Šis preparatas yra dažnai vartojamas norint trumpam palengvinti įvairius simptomus, kurie kyla dėl peršalimo, gripo, alergijos ar kvėpavimo takų uždegimo (tokius kaip sinusitas ar bronchitas). Tokios sudėtinės priemonės paprastai derina antihistamininius ir dekongestantus, todėl gali padėti sumažinti užgultos nosies, ašarojančių ar niežtinčių akių, čiaudulio ar bėgančios nosies simptomus, taip pat palengvinti sunkumo jausmą ausyse.
Kaip vartoti
Vaistą reikia vartoti taip, kaip nurodė gydytojas, arba kaip aprašyta ant pakuotės. Jei renkatės skystą vaisto formą, dozę tiksliai pamatuokite specialiu matavimo prietaisu ar šaukšteliu – ne įprastu stalo šaukštu, nes dozuoti gali būti netikslu. Jeigu vartojate suspensiją, prieš kiekvieną dozę buteliuką perskieskite. Ilgai veikiančių tablečių ar kapsulių negalima laužyti, traiškyti ar kramtyti. Jeigu naudojate kramtomą tablečių formą, sukramtykite kruopščiai prieš nuryjant. Tirpias tabletes dėkite ant liežuvio ir leiskite ištirpti.
Dažniausiai rekomenduojama gerti daugiau skysčių, nebent gydytojas nurodė kitaip. Dozė gali priklausyti nuo amžiaus, būklės ir jūsų organizmo reakcijos, tad svarbu jų neviršyti ir vartoti tik taip, kaip nurodyta.
Piktnaudžiavimas šiais vaistais gali būti pavojingas: didelės dozės gali sukelti haliucinacijas, traukulius ar net mirtį. Jei simptomai išlieka ilgiau nei savaitę, ima varginti nuolatinis galvos skausmas, atsiranda karščiavimas ar bėrimas, būtina pasitarti su gydytoju.
Naudojimo ypatumai ir įspėjimai
Mėgindami gydyti save, visada išsamiai perskaitykite produkto instrukciją ir įsitikinkite, kad pasirinkote tinkamą preparatą. Rinkoje būna panašios paskirties, bet kitokios sudėties vaistų – klaidingai pasirinkus, gali kilti nenumatytų reakcijų. Pasikonsultuokite su gydytoju ar vaistininku, jei kyla neaiškumų dėl tinkamo produkto.
Svarbu žinoti, jog vaikams iki 6 metų nerekomenduojama naudoti šių priemonių savarankiškai. Kai kurių ilgai veikiančių produktų neturėtų vartoti jaunesni nei 12 metų vaikai. Vaistas nėra skirtas, kad vaikas užmigtų! Šios priemonės negydo peršalimo ir nesutrumpina ligos trukmės, o neteisingas vartojimas, ypač vaikams, labai pavojingas.
Nereikėtų tuo pačiu metu duoti ir kito vaisto nuo peršalimo ar kosulio, kuriame yra tokių pačių ar panašių veikliųjų medžiagų – taip padidėja šalutinių reakcijų rizika. Jei pageidaujate natūralesnio palengvinimo būdo, simptomams malšinti galite naudoti druskos tirpalą nosiai, išgerkite daugiau skysčių ar drėkinkite patalpų orą.
Galimi šalutiniai poveikiai
Vartojant šios grupės vaistus dažniausiai pasitaiko tie patys nemalonūs pojūčiai: gali pradėti miegas imti, svaigti galva, džiūti burna, nosis arba gerklė, skaudėti galvą, jaustis skrandžio diskomfortas, kilti vidurių užkietėjimas ar miego sutrikimai. Jei pastebite, kad šie pojūčiai stiprėja ar ilgai nepraeina, susisiekite su gydytoju ar vaistininku.
Nors šalutiniai reiškiniai dažnai būna lengvi, kartais atsiranda rimtesnių reakcijų. Jeigu pastebite didelius nuotaikų svyravimus, sumišimą, haliucinacijas, triukšmą ausyse, su šlapinimusi ar regėjimu susijusių pokyčių (pvz., neryškus ar dvejinimasis akyse), būtina kuo greičiau pasitarti su gydytoju.
Skubios medicinos pagalbos reikia tuomet, jei pasireiškia pavojingi simptomai: nereguliarus ar labai greitas pulsas, traukuliai, stipri alerginė reakcija (pvz., bėrimas, niežulys, patinusi veido, liežuvio ar gerklės sritis, didelis galvos svaigimas ar kvėpavimo pasunkėjimas).
Šiame sąraše paminėta ne viskas. Jei pajutote kažką neįprasto ar įtariate, jog tai susiję su vaisto vartojimu, nedelskite – kreipkitės į sveikatos specialistą.
Specialios atsargumo priemonės
Prieš vartojant šį preparatą, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, jei esate alergiški kuriam nors jo komponentui ar turite kitų alergijų. Tam tikros sudedamosios medžiagos ar papildomos priemaišos taip pat gali sukelti alergines reakcijas.
Taip pat informuokite gydytoją apie savo ligas ar organizmo ypatumus: kvėpavimo sistemos ligas (pvz., astmą, LOPL), skydliaukės veiklos sutrikimus, širdies ligas, padidėjusį kraujospūdį, diabetą, akių (pvz., glaukomos), inkstų ar kepenų ligas, traukulius, skrandžio ar žarnyno sutrikimus (pvz., opa, nepraeinamumas). Atsargesni turi būti ir tie, kuriems sunku šlapintis.
- Vaisto negalima vartoti ilgiau nei rekomenduojama be gydytojo paskyrimo.
- Tiksliai laikykitės dozavimo nurodymų, ypač jei vaistą duodate vaikui.
- Neperdozuokite – per didelė dozė gali būti pavojinga jūsų sveikatai.
Visada informuokite gydytoją apie vartojamus kitus vaistus ar maisto papildus, kad išvengtumėte galimų jų sąveikų.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.