Seleno sulfidas – tai išoriniam naudojimui skirtas preparatas, kuris padeda sumažinti pleiskanų ir seborėjinio dermatito sukeliamą niežėjimą bei pleiskanojimą. Be to, šis vaistas taikomas ir odos grybelinei infekcijai – tinea versicolor – gydyti. Jo poveikis pagrįstas odos paviršiaus ir plaukų folikulų ląstelių augimo lėtėjimu, taip sumažinant simptomus.
Kaip naudojamas seleno sulfidas
Seleno sulfidas dažniausiai pasitelkiamas galvos odos problemoms – pleiskanoms ar seborėjiniam dermatitui – malšinti, o taip pat ir esant tinea versicolor infekcijai. Priklausomai nuo gydytojo paskyrimo, šį vaistą gali būti skiriama ir kitoms būklėms.
Preparato formos ir stiprumai
- Šampūnai (1 %, 2,25 %, 2,3 %)
- Losjonai (2,5 %)
Prieš pradėdami naudoti, gerai suplakite buteliuką. Dažniausiai ant odos ar galvos seleno sulfidas paliekamas tam tikram laikui, o vėliau kruopščiai išskalaujamas – tai ypač svarbu norint sumažinti šalutinių reiškinių riziką.
Galimas šalutinis poveikis
Seleno sulfidas paprastai vartojamas vietiškai, tačiau, kaip ir daugelis vaistų, gali sukelti tam tikrų nepageidaujamų reakcijų. Labiausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai yra šie:
- Odos sudirginimas
- Plaukų išslinkimas
- Plaukų ar galvos odos spalvos pokyčiai
- Galvos odos sausumas arba riebalavimasis
Rečiau gali pasitaikyti stipresnių alerginių reakcijų – jei pajustumėte patinimą, dilgėlinę, apsunkintą kvėpavimą ar kitus stiprius simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
Vartojimo ypatumai ir atsargumo priemonės
- Naudokite tik pagal gydytojo nurodymus, neskirkite šio vaisto kitiems net jei simptomai panašūs.
- Produktą laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
- Venkite, kad vaistas patektų į akis, burną ar ant gleivinių – patekimo atveju gausiai nuplaukite vandeniu.
- Jei oda pažeista, paraudusi ar žaizdota, nenaudokite šio preparato ant tokių vietų.
- Nuimkite papuošalus, nes kai kurios šio vaisto formos gali jiems pakenkti.
- Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie šampūnai laikui bėgant gali tamsėti – produkto savybės dėl to nesikeičia.
- Po vartojimo nusiplaukite rankas.
Ką būtina aptarti su gydytoju prieš naudojimą
Pasitarkite su gydytoju apie visas savo sveikatos būkles ir visus vaistus, papildus ar vitaminus, kuriuos vartojate. Tai padės įsitikinti, ar seleno sulfidas Jums tinka.
- Jei esate nėščia, planuojate pastoti arba žindote – pasitarkite dėl saugumo.
- Jei esate alergiškas seleno sulfidui ar kitiems produkto sudedamiesiems komponentams – nenaudokite šio vaisto.
Sąveika su kitais vaistais ir maistu
Duomenų apie seleno sulfido sąveiką su maistu ar kitais vaistais nėra. Tačiau prieš pradedant gydymą rekomenduojama visada informuoti gydytoją apie vartojamus receptinius ir nereceptinius preparatus, vaistažolių ar vitaminų papildus.
Laikymo sąlygos
Seleno sulfidą laikykite kambario temperatūroje – ne žemesnėje kaip 15 °C ir ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje. Saugokite nuo šalčio ir karščio, nelaikykite vaisto per drėgnoje vietoje ar šaldiklyje.
Ką daryti praleidus ar netyčia perdozavus vaisto
- Jei praleidote dozę, panaudokite vaistą kaip tik prisiminėte. Jei jau laikas kitai dozei, praleiskite pamirštą vartojimą ir tęskite įprastai.
- Negalima naudoti kelių dozių iškart. Jei atsitiktinai panaudojote per daug, nedelstant kreipkitės į gydytoją.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.