Butalbitalis, paracetamolis ir kofeinas – tai trijų sudedamųjų dalių vaistų derinys, kuriuo gydomi įtampos sukeliami galvos skausmai. Ši kombinacija padeda ne tik sumažinti skausmo pojūtį, bet ir atpalaiduoja, todėl žmogus gali jaustis ramesnis. Svarbu žinoti, kad šis vaistas nėra tinkamas migrenos ar kitų galvos skausmų profilaktikai – jis skirtas tik jau prasidėjusio skausmo malšinimui.
Kam vartojamas šis derinys?
Paracetamolio, butalbitalio ir kofeino derinys dažniausiai skiriamas tiems, kuriems vargina įtampos galvos skausmai. Šiose tabletėse esantis barbitūratas (butalbitalis) lengvai atpalaiduoja, paracetamolis mažina skausmą, o kofeinas sustiprina vaisto veikimą. Tai nėra pirmo pasirinkimo vaistas, tačiau gali padėti tada, kai kiti skausmo malšintojai neefektyvūs.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti?
Prieš pradėdami vartoti šį medikamentą, informuokite gydytoją, jei:
- Jūsų širdies ar kraujagyslių sistema turi sutrikimų
- Pastaruoju metu dažnai ar gausiai vartojote alkoholio
- Turite inkstų, kepenų sutrikimų, šlapinimosi bėdų
- Jums yra kvėpavimo, astmos, plaučių ligų
- Sirgote porfirija
- Turite priklausomybę ar piktnaudžiaujate medžiagomis
- Anksčiau buvote jautrus ar alergiškas paracetamoliui, butalbitaliui, kofeinui, kitiems barbitūratams, maistui ar dažikliams
- Jūs laukiatės arba ketinate pastoti
- Maitinate krūtimi
Kaip teisingai vartoti šį vaistą?
Šį vaistą reikėtų nuryti užgeriant pilna stikline vandens, vadovaujantis gydytojo arba vaistų etiketės nurodymais. Jei kyla pilvo diskomfortas, vaistą patartina vartoti su maistu arba pienu. Jokiu būdu nevartokite didesnės dozės nei rekomenduota.
Vaikams gali prireikti kitokio dozavimo ar papildomos priežiūros, tad būtina gydytojo konsultacija. Pastebėjus perdozavimo požymių, svarbu kuo greičiau kreiptis į medikus.
Kaip elgtis, jei pamiršote išgerti dozę?
Jei praleidote vaisto dozę, išgerkite ją prisiminę. Jeigu laikas artėja prie kitos planuotos dozės, išgerkite tik tą dozę, o praleistą praleiskite – nedvigubinkite ar neviršykite nustatyto kiekio.
Sąveika su kitais vaistais ar medžiagomis
Dėl šio vaisto poveikio gali atsirasti sąveika su kitais preparatais, todėl pasitarkite su gydytoju apie visus vartojamus receptinius, nereceptinius vaistus, vaistažoles ar maisto papildus. Ypač svarbu paminėti šiuos:
- Alkoholį arba vaistus, kurių sudėtyje yra alkoholio
- Antidepresantus (ypač MAOI grupės: izokarboksazidas, fenelzinas, tranilciprominas, selegilinas)
- Antihistamininius vaistus
- Benzodiazepinus
- Karbamazepiną
- Izoniazidą
- Kai kuriuos stiprius skausmą malšinančius vaistus (pvz., pentazocinas, buprenorfinas, nalbufinas, tramadolis ir kt.)
- Raumenų relaksantus
- Naltreksoną
- Fenobarbitalį, fenytoiną, fosfenytoiną
- Fenotiazinus (pvz., perfenazinas, tioridazinas, chlorpromazinas ir kt.)
- Vorikonazolą
Visas galimas sąveikas išvardyti sunku – nepamirškite pasakyti gydytojui, jei rūkote, vartojate alkoholį ar kitus psichoaktyvius preparatus.
Į ką atkreipti dėmesį vartojant?
Pastebėję, kad skausmas neišnyksta arba stiprėja, arba išryškėja nauji, neįprasti simptomai, praneškite gydytojui. Ilgalaikis vartojimas gali sukelti toleranciją, kai norint pasiekti tokį patį efektą reikia didesnės dozės. Tai natūralu gydant stiprų skausmą, tačiau vartojimą turi atidžiai stebėti gydytojas.
Negalima staiga nutraukti šio vaisto vartojimo, nes organizmas prie jo pripranta. Nutraukimas vykdomas palaipsniui, mažinant dozę. Tai padeda išvengti nemalonių reakcijų ir užtikrina saugumą. Pripratimas nereiškia priklausomybės – pastaroji atsiranda tik vartojant vaistą be gydytojo nurodymo ir dėl kitų priežasčių nei skausmo malšinimas.
Gali pasireikšti mieguistumas, svaigimas, ypač pradėjus vartoti ar pakeitus dozę. Būkite atsargūs vairuodami ar dirbdami su mechanizmais, kol tiksliai žinote, kaip vaistas jus veikia. Kelkitės iš gulimos arba sėdimos padėties lėtai, kad išvengtumėte galvos svaigimo.
Venkite papildomų vaistų, kurių sudėtyje yra paracetamolio. Visada atidžiai perskaitykite produkto sudėtį prieš vartojimą.
Per didelis paracetamolio kiekis gali rimtai pažeisti kepenis, tad pastebėjus perdozavimo požymius ar net ir nejaučiant simptomų, būtina skubiai ieškoti medicininės pagalbos.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kada būtina nedelsti kreiptis į gydytoją?
- Staigūs alerginės reakcijos požymiai: išbėrimas, niežulys, dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio arba gerklės tinimas
- Slopinami kvėpavimo procesai: lėtas arba paviršutiniškas kvėpavimas, dusulys, galvos svaigimas, sumišimas, silpnumo jausmas, sunkumas pabusti
- Kepenų pažeidimo simptomai: skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, apetito praradimas, pykinimas, šviesesnės išmatos, tamsiai geltonas ar rudas šlapimas, odos ir akių pageltimas, neįprastas silpnumas
- Odos paraudimas, pūslės, lupimasis ar gleivinės pokyčiai burnos ertmėje
Kiti galimi organizmo pojūčiai
- Mieguistumas
- Galvos svaigimas
- Pykinimas
- Pilvo skausmas
- Vėmimas
Kilus abejonių ar šie pojūčiai nėra įprasti jums ar jie sunkėja, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Kaip laikyti vaistus
Laikykite preparatą vaikams nepasiekiamoje vietoje. Šis vaistas gali būti piktnaudžiaujamas, todėl svarbu jį saugoti nuo kitų. Dalintis šiuo vaistu arba perduoti jį kitam asmeniui draudžiama.
Saugiausia laikyti kambario temperatūroje – tarp 15 ir 30 laipsnių Celsijaus. Vaistas, praradęs galiojimą ar tapęs nereikalingu, turi būti sunaikinamas kuo greičiau, kad neatsirastų pavojaus kitiems žmonėms ar gyvūnams.
- Vaistus galima grąžinti į specialias vaistų surinkimo vietas – apie jas gali suteikti informacijos vaistininkai ir atsakingos tarnybos.
- Jei nėra galimybės atiduoti vaistų grąžinimui, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, kaip tinkamai juos utilizuoti. Jei leidžiama mesti į buitines atliekas, rekomenduojama sumaišyti vaistą su nenaudojama medžiaga – pavyzdžiui, kačių kraiku, žemėmis ar kavos tirščiais – ir uždaryti sandariame maišelyje prieš išmetant į šiukšlių dėžę.
Šis informacinis lapelis pateikia pagrindines rekomendacijas ir neturėtų būti vienintelis jūsų informacijos šaltinis. Jeigu kyla klausimų apie šį vaistą, pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.