Žandikaulio sutrikimai: priežastys, pasekmės ir gydymas

Žandikaulio sutrikimai: priežastys, pasekmės ir gydymas

Žandikaulis užima centrinę ir šoninę apatinę veido dalį, atlieka svarbų vaidmenį palaikant dantis, raumenis, taip pat įvairius audinius, kurie padeda judinti veidą, kalbėti, ryti ir kramtyti maistą. Be to, jis prisideda prie asmenybės ir estetikos išraiškos.

Žandikaulio anomalijos: tipai ir priežastys

Žandikaulio anomalijos gali pasireikšti įvairiomis formomis, tokiomis kaip išsikišęs arba atgal nukreiptas žandikaulis, trumpas smakras, iškilęs veidas, per daug matomos dantenos šypsenos metu ir asimetriškas veidas. Pagrindinės šių anomalijų priežastys yra genetiniai ir paveldimi veiksniai, taip pat nenormalus vystymasis arba augimas. Kitos priežastys gali būti žandikaulio sužalojimai augimo metu, pavyzdžiui, nelaimingi atsitikimai, kritimai arba smūgiai, kurie sužeidžia žandikaulį. Tam tikri elgesio įpročiai, tokie kaip nykščio čiulpimas ar liežuvio spaudimas kalbant ar ryjant, taip pat gali lemti nenormalų augimą.

Žandikaulio anomalijų pavojai ir pasekmės

Pavojus ir žandikaulio anomalijų pasekmės apima:

  • Netaisyklingas sąkandis paveikia kramtymą ar rijimą.
  • Lūpų nekompetencija gali sukelti neaiškią kalbą ir sumažinti pasitikėjimą savimi.
  • Knarkimas dažniausiai būna žmonėms su atgal nukreiptu smakru, didinant miego apnėjos riziką.

Kaip atpažinti žandikaulio anomalijas

Žandikaulio anomalijos pradiniame etape gali būti atpažįstamos pastebint nereguliarias veido formas, tokias kaip išsikišęs smakras, atgal nukreiptas žandikaulis ar trumpas smakras. Tačiau tiksli diagnozė turėtų būti nustatyta konsultuojantis su odontologu, specializuojančiu ortognatijoje ar ortodontijoje. Jie gali atlikti tinkamą vertinimą ir nustatyti tinkamą veiksmų planą.

Kada kreiptis į gydytoją

Daugelis žmonių su žandikaulio anomalijomis gali nesuvokti apie savo būklę, kol jie nesikreipia į gydytoją dėl kitų problemų, pvz., spragtelėjimo temporomandibuliniame sąnaryje atidarant burną, kuris gali būti atgal nukreipto smakro pasekmė. Todėl svarbu stebėti simptomų sunkumą ir jų poveikį kasdieniam gyvenimui. Jei anomalijos yra sunkios, gydytojas gali rekomenduoti chirurginę arba ortodontinę gydymą problemai išspręsti. Tačiau, jei simptomai nėra sunkūs ir kasdieniam gyvenimui poveikio nėra reikšmingo, vis tiek patartina reguliariai lankytis pas odontologą, kad būtų stebima būklė ir gauti tinkamus gyvenimo būdo patarimus.

Ortognatinės chirurgijos rizikos ir aspektai

Ortognatinė chirurgija žandikaulio anomalijoms taisyti paprastai atliekama pacientams nuo 18 metų, kai žandikaulis dažniausiai nustoja augti. Tačiau ši operacija gali būti rizikinga, nes apima žandikaulio kaulo pjovimą ir perkėlimą, kas gali pakenkti netoliese esantiems audiniams, tokiems kaip apatiniai dantys. Operacinis pjūvis gali paveikti srities nervus, sukeldamas ilgalaikį lūpų ar smakro tirpimą, kuris kartais gali trukti metus ar ilgiau.

Ortognatinės chirurgijos tipai

Yra du pagrindiniai ortognatinės chirurgijos tipai: viršutinio ir apatinio žandikaulio operacijos. Šios procedūros apima žandikaulio kaulų perkėlimą. Gydytojai gali atlikti papildomas operacijas siekiant suderinti veido bruožus, pavyzdžiui, smakro perkėlimą ir žandikaulio ar skruostikaulio kampo reguliavimą.

Dažnai kartu su šiomis operacijomis naudojama ortodontinė terapija sąkandžio problemoms spręsti. Dažniausiai pasitaikantis šalutinis poveikis po ortognatinės chirurgijos yra lūpų tirpimas, nes operacinis pjūvis gali paveikti žandikaulio nervus. Tačiau šiuolaikinės technologijos naudoja programinę įrangą tiksliai apskaičiuojant ir reguliuojant žandikaulio padėtį, siekiant išvengti nervų pažeidimų ir kitų komplikacijų.

Pasiruošimas ortognatinei chirurgijai

Kadangi ortognatinė chirurgija yra didelė operacija, reikia tinkamai pasiruošti prieš ją atliekant. Norint pasiruošti operacijai, reikia:

  • Vengti veido operacijų per šešis mėnesius prieš ortognatinę chirurgiją
  • Nerūkyti du mėnesius prieš operaciją
  • Atsisakyti papildų vieną mėnesį prieš operaciją
  • Jei turite ligų, praneškite gydytojui arba chirurgui, kad būtų tinkamai pasiruošta

Ortognatinės chirurgijos atsistatymo trukmė

Ortognatinė operacija apima žandikaulio kaulų perkėlimą, kas traumuoja aplinkinius audinius. Atsistatymo trukmė yra skirtinga, pirmosios dvi savaitės yra kritinės pjūvio ir minkštųjų audinių gijimui. Kaulinės struktūros gijimas ir susijungimas užtrunka apie tris mėnesius.

Maistas po ortognatinės chirurgijos

Pirmą mėnesį po žandikaulio operacijos svarbu vengti kramtymo. Pirmąją savaitę vartokite skaidrias skysčius, kad užtikrintumėte operacinės žaizdos švarumą. Kai žaizda pradeda gyti, galite palaipsniui didinti maisto konsistenciją. Po pirmo mėnesio, kai kaulas stabilizuosis, galite pradėti valgyti minkštą maistą, kuris reikalauja minimalios kramtymo. Trečią mėnesį jau turėtų būti galima pradėti vartoti įprastą maistą.

Komplikacijos ir atsargumo priemonės po ortognatinės chirurgijos

Po operacijos galimos komplikacijos:

  • Infekcijos
  • Tinimas ir kraujavimas
  • Tirpimas: po apatinio žandikaulio operacijos gali būti trumpalaikis tirpimas dėl nervų traumos.
  • Sinusų problemos: viršutinio žandikaulio operacija gali sukelti sinusų problemas, tokias kaip sinusitas, dėl sinusų srities pokyčių.
  • Žandikaulio judesiai: per pirmą mėnesį per didelis kietų maisto produktų kramtymas gali sutrikdyti kaulo išsirikiavimą, reikalaudamas papildomos operacijos arba tvirtinimo plokštelėmis ir varžtais.

Nors žandikaulio anomalijos gali nekelti tiesioginės ligos ar nereikalauti skubaus taisymo, jos žymiai veikia kasdienį gyvenimą ir bendrą gyvenimo kokybę. Tai apima valgymą, kalbėjimą, bendravimą, išvaizdą ir estetiką. Todėl, jei kyla rūpesčių ar yra gydymo noras, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu burnos chirurgu ir ortodontu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *