Prostatinis brachiterapija yra vidaus radiacijos metodas gydant prostatos vėžį. Procedūra apima radioaktyvių šaltinių įdėjimą į mažą kapsulę prostatos liaukoje, leidžiant dideles radiacijos dozes, kurios naikina vėžines ląsteles nesužalodamos gretimų sveikų audinių ar gaudamos tik nedidelę radiacijos dozės dalį. Radiologas specialistas ieškos implantuojamosios vietos, įvertins vėžio dydį ir nustatys radiacijos dozė, kad izoliuotų apšvitintą plotą vėžinėms ląstelėms. Prostatinis brachiterapija laikoma saugia ir veiksminga gydyme, nekenkiančia seksualinei funkcijai, turinčia aukščiausią išgydymo rodiklį ankstyvame prostatos vėžio etape.
Kodėl pasirinkti prostatinį brachiterapiją?
Prostatinis brachiterapija naudojama prostatos vėžio gydymui. Procedūra, įdėjus radioaktyvius šaltinius tiesiai į prostatą, užtikrina, kad dauguma radiacijos tenka tiesiogiai vėžiui, sumažinant netoliese esančių sveikųjų audinių apšvitinimą.
Prostatinis brachiterapija yra optimalus gydymo metodas ankstyvame prostatos vėžio etape. Tai tikslinė radioterapija, specialiai nukreipta į vėžines ląsteles apibrėžtoje zonoje, sumažinant sveikų audinių pažeidimą ir užtikrinant spartesnį atsigavimą. Skirtingai nei tradicinė išorinė radioterapija, kuri plačiai apšviečia išorinę zoną ir reikalingas ilgas atsigavimo laikotarpis, prostatos brachiterapija yra minimaliai invazinis, bet labai veiksmingas gydymo metodas. Gydymas pasižymi mažesniu šalutinių poveikių ar komplikacijų skaičiumi, pasiekdamas iki 97 % sėkmės rodiklį (1-2 etapai). Jei radiologas nustato, kad vėžinės ląstelės plito į kitus gretimus organus, jis ar ji svarstys kitus gydymo derinius, tokius kaip teleterapija ir antiandrogenų vaistai kovojant su vėžiu.
Kas sukelia prostatos vėžį?
- Amžius: Didėjantis amžius, ypač vyrai nuo 50 metų ir vyresni.
- Genetika: Tie, kurie turi tėvą, vyresnį ar jaunesnį brolį su prostatos vėžiu.
- Etniškumas: Afrikos ir Europos vyrai didesnėje rizikoje nei Azijos vyrai. Tailando vyrai linkę kasmet didinti naujų pacientų skaičių.
- Mityba: Nuolat vartojant didelius kiekius raudonos mėsos, daug riebalų turintį maistą, perdirbtą mėsą ir keptą, rūkyta kepsnį.
- Nutukimas: Perteklinis svoris arba diabetas.
Kokie yra prostatos vėžio simptomai?
- Mažas šlapinimosi tūris
- Dažnas šlapinimasis
- Šlapimo nelaikymas
- Šlapimo užsilaikymas
- Sumažėjusi šlapinimosi jėga
- Dažnas šlapinimasis naktį
- Sunkumas šlapintis
- Nesugebėjimas šlapintis be pastangų.
- Patiriamas skausmas šlapinantis arba ejakuliuojant
- Deginantis arba skausmingas šlapinimasis
- Kraujas šlapime, kraujas spermoje
- Raumenų ir skeleto skausmas
Kokia yra diagnozė prieš prostatos brachiterapijos nustatymą?
Urologas diagnozuos prostatos vėžį, surinkdamas ligos istoriją, jei yra simptomų kaip nedidelį šlapimo tūris, skausmas šlapinantis, sunkumas šlapintis, dažnas naktinis šlapinimasis ir kitų sutrikimų, ir atliks fizinį tyrimą kaip nurodyta:
Medicininė istorija
- Kada pirmą kartą pasireiškė simptomai – skausmo lygis, bet kokie susiję simptomai ir/ar kraujas šlapime?
- Medicininė istorija, dėl praeities ligų, tokių kaip nutukimas ir diabetas, taip pat reguliariai vartojami vaistai ir maisto papildai.
- Šeimos istorija apie prostatos vėžį.
- Mitybos įpročiai, rūkymo įpročiai ir gyvenimo būdas.
- Stresas
Prostatinio specifinio antigeno (PSA) testas
- Nustatyti prostatos vėžio PSA lygį – tai tipo baltymas, kuris kraujyje yra gaminamas prostatos ląstelių. Žemas PSA lygis gali reikšti ankstyvos stadijos prostatos vėžį. Aukštas PSA lygis gali reikšti progresavusį prostatos vėžį arba ne vėžinę prostatos ligą, pavyzdžiui, padidėjusią prostatą.
Prostatos vėžio patikros testai
Kiek yra prostatos brachiterapijos tipų?
Yra 2 tipai prostatos brachiterapijos. Urologas nustatys geriausią gydymo variantą kiekvienam individui, atsižvelgiant į prostatos vėžio lokaciją, dydį ir stadiją bei ar vėžys plito į kitus organus.
- Aukšto dažnio brachiterapija (HDR) – tai prostatos vėžio gydymas, kai į prostatą laikinai įdedami didelės dozės radioaktyvūs šaltiniai 15-40 minučių laikotarpiui, leisdami radiacijai išleisti ir iš karto naikinti vėžines ląsteles, kol urologas atsargiai ištraukia radioaktyvius šaltinius iš kūno. Naudojamas radioaktyvus šaltinis yra Iridžio 192, turi pusinės gyvybės laikotarpį apie 74 dienas. Radioaktyvūs šaltiniai emituos gama spindulius trumpą laikotarpį, nenaudodami netoliese esantiems organams. Po pirmo gydymo, urologas paskirs kitas prostatos brachiterapijos sesijas, kurios vyks 4 kartus per 12 savaičių, kol bus nustatyti gydymo rezultatai; PSA lygis mažiau nei 0,2 ng/mL, tai lygu sveiko žmogaus lygiui (mažiau nei 0,4 ng/mL). Kai vėžys visiškai išgydytas, urologas paskirs kontrolinį susitikimą PSA testui, MRT arba PSMA-PET skenu.
- Žemo dažnio brachiterapija (LDR) – tai prostatos vėžio gydymas, kai į prostatą nuolat įdedami mažos dozės radioaktyvūs šaltiniai, leidžiant radiacijai palaipsniui naikinti vėžines ląsteles, kol jos visiškai sunaikinamos. Naudojamas radioaktyvus šaltinis yra Jodo-125, kuris toliau naikina vėžines ląsteles ilgą laiką. Tačiau LDR metodas palieka mažą radiacijos kiekį kūne ilgesniam laikui. Todėl gydytojai dabar labiau teikia pirmenybę aukšto dažnio brachiterapijai (HDR) prostatos vėžio gydymui, kuris davė teigiamų rezultatų ir turi mažiau šalutinių poveikių.
Pasiruošimas prostatos brachiterapijai
- Urologas pasitelks rentgeno, ultragarsus ar kompiuterinę tomografiją, kad nustatytų prostatos vėžio vietą, stadiją ir dydį bei pritaikytų tinkamą gydymo planą, nurodant radioaktyvaus implanto tikslinę vietą ir apskaičiuojant reikalingų radioaktyviųjų sėklų skaičių implantacijai.
- Urologas paprašys paciento nutraukti specifinius vaistus 1 savaitę prieš operaciją, įskaitant antitrombocitinius vaistus, aspiriną, ibuprofeną, naprokseną ir Plavix.
- Nutraukti rūkymą ir alkoholio vartojimą.
Procese prostatos brachiterapijos metu
- Prieš operaciją, gydytojas paaiškina prostatos brachiterapijos procedūrą prostatos vėžio gydymui ir gauna sutikimo formas.
- Apsaugai nuo infekcijų priešoperacinė slaugytoja nuvalo ir dezinfekuoja tą sritį, kurioje bus įterpiami radioaktyvūs šaltiniai.
- Anesteziologas suteikia nejautrą, kad pacientas nebūtų jautrus skausmui konkrečiose srityse, įskaitant perineurą, išangę ir sėklidžių kapšelį, įdedant radioaktyvius šaltinius.
- Urologas įterpia ultragarso daviklį į tiesiąją žarną, kurios pagalba tiesioginiai vaizdai projekcijuojami ekrane ir skaitmeniniu būdu įrašomi, leidžiant urologui aiškiai matyti prostatos liaukos vidaus būklę ir vėžio vietą, taip pat apskaičiuoti radiacijos implanto dozę ir tiksliai nustatyti vietą, kurioje radioaktyvusis šaltinis geriausiai gali būti patalpintas, kad tiksliai ir tiksliai sunaikintų vėžines ląsteles.
- Urologas įterpia seriją plonų adatų, sujungtų kateteriais iš brachiterapijos mašinos, kad prasiskverbtų į perinealo sritį ir patektų į prostatos liauką, naudojant rektalinius ultragarso papildymus, kad padėtų vadovauti radioaktyvių sėklų įterpimą į prostatos vėžio vietą ir efektyviai naikintų vėžines ląsteles.
- Pabaigus implantaciją, urologas švelniai pašalins adatą ir kateterį be siūlių uždėjimo ar likusių radiacijos kūne, nepaveikdamas šalia esantis žmonių ar aplinkos. Pacientas gali gyventi normalų gyvenimą su artimaisiais.
- Kiekviena prostatos brachiterapijos sesija trunka apie 2 valandas. Baigus implantavimą, urologas paskirs kitos brachiterapijos sesijos laiką.
Po prostatos brachiterapijos procedūrų
- Pacientas liks per naktį ligoninėje stebėjimui.
- Gydytojas ir slaugytojai periodiškai atlieka po procedūrinį vertinimą. Jei nėra nustatoma jokių nukrypimų ar komplikacijų, gydytojas leis pacientui sugrįžti namo.
Kaip prižiūrėti po prostatos brachiterapijos?
- Vartoti gydytojo paskirtus vaistus ir maistą.
- Kilus neįprastiems simptomams, tokiems kaip skausmas, patinimas, mėlynės, pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ar galvos skausmas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
- Nutraukti rūkymą ir alkoholio vartojimą, taip pat daug riebalų, daug cukraus turinčių maisto produktų, perdirbtų maisto produktų ir didelius kiekius raudonos mėsos.
- Urologas atliks po gydymo stebėjimą, kad įvertintų gydymo rezultatus ir paimtų kraujo mėginį PSA lygiui nustatyti.
- Jeigu vėžys kartojasi. Gydytojas svarstys brachiterapijos kartojimą kartu su radioterapija naudojant tūrinės moduliacinės arkos terapiją (Rapid Arc) ir/ar chirurgiją vėžiui gydyti.
Koks yra šalutinis prostatos brachiterapijos poveikis?
- Patinimas ir mėlynės perineure, išangėje ir sėklidžių kapšelio srityse, kur įterpiamos adatos.
- Sunkumas šlapintis, šlapimo užsilaikymas
- Skausmas ar diskomfortas šlapinantis
- Kraujas šlapime arba spermoje
- Dažnas naktinis šlapinimasis
- Tiesiosios žarnos kraujavimas, kruvini ekskrementai.
- Šlapimo nelaikymas
Prostatos brachiterapinės šalutiniai poveikiai gali skirtis nuo žmogaus iki žmogaus. Kai kurie žmonės gali patirti šalutinių simptomų iš įvairaus simptomų sąrašo, o kiti gali visai neturėti jokių simptomų. Prostatos brachiterapija turi mažiau šalutinių poveikių, palyginti su kitais prostatos vėžio gydymo būdais, ir daugelis pacientų gali atgauti šlapimo, žarnyno, ir seksualinę funkciją, kaip įprasta per 6-12 mėnesių po visų gydymo sesijų pabaigos.
Kokios yra prostatos brachiterapijos privalumai?
- Minimalus invazyvumas: Prostatos brachiterapija yra minimaliai invazyvus gydymas, pasižymintis mažomis žaizdomis, minimaliu skausmu ir greitu atsigavimu. Procedūros metu urologai naudodami plonas adatas, įterptas į perineum, vadovaujasi kateteriais, pateikdami radioaktyvų šaltinį tiesiai į prostatos liauką be chirurgijos būtinybės. Šis metodas nepalieka chirurginių randų, vyksta maždaug per 2 valandas ir žymiai sutrumpina atsigavimo laiką.
- Tikslus nukreipimas: Prostata brachiterapija yra gydymas, aiškiai nustatantis prostatos vėžio zonos tikslią vietą ir pateikiantis radioaktyvų šaltinį tiesiogiai sunaikinti tik vėžines ląsteles su mažiausiu poveikiu aplink esančioms normalioms audinių ląstelėms. Prostatos brachiterapija pažodžiui yra tikslinis gydymas, kuris padeda sumažinti šalutinius poveikius, tokius kaip šlapimo nelaikymas, nedarant įtakos seksualinei veiklai ar sukeldama seksualinę disfunkciją.
- Dozės ribojimas: Prostatinis brachiterapijos gydyme gydytojas gali veiksmingai gydyti prostatos vėžį, realiu laiku ekrane apskaičiuodamas tinkamą radiacijos kiekį, naudodamas ultragarso zondą. Tai leidžia gydytojui naudoti mažiausią radiacijos kiekį vis dar užtikrinant maksimalų efektyvumą.
- Mažiau gydymo sesijų: Per 3-6 mėnesių HDR gydymo sesijų laikotarpį urologas paskirs tik 4 prostatos brachiterapijos sesijas, skirtingai nei įprastinė išorinės spinduliuotės terapija (EBRT), kuri reikalauja kasdienių išorinių spindulių gydymų kelias savaites.
- Aukštas sėkmės rodiklis: Prostatos brachiterapija turi aukštą sėkmės rodiklį iki 97 % (prostatos vėžio pacientams 1-2 etape).
- Greitas atsigavimas: Po prostatos brachiterapijos gydymo pacientas per nakti liks ligoninėje, kad būtų stebimi simptomai. Pacientas gali stoti, vaikščioti ir sėdėti įprastai ir kitą dieną gali grįžti namo.
Kiek laiko užtrunka atsigauti po prostatos brachiterapijos?
Atsigavimo laikas po prostatos brachiterapijos priklauso nuo kiekvieno individo sveikatos. Paprastai, pacientas galės vaikščioti įprastai per 2-3 valandas po gydymo. Lengvas aktyvumas gali būti atliekamas per 2-3 dienas, ir pacientas gali atnaujinti įprastą lytinį gyvenimą per 2 savaites.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.