Paukščių gripas – tai infekcija, kurią sukelia paukščiams ir kitiems gyvūnams būdingas gripo virusas, tačiau kai kuriais atvejais jis gali užkrėsti ir žmones. Šios infekcijos simptomai gali būti nesunkūs, tačiau nemenka dalis užsikrėtusiųjų susiduria su rimtomis kvėpavimo sistemos komplikacijomis.
Kas yra paukščių gripas?
Paukščių gripas, arba aviacinė (paukščių) influenza, atsiranda tada, kai žmogus užsikrečia nuo užkrėstų gyvūnų – dažniausiai paukščių. Nors pats virusas tarp žmonių plinta itin retai, užsikrėtusieji gali susirgti labai sunkiai. Apie šią ligą dažniau pradedama kalbėti tuomet, kai kyla didesni paukščių ar kitų gyvūnų užkrėtimo protrūkiai. Tokios situacijos kelia pavojų ne tik žmonių sveikatai, bet turi įtakos laukinei gamtai bei maisto tiekimui.
Paukščių gripas žmonėms – pakankamai reta liga, tačiau susirgimų fiksuojama kasmet.
Pagrindiniai paukščių gripo tipai
Gripo virusai skirstomi į daugybę potipių, priklausomai nuo baltymų tipų viruso paviršiuje. Dažniausiai žmonėms pasitaikę potipiai – A(H5N1) bei A(H7N9), o naujausi atvejai siejami su A(H5) atmaina. Visi šie potipiai išsiskiria dideliu pavojingumu.
Paukščių gripo simptomai
- Akies gleivinės uždegimas (konjunktyvitas)
- Karščiavimas
- Išsekimas, nuovargis
- Kosulys
- Raumenų skausmai
- Gerklės perštėjimas ar skausmas
- Pykinimas, vėmimas
- Viduriavimas
- Nosies užgulimas ar tekėjimas
- Dusulys
Ligos eiga gali skirtis: kai kuriems žmonėms simptomai pasireiškia lengvai, kiti patiria sunkias kvėpavimo sutrikimo komplikacijas. Pastaraisiais metais buvo nemažai atvejų, kai paukščių gripas pasireiškė lengvais simptomais, pavyzdžiui, akių uždegimu ar lengvu kvėpavimo takų sudirgimu.
Kaip užsikrečiama paukščių gripu?
Infekcija perduodama per užkrėstų gyvūnų kūno skysčius – seiles, pieną ar net išmatas. Pakanka įkvėpti dulkių dalelių iš paukščiams ar galvijams būstų, kuriose yra viruso, kad būtų galima užsikrėsti. Taip pat užkratas gali patekti per akis, nosį ar burną, palietus gyvūnų kūno skysčius rankomis.
Paukščių gripas nėra susijęs su termiškai tinkamai paruoštos paukštienos, kiaušinių ar pasterizuoto pieno vartojimu – šie produktai yra saugūs. Pramoninėje gamyboje užkrėsti paukščiai išimami iš maisto tiekimo grandinės.
Ar ši liga gali plisti tarp žmonių?
Paukščių gripas nuo žmogaus žmogui perduodamas itin retai – dažniausiai infekcija plinta nuo gyvūnų. Vis dėlto virusui gali mutuoti, todėl išlieka tikimybė, kad vieną dieną jis įgautų gebėjimą lengviau plisti ir tarp žmonių.
Kas dažniausiai susiduria su didžiausia rizika?
Didžiausio pavojaus susirgti šia infekcija sulaukia paukštininkystės, gyvulininkystės ar fermų darbuotojai, dirbantys su vandens paukščiais (pavyzdžiui, antimis, žąsimis) ar galvijais.
Kokios gali būti paukščių gripo komplikacijos?
- Pneumonija
- Ūminis kvėpavimo nepakankamumas
- Bakterinės infekcijos
- Sepsis
- Smegenų uždegimas (pavyzdžiui, meningoencefalitas)
- Kvėpavimo funkcijos nepakankamumas
Kaip nustatoma ši infekcija?
Sveikatos priežiūros specialistai gali nustatyti aviacinę influenzą paimdami nosies, ryklės ar akių gleivinės mėginius. Specialūs laboratoriniai tyrimai aptinka didelio pavojingumo H5N1 potipį kaip gripo A virusą. Standartiniai tyrimai neišskiria, ar gripo A virusas sukeltas paukščių gripo, todėl svarbu gydytojui pranešti apie kontaktą su pavojaus zonai priskiriamais gyvūnais. Jei ankstesnis testas nustato gripo A virusą, mėginys siunčiamas detalesnei analizei.
Gydymo galimybės
Paukščių gripo atvejais, jei infekcija pastebima anksti, paskiriami antivirusiniai vaistai. Dažniausiai rekomenduojami šie preparatai:
- Oseltamiviras
- Peramiviras
- Zanamiviras
Prevencija: kaip apsisaugoti nuo paukščių gripo?
- Dirbdami su paukščiais, laukiniais ar naminiais gyvūnais naudokite apsaugines priemones – pirštines, kaukę ir akinius.
- Rankų plovimas yra būtinas po kontakto su gyvūnais ar lankantis vietose, kur gyvena paukščiai ar laukiniai gyvūnai. Tai galioja ir po apsilankymo fermose, ūkio teritorijose, ar vandens telkiniuose, kuriuose laikosi laukiniai paukščiai.
- Venkite dirbti su sergančiais ar įtariamą užkratą turinčiais gyvūnais. Jei užregistruojamas protrūkis, laikykitės visuomenės sveikatos specialistų rekomendacijų.
- Grįžę iš vietų, kur galėjote kontaktuoti su paukščiais (pavyzdžiui, ūkio teritorija), nusimaukite batus prieš įeidami į namus. Tai sumažins tikimybę virusui patekti į namų aplinką su paukščių išmatomis ar kitomis užkrato dalelėmis.
- Nevartokite ir negaminkite nepasterizuoto pieno.
- Rudenį rekomenduojama pasiskiepyti sezonine gripo vakcina. Nors ši vakcina tiesiogiai nuo paukščių gripo neapsaugo, ji sumažina sunkaus susirgimo riziką ar galimybę užsikrėsti keliomis gripo atmainomis vienu metu.
Visuomenės sveikatos institucijos atidžiai fiksuoja paukščių gripo atvejus tarp gyvūnų ir žmonių, siekdamos sumažinti ligos plitimą. Mokslininkai taip pat ieško galimybių sukurti vakciną, kuri padėtų suvaldyti galimus protrūkius ar apsaugoti rizikos grupes nuo sunkios ligos eigos.
Ligos eiga ir perspektyvos
Dažnai užsikrėtę žmonės jaučia lengvus simptomus arba išvis nejaučia jokių požymių. Tačiau, jei liga progresuoja sunkiai, gali prireikti gydymo įstaigos priežiūros, kad būtų galima laiku užkirsti kelią komplikacijoms.
Paukščių gripo mirtingumas
Ligos pavojingumą rodo didelis mirtingumas – istoriniais duomenimis, apie pusė sirgusiųjų netekdavo gyvybės. Visgi pastaraisiais metais dažniausiai pasitaiko lengvesnės šios infekcijos formos.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei priklausote rizikos grupei – dirbate su paukščiais, galvijais ar kitais gyvūnais – verta pasitarti dėl prevencijos ir įvertinti, kada reikėtų konsultuotis, jeigu atsirastų simptomų. Pastebėjus aiškius paukščių gripo požymius, pravartu kuo greičiau pasirodyti gydytojui.
Skubios pagalbos poreikis
- Sunkus kvėpavimo sutrikimas
- Temperatūra aukštesnė nei 40°C
- Pasikeitusi sąmonė, sumišimas ar orientacijos sutrikimai
- Kraštutinis silpnumas, nesugebėjimas prabusti
- Stiprus galvos skausmas
- Kaklo sąstingis
Klausimai, kuriuos galima aptarti su sveikatos specialistu
- Kokie yra galimi gydymo būdai?
- Į kokius sunkius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį?
- Kaip sumažinti riziką perduoti paukščių gripą kitiems?
Šiuo metu aktualūs klausimai apie paukščių gripą
Paukščių gripas toliau plinta tarp paukščių, galvijų bei kitų žinduolių, o kartais persiduoda ir žmogui. Tai vis dar kelia iššūkių gyvūnų apsaugai, maisto tiekimui ir žmonių sveikatai.
Pandemijos rizika
Yra reali galimybė, kad virusas gali mutuoti taip, jog pradės lengvai plisti tarp žmonių ir sukels pandemiją.
Kaip gyvūnai užsikrečia paukščių gripu?
Galvijai, paukščiai ar kiti gyvūnai užsikrečia paukščių gripu panašiai kaip ir žmonės – kontaktuodami su užkrėstomis dulkėmis arba infekuotų gyvūnų kūno skysčiais.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.