Bursos injekcija yra viena iš efektyvių priemonių, padedančių sumažinti sąnarių skausmą dėl bursito. Šios injekcijos dažniausiai sudėtyje turi steroidų, tokių kaip triamcinolonas, kurie padeda sumažinti uždegimą ir sumažina nemalonius simptomus. Dažnai steroidai kombinuojami su vietinio poveikio nuskausminamaisiais, kad palengvėjimą būtų galima pajusti iš karto po procedūros, net jei pačio vaisto poveikis pasireikš šiek tiek vėliau.
Kada prireikia bursos injekcijos?
Šios injekcijos paskiriamos tuomet, kai bursito sukeliamas skausmas neleidžia laisvai judėti ir net kiti gydymo metodai nepadeda. Tai būdinga būklei, kai sąnarių bursės – mažos skysčiu užpildytos pagalvėlės, mažinančios trintį tarp raumenų, sausgyslių ir kaulų – yra sudirgintos ar uždegusios.
Bursos uždegimas gali atsirasti dėl pasikartojančių monotoniškų judesių, taip pat po traumų ar nelaimingų atsitikimų. Uždegimo metu skysčio bursėje padaugėja, ją pradeda spausti aplinkiniai audiniai, judesiai tampa skausmingi, atsiranda nemaloni trintis.
Kokias ligas ir vietas gydo bursos injekcijos?
Žmogaus organizme yra daugiau nei šimtas bursų, tačiau uždegimas dažniausiai kyla tose, kurios patiria didžiausią krūvį ar nuolatinę trintį. Steroidinės bursos injekcijos taikomos gydant:
- Klubo (trochanterinę) bursitą;
- Peties (subakrominę) bursitą;
- Alkūnės (olekraninę) bursitą;
- Sėdmenų ar šlaunų bursitą;
- Kelio (dažniausiai prieš girnelę esančią) bursitą.
Kaip atliekama bursos injekcija?
Tai yra gana nesudėtinga ir greita procedūra, trunkanti mažiau nei 10 minučių. Procedūra dažniausiai atliekama gydytojo kabinete, o pacientas išleidžiamas namo tą pačią dieną. Priklausomai nuo to, į kokią vietą leidžiama injekcija, kai kuriais atvejais naudojamas ultragarsinis tyrimas tiksliai vietai nustatyti.
Procedūros eiga gali atrodyti taip:
- Gydytojas patikslina injekcijos vietą ir procedūros būtinumą.
- Oda kruopščiai nuvaloma bei dezinfekuojama.
- Pritaikomas vietinis anestetikas, kad sumažintų galimą nemalonų pojūtį.
- Plona adata per odą pasiekiama uždegiminė bursa.
- Vaistas suleidžiamas į uždegusią bursą.
Procedūros metu galite pajusti spaudimą ar trumpalaikį diskomfortą. Tais atvejais, kai gydyti reikia kelias bursas, kiekvieną kartą naudojama nauja, sterili adata.
Galimi šalutiniai poveikiai ir rizikos veiksniai
Bursos injekcijos laikomos saugiomis, tačiau kaip ir kiekviena medicininė procedūra, jos gali sukelti nepageidaujamų reakcijų. Dažniausiai po injekcijos juntamas trumpalaikis diskomfortas, patinimas ar kraujosruvos, kurios išnyksta per kelias dienas. Kartais tam tikrose vietose gali atsirasti galvos skausmas, lengvas karščiavimas, odos įdubimas arba spalvos pokytis. Yra šioks toks infekcijos pavojus.
Hormoniniai preparatai gali laikinai padidinti kraujospūdį bei gliukozės kiekį kraujyje kelioms dienoms po procedūros. Jei sergate hipertenzija ar diabetu – būtina stebėti savijautą, o esant poreikiui, pasitarti dėl priežiūros plano su gydytoju.
Atsigavimas po procedūros
Jei kartu buvo suleista ir nuskausminamųjų, palengvėjimą galite pajusti iš karto, tačiau steroidų poveikis pilnai pasireiškia per kelias dienas, kai uždegimas sumažėja. Norint greičiau pasveikti, rekomenduojama laikytis šių principų:
- Pirmąją parą po injekcijos venkite veiklų, kurios apkrautų injekcijos vietą;
- Kelioms minutėms uždėkite ledo kompresą, tačiau būtinai apsaugokite odą rankšluosčiu;
- Jei skauda, galima naudoti nereceptinius skausmą malšinančius ar priešuždegiminius vaistus;
- Pirmas dvi dienas rekomenduojama nesimaudyti vonioje ar baseine, bet dušas – leidžiamas vėliau.
Kiek laiko veikia bursos injekcija?
Palengvėjimo trukmė labai priklauso nuo to, kuri kūno vieta gydoma. Daugelis jaučia pagerėjimą nuo kelių mėnesių iki metų. Kai kuriems pakanka vienos injekcijos, kad nepasikartotų simptomai visam laikui, tačiau jei tęsiama veikla, kuri dirgina sąnarį, bursitas gali sugrįžti greičiau.
Kaip dažnai galima atlikti šią procedūrą?
Injekcijų dažnumą lemia gydymo sritis, simptomų stiprumas bei suleisto vaisto kiekis. Dažniausiai rekomenduojama tarp procedūrų palikti bent trijų mėnesių tarpą, nes pernelyg dažnos injekcijos gali pažeisti bursą ar aplinkinius audinius.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Būtina susisiekti su sveikatos specialistu, jei po injekcijos pastebite:
- Uždegimo požymius, kaip paraudimą, karščiavimą ar gelsvą skystį injekcijos vietoje;
- Stiprų skausmą gydytame sąnaryje;
- Didelį kraujavimą ar ryškias kraujosruvas;
- Ribotą judesių amplitudę tame sąnaryje.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.