Akies sausumas yra problema, su kuria kasdien susiduria daugybė žmonių visame pasaulyje. Šis sutrikimas gali būti trumpalaikis ar nuolatinis ir gali paveikti žmogaus gyvenimo kokybę. Akys gali džiūti dėl įvairių priežasčių, įskaitant aplinkos faktorius, gyvenimo būdą ar net medicinos būkles. Tačiau kai kuriais atvejais, akys džiūsta be akivaizdžių išorinių priežasčių, o tai gali būti susiję su vidiniais organizmo veiksniais. Šiame straipsnyje išanalizuosime pagrindines vidines priežastis, dėl kurių gali kilti akies sausumas, ir kaip su jomis galima efektyviai kovoti.
Hormonų disbalansas ir akies sausumas
Estrogeno ir progesterono vaidmuo
Hormonai turi didelę įtaką mūsų organizmo funkcijų reguliavimui, įskaitant akių drėkinimo sistemą. Moterys dažnai susiduria su akių sausumu dėl hormonų pokyčių, ypač menopauzės metu. Estrogenas ir progesteronas tiesiogiai veikia meibomo liaukas, kurios yra atsakingos už riebalinio sluoksnio gaminimą, padedančio apsaugoti ašarų plėvelę. Kai šių hormonų lygis svyruoja, gali sutrikti riebalinio sluoksnio gamyba, kas gali sukelti akių sausumo simptomus.
Skydliaukės funkcijos sutrikimai
Skydliaukės hormonai taip pat atlieka svarbų vaidmenį akių sveikatai. Esant hipotiroidizmui (sumažėjusiai skydliaukės veiklai), organizmas gali gaminti mažiau ašarų, o tai sukelia akių sausumą. Taip pat gali pasireikšti akių paraudimas, niežėjimas ir diskomfortas. Tinkamai gydant skydliaukės sutrikimus, dažnai galima sumažinti ir akių sausumą.
Imuninės sistemos poveikis
Sjögreno sindromas
Sjögreno sindromas yra autoimuninė liga, kuri pažeidžia drėgmės gamybai skirtas liaukas, įskaitant ašarų ir seilių liaukas. Tai dažna akių sausumo priežastis, nes organizmas atakuoja savas ląsteles, sumažindamas jų gebėjimą gaminti drėgmę. Pacientai su Sjögreno sindromu dažnai kenčia ne tik nuo akių sausumo, bet ir nuo burnos džiūvimo, dėl ko kyla papildomos diskomforto situacijos.
Kitos autoimuninės ligos
Be Sjögreno sindromo, kitos autoimuninės ligos, kaip reumatoidinis artritas ar vilkligė, taip pat gali būti akių sausumo priežastis. Šios ligos gali keisti kūno gebėjimą reguliuoti drėgmės gamybą, todėl žmonės gali patirti akių sausumą kaip vieną iš simptomų.
Genetiniai veiksniai
Paveldimumas ir ašarų gamyba
Iš tikrųjų, genetika gali turėti reikšmingą vaidmenį nustatant, kaip gerai mūsų akys geba gaminti ašaras. Kai kurie žmonės gali paveldėti genetinį polinkį į sumažėjusią ašarų gamybą arba sutrikusią ašarų plėvelės struktūrą, dėl to gali atsirasti lėtinis akių sausumas, ypač esant streso ar ligos sąlygoms.
Medicinos būklių įtaka
Diabetas
Diabetas yra viena iš dažniausių lėtinių ligų, galinčių turėti neigiamą poveikį akių sveikatai. Aukštas cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti mažąsias kraujagysles, tiekiančias maistines medžiagas ir deguonį akims, dėl ko sumažėja ašarų gamyba ir atsiranda sausumo jausmas. Reguliarus diabeto valdymas gali padėti sumažinti šį poveikį.
Rosacea
Odos problema rosacea gali paveikti ne tik veidą, bet ir akis. Oftalmologinė rosacea gali sukelti akių paraudimą, sudirgimą ir sausumą. Kartu su odos gydymu, teisingas akių priežiūros planas gali padėti valdyti šiuos simptomus.
Vaistų šalutinis poveikis
Antihistaminai ir antidepresantai
Daugelis vaistų gali sukelti šalutinį poveikį, kaip akių sausumas. Antihistaminai, dažnai naudojami alergijų gydymui, ir antidepresantai, skirti psichikos sveikatos problemoms, gali džiovinti akies gleivinę, todėl pacientams reikia papildomų priemonių sausumui mažinti.
Beta blokatoriai
Beta blokatoriai, vartojami hipertenzijai ir širdies ligoms gydyti, taip pat gali sumažinti akių drėkinimą, nes jie mažina organizmo reakcijas ir gali paveikti ašarų gamybą. Pasikalbėkite su savo gydytoju, jei tiriate šiuos vaistus ir pastebite akių sausumą, nes gali būti alternatyvių gydymo būdų.
Mityba ir gyvenimo būdo veiksniai
Nepakankama Omega-3 rūgščių suvartojimas
Omega-3 riebalų rūgštys yra svarbios ne tik širdžiai, bet ir akių sveikatai. Jos padeda reguliuoti akių riebalinio sluoksnio gamybą, todėl jų trūkumas gali sukelti akių sausumą. Įtraukus į racioną daugiau žuvies, linų sėmenų aliejaus ar riešutų, galima pagerinti akių drėkinimą.
Dehidratacija
Dehidratacija gali turėti tiesioginės įtakos akių drėgmės lygiui. Nešiojant pakankamai vandens, bus palaikomas ne tik bendras organizmo drėgmės lygis, bet ir akis aprūpintos pakankamu kiekiu ašarų. Gerkite pakankamai vandens ir laikykitės sveikos mitybos, kad išvengtumėte šios problemos.
Kaip kovoti su akių sausumu?
Akių lašai ir drėkinamieji sprendimai
Iš pirmo žvilgsnio, paprasčiausias būdas spręsti akies sausumo problemą yra naudoti akių lašus ir drėkinamuosius sprendimus. Tai padeda laikinai palengvinti simptomus, ypač esant aiškiai nustatytoms aplinkos ar gyvenimo būdo priežastims.
Sveikos gyvensenos pokyčiai
Geresnė mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir tinkamas miegas gali padėti palaikyti bendrą sveikatą, įskaitant akių būklę. Venkite rūkyti ir ribokite alkoholio vartojimą, nes šie įpročiai gali prisidėti prie akių sausumo.
Gydytojo konsultacija
Jei akių sausumas yra nuolatinis, skaudu ar sukelia kitus nemalonius pojūčius, labai svarbu kreiptis į gydytoją. Galbūt reikės specialaus gydymo plano ar papildomų tyrimų, norint išsiaiškinti pagrindinę sausumo priežastį ir geriausius sprendimo būdus.
Akių sausumas gali būti daugelio vidinių veiksnių rezultatas, ir supratimas apie šias priežastis yra pirmas žingsnis kovojant su šia problema. Atsižvelgiant į individualius organizmo poreikius, galima rasti veiksmingus sprendimus, kurie padės pagerinti akių sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Sveikos mitybos ekspertė ir sertifikuota mitybos specialistė, besispecializuojanti subalansuotos mitybos sprendimuose siekiant sveikatos tikslų, tokių kaip svorio metimas, energijos atstatymas ar geresnė bendra savijauta. Šiuo metu Agnė yra pagrindinė mitybos skilties autorė sveikatingumo platformoje „Sveikatos Rūmai“.
Agnė baigė maisto mokslų ir mitybos bakalauro studijas Vilniaus universitete, o vėliau įgijo magistro laipsnį Londono Karalienės Marijos universitete, kur gilinosi į mitybos planavimą ir metabolizmo valdymą. Studijų metu ji dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kurie analizavo, kaip mitybos pokyčiai gali paveikti ilgalaikę sveikatą.
Jos straipsniuose ir rekomendacijose akcentuojamas praktinis ir į žmogų orientuotas požiūris į sveiką mitybą. Agnė tiki, kad sveikas maistas neturi būti sudėtingas ar brangus, todėl ji specializuojasi paprastų, lengvai pritaikomų patarimų dalijimu, kurie padeda siekti ilgalaikių rezultatų.
Agnė yra sukaupusi didelę patirtį dirbdama su žmonėmis, norinčiais koreguoti savo mitybą metant svorį, valant organizmą ar paprasčiausiai stiprinant imunitetą. Jos tikslas – padėti žmonėms atsisakyti kraštutinių dietų ir atrasti tvarų bei malonų mitybos būdą.
Kai ji nerašo straipsnių ar nesupažindina skaitytojų su naujausiais mitybos tyrimais, Agnė mėgsta gilintis į sveikatos ir maisto ryšį, tyrinėti mitybos mitus ir mokytis naujų būdų, kaip maistas gali padėti jaustis geriau kasdien.