Aцикloviras (Zovirax): vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Acyclovir – tai priešvirusinis vaistas, naudojamas įvairioms infekcijoms, kurias sukelia herpes virusai, gydyti. Šis vaistas dažniausiai skiriamas esant tokioms ligoms kaip lytinių organų pūslelinė, juostinė pūslelinė, paprastosios pūslelinės sukeltos burnos pūslelės, vėjaraupiai ir nervų sistemą pažeidžiančios infekcijos. Acyclovir nepašalina viruso iš organizmo, tačiau padeda efektyviau kontroliuoti simptomus ir pagreitina gijimą.

Kaip veikia acyclovir?

Acyclovir stabdo herpes virusų dauginimąsi ląstelėse ir tokiu būdu padeda slopinti infekcijos požymius, sumažina išplitimo riziką bei palengvina nemalonius simptomus. Šis vaistas nedaro įtakos jau esančiam organizme virusui, todėl ligos atkryčiai vis dar gali pasireikšti net ir vartojant gydymą.

Vartojimo formos ir dozės

Vaistinėse acyclovir galima rasti įvairių pavidalų: kapsulėmis (200 mg), geriamu tirpalu (200 mg/5 ml), tabletėmis (400 mg ir 800 mg), taip pat injekciniu tirpalu. Gydytojai gali paskirti acyclovir ir odos aplikacijoms arba specialiai tirpstančia burnoje tablečių forma.

Laikymo sąlygos

Acyclovir rekomenduojama laikyti įprastoje kambario temperatūroje – nuo 20°C iki 25°C. Saugokite vaistą nuo drėgmės bei šviesos. Kai kurie gaminiai gali būti laikomi ir šiek tiek žemesnėje temperatūroje (nuo 15°C).

Galimi šalutiniai poveikiai

Dažniausi simptomai

  • Pykinimas
  • Vėmimas
  • Viduriavimas
  • Galvos skausmas
  • Bendras silpnumo, nuovargio ar prastos savijautos jausmas
  • Niežėjimas, skausmas, paraudimas ar tinimas injekcijos vietoje (vartojant injekcinį acyclovir)
  • Bėrimai, dilgėlinė (vartojant injekcinį formą)

Retais atvejais gali pasireikšti ir kitų netikėtų simptomų. Jei jaučiate, kad acyclovir vartojimas Jums sukelia nemalonių reakcijų, būtina pranešti gydytojui.

Pavojingi šalutiniai poveikiai

Nors rimti šalutiniai poveikiai būna nedažni, svarbu žinoti galimus sunkius simptomus:

  • Stiprios alerginės reakcijos: kvėpavimo sutrikimai, švokštimas, patinimas veido ar gerklės srityje, niežtintys išbėrimai, dilgėlinė
  • Greitas širdies plakimas, galvos svaigimas ar net apalpimas
  • Inkstų veiklos sutrikimai: sumažėjęs šlapinimasis, kojų ar pėdų tynimas, stiprus silpnumas, dusulys, krūtinės skausmas ar spaudimas, sumišimas, traukuliai
  • Virškinimo trakto spazmai, sąnarių skausmas

Jei pastebėjote vieną ar kelis iš šių simptomų, būtina nutraukti vaisto vartojimą ir kuo greičiau kreiptis į medikus.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Kas neturėtų vartoti acyclovir?

  • Asmenys, alergiški acyclovir, valacyclovir ar bet kuriai kitos sudedamajai vaisto daliai

Jei abejojate dėl sudėties, paprašykite vaistininko ar gydytojo, kad pateiktų visą informaciją apie pasirinktą acyclovir formą.

Prieš pradedant gydymą

Acyclovir turi skirti tik gydytojas, ir jį reikėtų vartoti tiksliai pagal nurodymus. Šis vaistas – nerekomenduojamas naudoti kitiems, net jei jų simptomai atrodo panašūs.

Vaistus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Svarbu užtikrinti pakankamą skysčių kiekį organizme gydymo metu, todėl rekomenduojama gerti daugiau vandens.

Jei acyclovir paskirtas lytinių organų pūslelinės gydymui, pradėkite vartoti vaistą iš karto pajutus pirmuosius simptomus – perštėjimą, deginimą ar bėrimą.

Atkreipkite dėmesį, kad lytinių organų pūslelinė gali plisti lytinių santykių metu net tada, kai liga akivaizdžių požymių nesukelia. Būtinai pasitarkite su gydytoju apie tinkamą apsisaugojimą. Jei turite bėrimų ar žaizdelių, kol jie nesugijo, rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių.

Vyresni nei 65 metų žmonės turi didesnę šalutinių poveikių riziką, apie tai diskutuokite su gydytoju individualiai. Skysčių kiekis yra ypač svarbus šios amžiaus grupės pacientams.

Geriamą suspensiją vartokite naudodami tikslią matavimo priemonę, o ne paprastą šaukštelį – taip išvengsite netikslių dozių.

Ką svarbu aptarti su gydytoju?

Privalu informuoti gydytoją apie visus turimus sveikatos sutrikimus ir vartojamus vaistus, įskaitant papildus ar vaistažoles. Jei sergate inkstų, kepenų, nervų sistemos ligomis ar turite elektrolitų pusiausvyros sutrikimų (pvz., sumažėjęs kalio, natrio ar chloro kiekis), apie tai praneškite gydytojui.

Jei imunitetas nusilpęs, acyclovir retai kada gali lemti rimtus kraujo krešėjimo bei šlapimo sistemos sutrikimus. Tokios būklės kaip trombotinė trombocitopeninė purpura (TTP) ar hemolitinis ureminis sindromas (HUS) laikomos labai rimtomis ir gali būti pavojingos gyvybei.

Verta žinoti, jog acyclovir gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, ypač tais, kurie gali neigiamai veikti inkstus ar vartojamais su podagros gydymu susijusiais preparatais, kaip probenecidas. Visada aptarkite su gydytoju visus vartojamus medikamentus, prieš pradėdami naują gydymą.

Acyclovir vartojimas nėštumo ar žindymo laikotarpiu

Duomenų apie acyclovir saugumą nėštumo metu nėra pakankamai, todėl svarbu informuoti gydytoją, jeigu šiuo metu laukiatės ar planuojate nėštumą. Jei žindote kūdikį, aptarkite su gydytoju galimą vaisto poveikį, nes acyclovir pereina į motinos pieną.

Sąveika su kitais vaistais ir maistu

Nėra duomenų, kad acyclovir reaguotų su maistu ar gėrimais. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad gausus alkoholio vartojimas gali silpninti imuninės sistemos veiklą ir lėtinti gijimo procesą.

Visada informuokite gydytoją apie vartojamus vaistus, net jei tai nereceptiniai produktai arba papildai. Acyclovir kartu su tam tikrais vaistais (ypač turinčiais poveikį inkstams) gali padidinti šalutinio poveikio riziką.

Ką daryti perdozavus ar praleidus dozę?

Jei netyčia išgėrėte didesnę nei paskirta acyclovir dozę, nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą pagalbos. Praleidę dozę – išgerkite vaistą vos prisiminę, tačiau jeigu artėja laikas kitai dozei – praleistą praleiskite ir tęskite įprastą gydymą, nedvigubinkite dozės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *