Liežuvis – itin jautrus organas, kuris leidžia mums pajusti ne tik skonį, bet ir įvairiausius maisto produktų paviršius. Jame yra daugybė mažų iškilimų – papilių, tarp kurių slepiasi skonio receptoriai. Deja, kartais pasimėgavus per karštu maistu ar gėrimu, liežuvis nudega – kartu nukenčia ir papilės bei jų jautrumas. Tai ne tik sukelia nemalonų skausmą ar perštėjimą, bet ir trumpam gali prislopinti skonio jutimus.
Kaip sunkiai gali būti pažeistas liežuvis?
Įprastai nudegus liežuviui pasekmės būna labai lengvos, tačiau gilesni ar platesni nudegimai gali būti rimti ir reikalauti gydytojų priežiūros. Viskas priklauso nuo to, kokio laipsnio pažeidimas įvyko:
- Pirmo laipsnio nudegimas. Apima tik paviršinį liežuvio sluoksnį. Pasireiškia nestipriu deginimu, skausmu, paraudimu ar karštu rausvumu. Dažniausia tokio tipo pažeidimai.
- Antro laipsnio nudegimas. Pažeidžia tiek paviršių, tiek dalį po juo esančio audinio. Galima matyti skausmingas pūsleles, liežuvis stipriai peršti ir raudonuoja.
- Trečio laipsnio nudegimas. Apima giliausius sluoksnius. Skausmas gali būti labai stiprus arba, priešingai, visai nejaučiamas. Liežuvis įgauna balkšvą ar net juodą atspalvį, panašų į apanglėjusį audinį. Tokie nudegimai itin reti ir pavojingi.
Nubrėžus ribą paprastai pirmo laipsnio nudegimus galima gydyti namie. Jei kyla abejonių dėl nudegimo stiprumo arba būklė blogėja, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Liežuvio nudegimo priežastys
Pagrindinė priežastis – nekantrumas ar išsiblaškymas valgant. Dažnai žmonės valgo skubėdami, nepastebėdami, kad ką tik pagamintas patiekalas ar gėrimas dar labai karštas. Kitas dažnas kaltininkas – patiekalai iš mikrobangų krosnelės. Mikrobanga maistą pašildo netolygiai, tad vienas kąsnis gali būti vėsus, o kitas – itin karštas.
Liežuvio nudegimo simptomai
Skausmas ir deginimas yra patys dažniausi pojūčiai. Susiklosčius rimtesnei situacijai, simptomai gali būti įvairūs:
- Stiprus ar maudžiantis skausmas pažeistoje vietoje.
- Jautrumo ar dalies liežuvio aptirpimas.
- Uždegiminis patinimas, patamsėjusi ryškiai rausva ar paraudusi spalva.
- Skonio pojūčių sumažėjimas, kartais net keistas, metalo prieskonį primenantis skonis burnoje.
- Lygus, tarsi nušlifuotas liežuvio paviršius, jeigu nudegus išnyksta papilės.
Verta paminėti, kad kai kurie žmonės turi vadinamąją geografinio liežuvio būklę. Tuomet liežuvis būna vietomis lygus, paraudęs, jaučiamas deginimas, tačiau ši būklė nėra susijusi su nudegimais ir jokio pavojaus nesukelia.
Kaip slopinti liežuvio nudegimą ir greičiau jį pagydyti?
Nors nemalonūs pojūčiai jaučiami stipriai, dažniausiai jau po savaitės ar dviejų nudegimai praeina savaime. Kol liežuvis atsigauna, galima pritaikyti šiuos patarimus:
Kas padeda pagreitinti gijimą?
- Pilkite vėsių gėrimų – net kelias minutes po nudegimo verta lėtai gerti kažką šalto, kad sumažėtų skausmas ir šiluma nesklistų giliau.
- Vartokite šaltų arba vėsių minkštų produktų: jogurtą, ledus, šaltą obuolių tyrę – jie neleis papildomai dirginti pažeisto liežuvio.
- Čiulpti ledo gabalėlį ar ledinuką – šaltis greitai malšina skausmą, tik venkite prilipimo prie ledo.
- Padenkite liežuvį pienu – tai natūralus metodas, kurį mėgsta ir aštraus maisto mėgėjai.
- Medus ir cukrus – medumi galima ištepti liežuvį, nes jis turi ir antibakterinių savybių. Cukrus taip pat gali sumažinti skausmą, jei užbarstysite jo ant nudegimo vietos.
- Burnos skalavimas sūraus vandens tirpalu (nedidelė dalis druskos ištirpinta stiklinėje vandens) padeda pašalinti bakterijas, tačiau nesirinkite per stipraus tirpalo – tai gali dar labiau sudirginti pažeistą vietą.
- Skausmui ir uždegimui mažinti galima vartoti nereceptinius priešuždegiminius vaistus, pavyzdžiui, ibuprofeną ar acetaminofeną.
- Vitamino E kapsulės gelis (tiesiai ant liežuvio) gali paspartinti gijimą.
- Rūpinkitės burnos higiena – toliau valykite dantis ir naudokite tarpdančių siūlą, tačiau būkite atsargūs, kad nepažeistumėte nudegusios liežuvio vietos. Švari burna – mažiau rizikos užsikrėsti infekcija.
Ko geriau vengti?
- Nevartokite karštų gėrimų, nes jie dar labiau suerzins sužeistą vietą.
- Atsisakykite aštrių, rūgščių, sūrių ar traškių produktų – jie gali dar labiau sudirginti liežuvį.
Jei per savaitę skausmas vis tiek neišnyksta arba liežuvis vis dar jautrus, būtina kreiptis į gydytoją.
Liežuvio nudegimo prevencija
Kad išvengtumėte nemalonių pojūčių, svarbiausia – neskubėti. Visada prieš kaisdami karštą patiekalą ar gėrimą, paragaukite mažą kąsnelį ar gurkšnį. Tokia praktika padeda ne tik apsaugoti liežuvį, bet ir skatina atidesnį, sąmoningesnį valgymą. O tai padeda ne tik geriau pajusti maisto skonį, bet ir dažniau rinktis sveikesnius variantus.
Kaip greitai atsistato skonio receptoriai?
Liežuvio audiniai atsinaujina labai greitai – skonio receptoriai visiškai atsistato maždaug per savaitę ar dvi. Todėl skonis, nors ir sumažėjęs ar suprastėjęs pirmomis dienomis po nudegimo, greitai sugrįžta į įprastą lygį.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Jeigu įtariate, kad nudegimas yra antro ar trečio laipsnio, pajutote ilgai trunkantį, nepraeinantį skausmą, būtinai kreipkitės į gydytoją ar odontologą. Ypač svarbu nedelsti, jeigu pasireiškia infekcijos požymiai:
- Karščiavimas.
- Didesnis ar stiprėjantis skausmas, ryškiai išreikštas paraudimas ar tinimas.
- Pūlingos išskyros iš pažeistos vietos.
Kaip atskirti liežuvio nudegimą nuo deginimo pojūčio burnoje?
Nors liežuvio nudegimas ir vadinamasis burnos deginimo sindromas pasireiškia panašiai – abu sukelia deginantį pojūtį burnoje ar liežuvyje, tačiau priežastys skiriasi. Nudegimą išprovokuoja tiesioginis audinių pažeidimas karščiu, o deginimo sindromas – tai ilgalaikis pojūtis, dažniausiai neturintis aiškių priežasčių ir savaime nepraeina. Šis sindromas dažnai stiprėja dienos eigoje, išlieka kelias dienas ar savaites, o išgijimui paprastai prireikia gydytojų pagalbos.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.