Trichomonozė

Trichomonozė

Trichomonozė yra dažna, tačiau pagydoma lytiškai plintanti infekcija (LPI). Ją sukelia mažytis vienaląstis parazitas, vadinamas Trichomonas vaginalis. Trichomonozė gali užsikrėsti bet kuris lytiškai aktyvus asmuo. Ji dažniau paveikia moteris nei vyrus, vyresnes moteris labiau nei jaunesnes, o Afrikos kilmės amerikietes dažniau nei baltaodes ar ispanakalbes moteris.

Dažniausiai žmonės, užsikrėtę trichomonozė, neturi jokių simptomų, ir infekcija paprastai nesukelia rimtų problemų. Tačiau jei liga negydoma, padidėja rizika užsikrėsti ar perduoti kitas lytiškai plintančias ligas, įskaitant ŽIV.

Kokie yra trichomonozės simptomai?

Viena iš priežasčių, kodėl trichomonozė taip lengvai plinta, yra ta, kad dauguma užsikrėtusių asmenų (iki 70%) neturi jokių simptomų. Galite užkrėsti kitus, net nežinodami, kad sergate. Kai simptomai pasireiškia, jie dažniausiai atsiranda per 5–28 dienas po užsikrėtimo. Simptomai dažniau pasireiškia moterims arba asmenims, kuriems buvo paskirta moteriška lytis (AFAB). Mokslininkai iki galo nesupranta, kodėl vieni žmonės turi simptomus, o kiti – ne.

Trichomonozės požymiai vyrams ir asmenims, kuriems paskirta vyriška lytis (AMAB):
Vyrams ir AMAB asmenims retai pasireiškia infekcijos požymiai. Tiems, kuriems jie pasireiškia, dažniausi simptomai yra:

  • Putotas išskyros iš varpos.
  • Deginimas po ejakuliacijos arba skausmingas šlapinimasis.
  • Dirginimas arba niežėjimas varpos viduje.

Trichomonozės požymiai moterims ir asmenims, kuriems paskirta moteriška lytis (AFAB):
Moterims ir AFAB asmenims simptomai dažniausiai yra labiau pastebimi nei vyrams. Kai kurie jų yra:

  • Plonos (kartais putotos), baltos, geltonos ar žalsvos išskyros iš makšties, turinčios blogą kvapą.
  • Dirginimas, skausmingumas arba paraudimas aplink makšties angą.
  • Skausmas arba diskomfortas lytinių santykių metu arba šlapinantis.

Kas sukelia trichomonozę?

Trichomonozę sukelia mažytis parazitas, vadinamas Trichomonas vaginalis. Kai esate užsikrėtęs, galite perduoti trichomonozę kitam žmogui per:

  • Vaginalinius-penisinius arba vaginalinius-vaginalinius lytinius santykius.
  • Analinį seksą.
  • Oralinį seksą.
  • Genitalijų kontaktą (odos kontaktas be ejakuliacijos).

Trichomonozė neplinta dalinantis maistu ar gėrimais, bučiuojantis, laikant už rankų ar per kitokius neseksualinius kontaktus.

Be lytinių organų, trichomonozė gali užkrėsti ir išangę, burną bei rankas.

Ar trichomonozę gali sukelti prasta higiena?
Ne. Prasta higiena nesukelia trichomonozės. Trichomonozę sukelia parazitas, kuris perduodamas per lytinį kontaktą tarp partnerių.

Ar šlapimo takų infekcija (ŠTI) gali sukelti trichomonozę?
Ne, šlapimo takų infekcija nesukelia trichomonozės.

Ar trichomonozė yra užkrečiama?
Taip, trichomonozė yra užkrečiama. Daugelis žmonių nežino, kad jie serga, ir nesąmoningai perduoda infekciją savo lytiniams partneriams.

Rizikos veiksniai
Trichomonozė gali paveikti bet kurį asmenį, nepriklausomai nuo priskirtos lyties. Moterims ir AFAB asmenims yra didesnė tikimybė užsikrėsti. Jūsų rizika užsikrėsti trichomonozė padidėja, jei:

  • Nesinaudojate prezervatyvais lytinių santykių metu.
  • Turite kelis lytinius partnerius.

Negydoma trichomonozė padidina riziką užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), jei esate paveikti šio viruso. Negydomas ŽIV gali sukelti AIDS.

Trichomonozės gydymas

Trichomonozė gydoma antibiotikais. Yra du pagrindiniai vaistų pasirinkimai:

Trichomonozės gydymui skirti vaistai

Šie vaistai daugumai žmonių išgydo infekciją. Gydytojas paskirs tabletes, kurias reikia nuryti: arba vieną didelę dozę, arba keletą mažesnių dozių. Vartokite visą paskirtą vaistų kursą, net jei pradėsite jaustis geriau prieš baigdami.

Kol vartojate metronidazolą ar tinidazolą, turėtumėte vengti alkoholio, nes jų derinys gali sukelti pykinimą, vėmimą ir greitą širdies plakimą. Šie vaistai taip pat gali sukelti šalutinį poveikį, pvz., rėmenį ar metalo skonį burnoje.

Ko tikėtis po gydymo

Gydymas pašalins parazitą, tačiau yra rizika užsikrėsti vėl. Maždaug 20% žmonių vėl užsikrečia trichomonozė per 3 mėnesius.

Jūsų lytinis partneris ar partneriai taip pat turėtų būti gydomi, net jei jie neturi simptomų. Po gydymo nesimylėkite 7–10 dienų. Gydytojas gali norėti jus pakartotinai patikrinti prieš jums vėl pradedant lytinį gyvenimą.

Trichomonozės komplikacijos

Jei trichomonozė negydoma, ji gali sukelti kitų sveikatos problemų.

Trichomonozė padidina riziką užsikrėsti ar perduoti kitas lytiškai plintančias ligas. Jei sergate ŽIV, trich gali padidinti tikimybę jį perduoti. Dėl šios priežasties gydytojai rekomenduoja, kad ŽIV sergančios moterys ir kiti AFAB asmenys būtų tikrinami dėl trichomonozės bent kartą per metus.

Jei esate nėščia, trichomonozė gali padidinti ankstyvo gimdymo riziką. Kūdikis gali gimti su mažu svoriu, o tai padidina sveikatos ar vystymosi problemų riziką. Retais atvejais kūdikis gali užsikrėsti trichomonozė gimdymo metu eidamas per gimdymo kanalą. Nėštumo metu galima gydyti trichomonozę, todėl pasitarkite su gydytoju dėl geriausių gydymo galimybių.

Trichomonozės prevencija

Vienintelis būdas visiškai išvengti trichomonozės – nesimylėti su kitais žmonėmis. Tačiau galite imtis ir kitų priemonių, kad sumažintumėte riziką:

  • Visada naudokite lateksinius prezervatyvus. Kadangi trich galima užsikrėsti per tiesioginį kontaktą, įsitikinkite, kad prezervatyvas uždedamas prieš lytinius organus paliečiant vienas kitą.
  • Venkite makšties praplovimų (douching). Jūsų makštyje yra natūrali bakterijų pusiausvyra, kuri padeda išlaikyti sveikatą. Praplovimai pašalina dalį šių naudingų bakterijų, o tai gali padidinti riziką užsikrėsti LPI.
  • Būkite ištikimi vienam partneriui, kuris yra pasitikrinęs dėl LPI. Jei tai jums netinka, apsvarstykite galimybę riboti lytinių partnerių skaičių.
  • Atvirai kalbėkitės su savo partneriais apie savo seksualinę istoriją ir galimą infekcijų riziką. Tai padės priimti geriausią sprendimą sau.

Kiti klausimai susiję su trichomonoze

Trichomonozė yra labai paplitusi lytiškai plintanti infekcija (LPI), kuri išnyksta tinkamai gydant. Svarbu, kad jūs ir jūsų lytiniai partneriai vartotumėte paskirtus antibiotikus pagal gydytojo nurodymus ir susilaikytumėte nuo lytinių santykių, kol infekcija visiškai išgydoma (apie savaitę). Trichomonozė retai sukelia ilgalaikių problemų, tačiau negydoma infekcija padidina riziką užsikrėsti arba perduoti ŽIV – virusą, kuris sukelia AIDS.

Ar galiu užsikrėsti trichomonozė daugiau nei vieną kartą?
Taip, yra įmanoma užsikrėsti trichomonozė daugiau nei vieną kartą. Apie 1 iš 5 žmonių, kurie gydomi nuo trichomonozės, vėl užsikrečia per tris mėnesius. Norint išvengti pakartotinio užsikrėtimo, tiek jūs, tiek jūsų lytiniai partneriai turėtų būti gydomi tuo pačiu metu. Po gydymo pabaigos reikėtų palaukti savaitę prieš pradedant lytinius santykius, kad vaistai visiškai suveiktų ir simptomai praeitų.

Gyvenimas su trichomonozė
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Turėtumėte kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei sergate trichomonozė ir pastebite šiuos simptomus:

  • Neįprastos išskyros iš makšties ar varpos.
  • Išskyros, turinčios nemalonų kvapą.
  • Lytinių organų dirginimas arba niežėjimas.
  • Makšties paraudimas, skausmingumas arba tinimas.
  • Skausmingi lytiniai santykiai.

Kaip trichomonozė veikia nėštumą?
Jei esate nėščia ar maitinate krūtimi (arba maitinate kūdikį iš krūties) ir sergate trichomonozė, metronidazolą vartoti paprastai yra saugu. Jei infekcija negydoma, padidėja šių rizikų:

  • Priešlaikinis gimdymas (gimdymas iki 37 nėštumo savaitės).
  • Mažas naujagimio svoris (mažesnis nei 2 kilogramų ir 200 gramų).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *