Priešlaikinis vaisiaus vandenų plyšimas (PROM) reiškia amniono tirpimą iki prasidedant gimdymui. Jei vandenys plyšta po 37 nėštumo savaitės, gydytojai dažniausiai rekomenduoja skubiai vesti gimdymą. Tačiau, jei vandenys plyšta iki 37 savaitės, medicininė komanda turi atsargiai vertinti priešlaikinio gimdymo ir galimų komplikacijų, tokių kaip infekcija, riziką palyginti su nėštumo tęsimu. Sprendimas bus priimamas po kruopštaus rizikų ir medicininio tinkamumo vertinimo, siekiant užtikrinti nėščiosios ir kūdikio saugumą.
Kas yra priešlaikinis vaisiaus vandenų plyšimas (PROM)?
Priešlaikinis vaisiaus vandenų plyšimas (PROM) įvyksta, kai amniono maišelis plyšta iki gimdymo pradžios. Amniono maišelis apsaugo vaisių nuo infekcijų, suteikia pagalvę judesiams ir palaiko raumenų bei kaulų vystymąsi. Kai vandenys plyšta, amniono skystis palaipsniui teka arba išsipila iš makšties. Ši būklė gali kelti infekcijos, priešlaikinio gimdymo ir kitų komplikacijų riziką.
Kas yra priešterminis priešlaikinis vaisiaus vandenų plyšimas (PPROM)?
Membranų plyšimas iki 37 nėštumo savaitės vadinamas priešterminiu priešlaikiniu vaisiaus vandenų plyšimu (PPROM). Tokiais atvejais gydytojas nuspręs, ar būtinas skubus gimdymas, ar jį galima saugiai atidėti. Nors nėštumo pratęsimas po vandenų plyšimo padidina infekcijos ir kitų komplikacijų riziką, priešlaikinis gimdymas taip pat susijęs su reikšmingomis rizikomis. Jūsų gydytojas kruopščiai įvertins šias rizikas, kad priimtų geriausią galimą sprendimą dėl jūsų ir vaisiaus sveikatos.
Kaip dažnas yra PROM?
Apie 10% nėščiųjų gali patirti PROM. Maždaug 95% PROM atvejų neišvengiamas gimdymas. PPROM paveikia apie 3% nėštumų ir yra dažnesnis dvynių nėštumuose.
Kokios yra PROM komplikacijos?
Jei vandenys plyšta per anksti, tiek motinai, tiek kūdikiui padidėja infekcijų rizika, ypač gimdos ertmėje. Nėštumų iki 37 savaičių atveju tai gali lemti priešlaikinį gimdymą su nesubrendusiomis plaučiais. Kūdikiui gali išsivystyti kvėpavimo distreso sindromas (RDS) dėl nesubrendusių plaučių ir kilti sunkumų palaikant kūno temperatūrą. Be to, vaisiaus padėtis tuo metu gali būti netinkama gimdymui, galimai apsunkinant gimdymo procesą.
Kas sukelia priešlaikinį vaisiaus vandenų plyšimą?
Pagrindinė priešlaikinio vaisiaus vandenų plyšimo (PROM) priežastis yra amniono maišo silpnėjimas dėl gimdos susitraukimų, kurių galite nejausti ar nežinoti. Priešlaikinis priešlaikinis vaisiaus vandenų plyšimas (PPROM), pasireiškiantis iki 37 nėštumo savaitės, dažnai siejamas su pagrindinėmis medicininėmis būklėmis ar komplikacijomis nėštumo metu, tokiomis kaip makšties kraujavimas ar įgimtos jungiamojo audinio stiprumo sutrikimai, pvz., Ehlers-Danlos sindromas (EDS). Tačiau kai kuriais atvejais tiksli priežastis lieka nenustatyta.
Kokie yra PROM simptomai?
Jums tekės ar išsipils nekontroliuojamas skystis iš makšties. Gali būti sunku atskirti amniono skystį nuo šlapimo ir makšties išskyrų. Vienas naudingas metodas yra padėti baltą popierinį rankšluostį ant skysčio. Jei skystis yra skaidrus ir bekvapis, ieškokite skubios medicininės pagalbos.
Kas padidina PROM riziką?
PROM rizika padidėja, jei turite būklių, kurios silpnina chorionionito membraną, tokias kaip:
- Amniocentezė
- PROM arba priešlaikinio gimdymo istorija
- Infekcijos, tokios kaip lytiškai plintančios infekcijos (LPI) ar bakterinis vaginozis
- Keli nėštumai
- Polihidramnionas
- Trumpas gimdos kaklelis
- Makšties kraujavimas
Kokie yra PROM diagnostikos metodai?
- Sterili spekulumo apžiūra: Pas gydytoją įdėjimo spekulumą į makštį metu imamas skysčio mėginys tyrimui. Kai kuriais atvejais galima vizualiai patvirtinti membranos plyšimą, jei per apžiūrą gimdos kaklelyje yra amniono skysčio kaupimosi.
- Ultragarsas gali įvertinti vaisiaus padėtį ir nustatyti amniono skysčio kiekį gimdoje.
- Nitrazino popierius: Lašelis makšties skysčių, padėtas ant atrazino juostelės, gali įvertinti skysčių pH. Jei popierius pasidaro mėlynas, reiškia, kad skysčio pH viršija 6,0 ir tikėtina, kad tai amniono skystis.
- Fern testas: Jūsų skysčių mėginys bus tiriamas mikroskopu, siekiant nustatyti, ar jis turi papartmėginio modelio, būdingo džiūvant amniono skysčiui.
Kokios yra PROM komplikacijos?
- Priešlaikinis gimdymas (Kūdikis gimsta iki 37 nėštumo savaitės) dažnai sukelia kvėpavimo problemas, sumažėjusią kūno temperatūrą bei prastą augimą. Kai kuriems priešlaikiniams kūdikiams taip pat būna vystymosi sutrikimų vėlesniame gyvenime.
- Infekcijos, tokios kaip chorionamnionitas
- Placenta atsiskyrimas.
- Viržinis virkštelės suspaudimas arba virkštelės išsikišimas
Jūsų gydytojas įvertins priešlaikinio gimdymo rizikas ir naudą, palyginti su galimos infekcijos ir kitų komplikacijų nėštumo pratęsimo rizika. Šis vertinimas padės nustatyti tinkamiausią gimdymo laiką.
Kokie yra PROM gydymo būdai?
Gydymo pasirinkimai skiriasi priklausomai nuo nėštumo amžiaus, vaisiaus sveikatos ir būklės sunkumo. Paprastai yra du pagrindiniai būdai: gimdymas ir konservatyvus valdymas. Konservatyvus valdymas apima gydymus, skirtus atidėti gimdymą ir gali apimti tokias priemones, kaip lovos režimas, vaistai ir reguliari stebėsena dėl infekcijos ar vaisiaus distreso požymių.
Vandenų plyšimo gydymas po 37 savaičių Jei vandenys plyšta tarp 37 ir 40 nėštumo savaitės, gimdymas dažnai įvyksta per 24 valandas, kas yra saugiausias laikotarpis. Gydytojas gali sukelti gimdymą vaistais, arba jūs natūraliai gali prasidėti gimdymas.
Vandenų plyšimo gydymas tarp 34–37 savaičių Jūsų nėštumo gydytojas atsargiai įvertins priešlaikinio gimdymo rizikas kartu su kitomis rizikomis, jei leis nėštumui tęstis. Jei bus nuspręsta, kad reikia gimdyti, specializuota priežiūra naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje (NITS) yra būtina siekiant užtikrinti optimalų kūdikio gydymą po gimimo.
Priešlaikinio vandenų plyšimo gydymas (mažiau nei 34 nėštumo savaitės) Problemų, susijusių su ankstyvumu, vystymasis yra ypač reikšmingas, kai gimdos vaisius yra mažiau nei 34 savaičių nėštumas. Tokiais atvejais jūs greičiausiai būsite priimta į ligoninę lovos režimui, kad pratęstumėte nėštumą. Be to, bus paskirti įvairūs gydymo būdai, įskaitant kortikosteroidus, siekiant paspartinti vaisiaus plaučių vystymąsi, antibiotikus, kad būtų išvengta infekcijos ir pratęsti nėštumą, tocolitikus, kad būtų sustabdytas gimdymas, ir magnio sulfatą, siekiant palaikyti vaisiaus smegenų vystymąsi. Gydytojai atidžiai stebės infekcijas ir vaisiaus distresą, įvertindami vaisiaus širdies ritmą ir judesius. Šios intervencijos skirtos prailginti nėštumą bent iki 34 savaičių. Jei po membranos plyšimo pastebima infekcija, gimdymas tampa būtinas.
Ar galima išvengti priešlaikinio vaisiaus vandenų plyšimo?
Nors PROM nėra visiškai išvengiamas, reguliariai lankantis prenatalinėse klinikose, palaikant sveiką nėštumą ir vengiant rūkyti gali sumažinti riziką.
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)
- Kaip greitai turėčiau gimdyti po PROM? Gimdant per 24 valandas po vandenų plyšimo, sumažėja infekcijos rizika. Tačiau gydytojas prioritetą teiks tiek motinos, tiek kūdikio saugumui priimant sprendimus.
- Kiek laiko galiu pratęsti nėštumą po membranos plyšimo? Sprendimas skiriasi priklausomai nuo aplinkybių ir nėštumo amžiaus. Jei membranos plyšta iki 37 nėštumo savaitės ir yra infekcijos ar komplikacijų požymiai, gydytojas gali manyti, kad kūdikio gimdymas būtinas iš karto.
- Ar kūdikis gali išgyventi priešlaikinį vaisiaus vandenų plyšimą? Taip, vaisius gali išgyventi nepaisant priešlaikinio vaisiaus vandenų plyšimo, išgyvenimo rodikliai priklauso nuo nėštumo amžiaus ir likusio amniono skysčio kiekio. Gydytojai stebi vaisiaus distresą ir infekcijos riziką, kad nustatytų tinkamą gimdymo laiką.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.