Alklometazono tepalas arba kremas – tai išoriškai vartojamas vaistas, skirtas palengvinti uždegiminius odos simptomus, tokius kaip niežėjimas, paraudimas ar sudirgimas. Šis vaistas dažniausiai taikomas įvairių odos ligų sukeltoms problemoms šalinti, kai oda tampa jautri, išberta ar nemaloniai niežti.
Veikimo principas
Alklometazonas priklauso vietinių kortikosteroidų grupei. Jis padeda nuraminti odos uždegimą, slopindamas imuninės sistemos aktyvumą toje vietoje, kur vaistas tepamas. Tai mažina baltųjų kraujo kūnelių išskiriamų uždegiminių medžiagų kiekį ir susiaurina kraujagysles, todėl sumažėja tinimas bei paraudimas.
Preparato formos ir stiprumas
- 0,05 % kremas
- 0,05 % tepalas
Laikymo sąlygos
Šį vaistą būtina saugoti kambario temperatūroje – ne žemesnėje kaip 2°C ir ne aukštesnėje kaip 30°C. Saugokite nuo vaikų.
Galimi šalutiniai poveikiai
Dažniausiai pasitaikantys
- Nedidelis odos sudirgimas naudojimo vietoje – gali būti sausumas, perštėjimas, niežėjimas, paraudimas.
- Bėrimas, susidarant paraudusioms ar iškilusioms papulėms.
Pajutus nuolatinius ar stiprėjančius aukščiau minėtus simptomus, svarbu apie tai pranešti gydytojui.
Rimtesni šalutiniai poveikiai
Nors pasitaiko retai, kai kurie šalutiniai poveikiai gali būti rimtesni ir juos reikia įvertinti nedelsiant:
- Sunkios alerginės reakcijos – staigus kvėpavimo pasunkėjimas, širdies ritmo padažnėjimas, bėrimas, odos dilgėlinė, patinusi veido ar gerklės sritis, rijimo sunkumai, galvos svaigimas, pykinimas ar pilvo skausmai.
- Antinksčių veiklos slopinimas – ilgalaikis preparato naudojimas gali sutrikdyti natūralų streso hormono (kortizolio) gamybą, ypač jei vaistas tepamas ant didelio odos ploto ar uždengiamas tvarsčiu. Tokiu atveju gali kamuoti nuovargis, žemas kraujospūdis, pykinimas, energijos stoka.
- Kušingo sindromas – ilgai ir didelėmis dozėmis vartojant alklometazoną gali susiformuoti šiai būklei būdingi simptomai: suapvalėję veido bruožai, svorio didėjimas, silpnumas, plonesnė ir lengvai mėlynės gaunanti oda, nuotaikos pokyčiai.
- Vietinės reakcijos – atsiranda spuogų, išsausėjimų, odos infekcijų ten, kur naudojamas tepalas ar kremas, plonesnė oda ar baltėjimas, strijos, dirginimas, prakaitinių liaukų uždegimas.
Pastebėjus bent vieną iš šių simptomų, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Naudojimo ypatumai ir rekomendacijos
- Nenaudokite šio vaisto, jei esate jautrus alklometazonui arba kitiems preparato sudedamosioms dalims.
- Tepkite tik gydytojo paskirtomis dozėmis ir nurodytą laiką. Nenutraukite ir nepradėkite naudoti patys.
- Nepasidalinkite vaistu su kitais ir saugokite nuo nepilnamečių rankų.
- Patepkite kremu arba tepalu tik pažeistas vietas ir švelniai įtrinkite į odą, kol vaisto nebeliks matomo pavidalo.
- Venkite kontakto su akimis, prieš liestis prie akių – kruopščiai nusiplaukite rankas.
- Netepkite šio vaisto ant veido, pažastų ar kirkšnių, nebent taip nurodė gydytojas.
- Nedengite sutepamos srities tvarsčiais ar sandariai neuždenkite be gydytojo leidimo.
- Vaikams, ypač kūdikiams, tepkite tik griežtai laikantis gydytojo nurodymų, nenaudokite ant vietų, dengiamų sauskelnių.
- Jei per dvi savaites nepastebite pagerėjimo, kreipkitės į gydytoją.
Kada apie save informuoti gydytoją
Prieš vartojant alklometazoną, pasakykite gydytojui apie savo sveikatos istoriją, ypač jei turėjote antinksčių sutrikimų. Informuokite apie visus vartojamus vaistus, papildus ar žolinius preparatus – ypač jei kartu naudojate kitus kortikosteroidus (tiek geriamuosius, tiek vietinio poveikio). Papildomai pasitarkite, jei esate nėščia, planuojate pastoti ar žindote – gydytojas įvertins situaciją ir patars, kaip elgtis.
Sąveika su kitais vaistais ir medžiagomis
Alklometazonas neturi nustatytų sąveikų su maistu ar gėrimais. Vis dėlto, būtina informuoti gydytoją apie visus naudojamus vaistus bei papildus, kad būtų išvengta netikėtų vaistų tarpusavio sąveikų – ypač, jei vartojate kitus kortikosteroidus, nes toks derinys gali padidinti šalutinių poveikių riziką.
Pamiršus ar viršijus dozę
- Jei pamiršote patepti vaistu, tepkite jį vos tik prisiminus. Artėjant kitam planuotam naudojimui, praleiskite praleistą dozę ir vartokite kaip įprasta – nedėkite dvigubos ar papildomos dozės.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.