Naujagimių geltligė yra dažna būklė, ypač kūdikiams, gimusiems anksčiau nei 38 nėštumo savaitės. Tai dažnai atsiranda dėl nesubrendusios kūdikio kepenų, kurios dar nėra visiškai pajėgios efektyviai pašalinti bilirubiną. Naujagimių geltligės simptomai yra geltonas odos ir akių spalvos pasikeitimas, kuris paprastai tampa pastebimas antrą ar trečią gyvenimo dieną. Daugeliu atvejų ši būklė yra lengva ir išsisprendžia, kai kepenys subręsta. Labai aukštas bilirubino lygis gali kelti smegenų pažeidimo riziką, tačiau tai pasitaiko retai.
Kokie yra naujagimių geltligės simptomai?
- Odos pageltimas
- Akys
- Liežuvio apačia
Odos pageltimas geriau pastebimas natūralioje šviesoje. Naujagimių geltligė vertinama, paspaudžiant nosį ar kaktą pirštu. Jei oda atrodo geltona, kūdikis turi geltligę.
Kokia yra naujagimių geltligės priežastis?
- Hiperbilirubinemija
- Kraujavimas
- Sepsis
- Virusinės arba bakterinės infekcijos
- Kraujo nesuderinamumas tarp motinos ir kūdikio
- Kepenų veiklos sutrikimas
- Tulžies takų atrezija
- Fermentų trūkumas
- Hemolizė
Kokie yra naujagimių geltligės rizikos veiksniai?
- Priešlaikinis gimimas: kūdikiai, gimę anksčiau nei 38 savaitę, turi nesubrendusias kepenis, kurios bilirubino negali tvarkyti taip efektyviai kaip pilnai laiką išnešioti kūdikiai. Be to, priešlaikiniai naujagimiai dažnai maitina mažiau ir turi mažiau tuštinimosi, todėl jų žarnyne bilirubinas šalinamas lėčiau, kas padaro juos labiau pažeidžiamus geltligei.
- Didelis mėlynės gimimo metu: kūdikiai, kurie gimimo metu patiria didelę mėlynę, yra labiau linkę į aukštesnį bilirubino lygį kraujyje.
- Kraujo grupės nesuderinamumas: Jei motinos kraujo grupė skiriasi nuo kūdikio, kūdikis gali būti veikiamas hemolizinės naujagimių ligos, kuri sukelia padidėjusį raudonųjų kraujo kūnelių skilimą, bilirubino lygio padidėjimą ir geltligę.
Diagnozavimas
- Fizinis patikrinimas
- Kraujo tyrimas bilirubino lygiui nustatyti
- Transkutaninė bilirubino matavimo procedūra
Kada kreiptis į gydytoją?
Trečia ir septinta diena po gimimo yra tos dienos, kai bilirubino lygis yra aukščiausias. Jei jūsų kūdikiui pasirodo šie simptomai, greitai kreipkitės į gydytoją.
- Odos pageltimas, ypač akių baltyme, pilve, rankose ir kojose.
- Bejėgiškumas ar prastos savijautos pojūtis.
- Prieaugio stoka arba maitinimosi sunkumai.
- Nepažįstamai aukštas ar aštrus verksmas.
- Kiti požymiai ir simptomai, pavyzdžiui, vėmimas, diarėja, kvėpavimo sunkumai ar neįprastas elgesys.
Pasiruošimas vizitui pas gydytoją
Jei jūsų kūdikis yra pavojingas dėl didelės geltligės, gydytojas rekomenduos atlikti tolesnius tyrimus. Turėtumėte stebėti kūdikio simptomus ir pasirengti atsakyti į šiuos klausimus.
- Ar maitinate kūdikį krūtimi? Kaip dažnai?
- Kaip dažnai jūsų kūdikis šlapinasi?
- Ar yra kokių nors ligos požymių?
- Ar pasikeitė akių baltymo ar odos spalva jūsų kūdikiui?
Galite taip pat paruošti sąrašą klausimų, kuriuos norėtumėte užduoti gydytojui.
- Kokia yra geltligės priežastis?
- Ar mano kūdikiui reikia atlikti kokius nors testus?
- Kokį gydymą rekomenduojate?
- Ar simptomai yra sunkūs?
- Ar turiu pakoreguoti, kaip maitinu savo kūdikį?
Kaip gydoma naujagimių geltligė?
Nereikia gydymo lengvos naujagimių geltligės, kuri paprastai praeina per 2-3 savaites. Jei jūsų kūdikiui diagnozuota vidutinė ar sunki geltligė, gali prireikti šių gydymo būdų:
- Fototerapija, naudojant specialią mėlyną šviesą, keičia bilirubino molekulių formą ir struktūrą, todėl jos gali būti pašalinamos per šlapimą ir išmatas.
- Keitimo transfuzija gali būti būtina, jei jūsų kūdikis turi sunkią geltligę, kuri nereaguoja į kitas gydymo formas.
Namų priemonės
Dažnas maitinimas krūtimi gali padėti jūsų kūdikiui gauti pakankamą maistinių medžiagų kiekį ir išvengti svorio netekimo. Dažnesnis maitinimas krūtimi sukelia daugiau tuštinimosi, kurios padeda pašalinti bilirubiną iš žarnyno.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.