Kai vienas ar keli stuburo kaulų atidarymai siaurėja, tai gali spausti nervus ir nugaros smegenis. Ši būklė vadinama stuburo stenoze, kuri dažniausiai pasireiškia apatinėje nugaros dalyje ir kakle.
Šios būklės požymiai ir simptomai gali nepasireikšti kai kuriems žmonėms. Kiti gali jausti skausmą, nedidelį dilgčiojimą ar badymą, prarasti jautrumą arba jausti kūno dalies silpnumą kartu su raumenų silpnumu. Blogesni simptomai gali pasireikšti laikui bėgant.
Būklė dažniausiai atsiranda dėl stuburo degeneracijos, susijusios su osteoartritu, kuris yra sąnarių kremzlių ir po jomis esančių kaulų praradimo būsena arba procesas. Sunkiais atvejais pacientams gali būti rekomenduojamos operacijos sukurti erdves stuburo smegenims ar nervams.
Kokie yra stuburo stenozės tipai?
Jūsų gydytojas gali nustatyti stuburo stenozės tipą, remdamasis jo pradžios vieta. Jūs galite turėti daugiau nei vieną stuburo stenozės tipą. Yra du pagrindiniai stuburo stenozės tipai:
- Kaklo stenozė: Ši būklė taip pat vadinama kaklo stuburo stenoze, kai apsauginis stuburo kanalas kakle yra siauras.
- Juosmens stenozė: Ši būklė taip pat vadinama juosmens stuburo stenoze, kuri yra dažniausia stuburo stenozė. Siaurėjimas vyksta stuburo dalyje apatinėje nugaros dalyje.
Kokie yra stuburo stenozės požymiai ir simptomai?
Stuburo stenozę galima aptikti naudojant magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ir kompiuterinę tomografiją (KT), net jei neturite simptomų. Kai ji atsiranda, dažnai prasideda lėtai ir laikui bėgant blogėja. Simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kur yra stenozė ir kurie nervai yra susiję.
Kai ji atsiranda jūsų kaklo stubure:
- Jaučiate nejautrumą arba nedidelį dilgčiojimą ar badymą.
- Jūsų rankos, rankos, pėdos ir kojos yra silpnos.
- Sunkiai vaikštote ir išlaikote pusiausvyrą.
- Jaučiate kaklo skausmą.
- Sunkiais atvejais gali būti žarnyno ar šlapimo pūslės funkcijų sutrikimai.
Kai ji atsiranda juosmens stubure:
- Patiriate nejautrumą ir pojūčių praradimą arba nedidelį dilgčiojimą ar badymą.
- Jūsų pėda ar koja yra silpna.
- Jaučiate skausmą arba raumenų spazmus vienoje ar abejose kojose stovint ilgą laiką arba einant. Tai gali praeiti einant ir pasilenkus.
- Jaučiate nugaros skausmą.
- Galite nueiti tik trumpą atstumą, pvz., 50-150 metrų. Prieš galėdami vėl pradėti eiti, turite atsisėsti ir pailsėti.
Kokios yra stuburo stenozės priežastys?
Stuburo stenozės priežastys gali skirtis, įskaitant:
- Kaulų peraugimas: Sąnarių kremzlės ir po jomis esančių kaulų praradimo pažeidimai sukelia kaulinių išaugų susidarymą palei kaulų kraštus. Jie gali augti į stuburo kanalą. Kaulų peraugimas stubure dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms.
- Diskų išvaržos: Tarp jūsų slankstelių esantys diskai palaipsniui džiūsta senstant. Šių minkštų amortizatorių išorės įtrūkimai leidžia minkštajai medžiagai išeiti ir spausti stuburo smegenis ar nervus.
- Sustingę raiščiai: Standžios vilnaginės raiščiai bėgant laikui gali sustorėti ir sukietėti po ilgo metų tarnavimo susiejant stuburo kaulus. Jie gali išsipūsti į stuburo kanalą.
- Navikai: Navikai gali formuotis stuburo smegenyse, ypač smegenų apvalkalų membranose. Nenormalūs augliai gali susidaryti erdvėje tarp stuburo smegenų ir slankstelių. Šie augliai yra reti ir juos galima aptikti su MRT arba KT.
- Stuburo traumos: Avarijos ir kitos traumos gali sukelti slankstelių išnirimą ar lūžius. Išnarintas kaulas gali pažeisti stuburo kanalo turinį. Patinimas aplinkiniuose audiniuose po nugaros operacijos taip pat gali spausti stuburo smegenis ar nervus.
Kokie yra stuburo stenozės rizikos veiksniai?
Stuburo stenozė dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms. Jaunesniems žmonėms būklė taip pat gali atsirasti, daugiausia dėl degeneracinių pokyčių. Reikia apsvarstyti daugiau priežasčių. Tai gali būti traumos, įgimtos stuburo deformacijos, tokios kaip skoliozė, ir genetinės ligos, paveikiančios kaulų ir raumenų vystymąsi. Stuburo vaizdo tyrimai, tokie kaip MRT ar KT, gali padėti nustatyti šias priežastis.
Kokios yra stuburo stenozės komplikacijos?
Jei turite stuburo stenozę ir jos netvarkote, būklė gali progresuoti ir tapti sunkia. Be laiku atlikto gydymo:
- Galite turėti nuolatinį jautrumo praradimą.
- Gali nuolat išlikti jūsų kūno silpnumas.
- Gali sutrikti pusiausvyra visam laikui.
- Gali atsirasti nuolatinis nelaikymas.
- Gali įvykti nuolatinis paralyžius.
Kaip gydytojai diagnozuoja jūsų būklę?
Diagnozuojant jūsų gydytojas gali užduoti įvairius klausimus, siekdamas išsiaiškinti stuburo stenozės požymius ir simptomus. Gydytojas gali svarstyti jūsų medicininę istoriją ir atlikti fizinį patikrinimą. Gali būti pasirinkti įvairūs vaizdo tyrimai, siekiant nustatyti požymių ir simptomų priežastis.
Vaizdo tyrimai
Gydytojas gali rekomenduoti atlikti šiuos vaizdo tyrimus:
- Rentgeno nuotrauka: Šis tyrimas gali parodyti, ar kauluose yra pokyčių; pavyzdžiui, kaulinės ataugos gali siaurinti erdvę stuburo kanale. Šio tyrimo metu bus veikiamas radiacija.
- MRT: Šis tyrimas naudoja galingą magnetą ir radijo bangas, kad sukurtų jūsų stuburo vaizdus. Tai kryžminiai funkciniai vaizdai. Iš tyrimo galima nustatyti jūsų diskų ir raiščių pažeidimus, jei tokių yra. Jis taip pat gali aptikti navikus. Be to, tyrimo rezultatai gali parodyti spaudžiamą stuburo smegenis.
- KT arba KT mielograma: Jei MRT jums netinka, gali būti rekomenduojama kompiuterinė tomografija (KT). Tai testas, kuris sujungia rentgeno nuotraukas, paimtas iš įvairių kampų, kad sudarytų išsamias ir kryžmines jūsų kūno nuotraukas. KT mielogramoje KT skenavimas atliekamas po kontrastinio dažo įšvirkštimo. Dažai nupiešia stuburo smegenis ir nervus. Testas taip pat gali parodyti disko išvaržas, kaulines ataugos ir nenormalų ląstelių augimą.
Kokie yra stuburo stenozės gydymo būdai?
Stuburo stenozės operacija:
Gydytojas pasiūlys, kurie gydymo metodai jums geriausiai tinka, nustatęs, kur įvyksta stenozė ir koks yra jos sunkumas.
Vaistai
Jei turite stenozę, gydytojas gali paskirti šiuos vaistus:
- Skausmo malšintuvai: Ibuprofenas, naproksenas ir acetaminofenas yra skausmo vaistai, kuriuos gydytojai gali laikinai naudoti stuburo stenozės diskomfortui sumažinti. Trūksta tyrimų, patvirtinančių šių vaistų naudingumą ilgalaikiam vartojimui.
- Antidepresantai: tokie antidepresantai kaip amitriptilinas gali būti skirti lėtiniam skausmui malšinti.
- Vaistai prieš traukulius: Kai kurie vaistai, naudojami prieš traukulius, tokie kaip gabapentinas ir pregabalinas, kartais skiriami skausmui, kilusiam dėl pažeistų nervų, palengvinti.
- Opioidai: Oksikodonas ir hidrokodonas, kurių sudėtyje yra kodeino, gali būti skiriami kaip laikinas ir trumpalaikis skausmo gydymas. Tačiau gydytojas gali atsargiai svarstyti jų ilgalaikį vartojimą, nes jie gali turėti rimtų šalutinių poveikių.
Fizinė terapija
Turint stuburo stenozę, galite tapti mažiau aktyvus, nes nenorite jausti skausmo. Jei tai tampa ilgalaikiu įpročiu, jūsų raumenys gali susilpnėti, o tai gali sukelti dar daugiau skausmo. Norėdami pagerinti raumenų sveikatą, jūsų terapeutas išmokys tam tikrų pratimų, kurie gali padėti:
- Sustiprinti jūsų raumenis ir padidinti ištvermę.
- Palaikyti stuburo lankstumą ir stabilumą.
- Pagerinti pusiausvyrą.
Steroidų injekcijos
Jei suspausti, jūsų nervų šaknys gali sudirgti ir išsipūsti. Tačiau steroidiniai vaistai arba kortikosteroidai vietoje suspaudimo gali padėti sumažinti uždegimą ir sumažinti skausmą. Atminkite, kad steroidų injekcijos ne visada veikia visiems. Injekcijas galima atlikti tik keletą kartų per metus, nes jos gali silpninti kaulus ir aplinkinius audinius.
Dekompresijos procedūra
Jūsų gydytojas naudoja adatų tipo instrumentus, kad pašalintų dalį tankaus stuburo raiščio, ypač jo gale. Ši procedūra padeda padidinti erdvę stuburo kanale bei pašalinti nervų šaknų suspaudimą. Jei turite juosmens stuburo stenozę ir sustorėjusį raištis, gydytojas patars jums rinktis šį metodą. Ši procedūra juosmens stuburo stenozei taip pat vadinama perkutanine vaizdo kontroliuojama minimalistine dekompresija (PILD) arba minimalistine invazine juosmens dekompresija (MILD). Tačiau gydytojai dažnai renkasi terminą PILD, kad išvengtų painiavos su MILD. Gydytojai taip pat gali naudoti PILD kaip parinktį pacientams, turintiems didelį chirurginį riziką dėl kitų medicininių problemų. Šią procedūrą gydytojai taip pat atlieka be bendrosios anestezijos.
Chirurginis gydymas
Jei kiti gydymo metodai neveikia jums ir trukdo atlikti kasdienes veiklas, gydytojas gali patarti atlikti operaciją. Operacijos tikslas yra sumažinti spaudimą jūsų stuburo smegenims ar nervų šaknims, sukuriant daugiau vietos stuburo kanale. Chirurginės procedūros laikomos būdais, kuriuos gydytojai naudoja stenozės simptomų pašalinimui. Šiuo kontekstu chirurginė procedūra yra viena iš tų operacijų, kurią gydytojas panaudos jūsų stenozės gydymui:
- Laminektomija: Gydytojas gali naudoti laminektomiją, kad pašalintų lamina, kuris yra užpakalinė paveikto slankstelio dalis. Ši procedūra kartais vadinama dekompresijos operacija, nes ji sumažina spaudimą nervams, sukurdama didesnę erdvę aplink juos. Kai kuriais atvejais reikia sujungti slankstelį su kaimyniniais slanksteliais, naudojant metalines konstrukcijas ir kaulinį transplantą, kuris taip pat vadinamas stuburo sinteze, siekiant išlaikyti stuburo stiprumą.
- Laminotomija: Gydytojas gali naudoti šią procedūrą, kad pašalintų lamino dalį. Gydytojas išpjauna skylę, pakankamai didelę, kad sumažintų spaudimą konkrečioje vietoje.
- Laminoplastika: Gydytojas atlieka šią procedūrą kaklo stubure arba slanksteliuose. Erdvė stuburo kanale bus sukurta su hingės pagalba laminoje. Gydytojas tada naudoja metalinę aparatūrą atverti spragą atviroje stuburo dalyje.
- Minimaliai invazinė chirurgija: Gydytojas gali naudoti šį metodą, kad pašalintų kaulą arba laminektomiją, kad sumažintų žalą aplinkiniams sveikiems audiniams. Su šia procedūra nereikia atlikti sintezių. Sintezių pagalba stabilizuojamas stuburas ir sumažinamas skausmas. Tačiau, išvengiant sintezės galima sumažinti pooperacinio skausmo, uždegimo ir kitų ligų riziką aplinkinėse stuburo dalyse. Be to, pacientai, kurie pasirenka minimaliai invazinę operacijos metodą, greičiau sveiksta.
Šios operacijos, skirtos sukurti vietos stubure, padeda daugeliui sumažinti stuburo stenozės simptomus. Tačiau kai kurie atvejai gali pablogėti arba likti nepakitę po operacijos. Be to, gali atsirasti infekcijų, plyšusio membranos, dengiančios stuburo smegenis, kraujo krešulio kojų venose bei neuronų blogėjimas arba jų žūtis, kitaip vadinama nervų pažeidimo pavojumi.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.