Regos nervas, dar žinomas kaip antrasis galvinis nervas, išsidėstęs užpakalinėje akies dalyje. Tai vienas iš kelių galvinių nervų, atsakingų už mūsų gebėjimą matyti. Jo pagrindinė užduotis – perduoti šviesos signalų informaciją iš tinklainės į smegenis elektrinių impulsų pavidalu.
Optinio nervo sandara
Regos nervą sudaro daugiau nei milijonas nervinių skaidulų. Šios skaidulos – ganglinės ląstelės – tarsi laidininkai, jungiantys akį su smegenų regos centrais. Būtent išėjimo taške, kuriame regos nervas palieka akį, nėra šviesai jautrių ląstelių (fotoreceptorių). Ši sritis vadinama aklosios dėmės zona ir čia žmogus nefiksuoja vaizdo.
Regos nervo pažeidimai
Viena dažniausių regos nervui kenkiančių ligų – glaukoma. Jai būdingas padidėjęs vidinis akies spaudimas, kuris dar vadinamas intraokuliniu slėgiu. Kai akies skysčio spaudimas tampa per didelis, jis veikia regos nervą, sukelia nervinių ląstelių žūtį ir regos praradimą. Tokia žala apibūdinama kaip regos nervo atrofija.
Svarbi centrinės nervų sistemos dalis
Nors regos nervas yra akies dalis, iš tikrųjų jis priskiriamas centrinei nervų sistemai. Tai rodo, koks svarbus šis nervas mūsų regėjimui ir bendrai smegenų veiklai.