti visą informaciją apie vartojamus receptinius, be recepto parduodamus ar augalinius vaistus. Be gydytojo žinios nekeiskite nustatytos dozės ar nenutraukite gydymo.
Šis preparatas taip pat gali daryti įtaką tam tikrų laboratorinių tyrimų, pavyzdžiui, alergijos odos testų rezultatams, todėl būtina tyrimus atliekantiems specialistams pasakyti apie feksofenadino vartojimą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.