ADACEL TDAP vakcina stiprina apsaugą nuo difterijos, stabligės (dar vadinamos žandikaulio užsirakinimu) ir kokliušo (gerklinio kosulio) tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, kurie jau buvo paskiepyti nuo šių ligų anksčiau. Ji dažnai rekomenduojama ir nėščiosioms trečiajame nėštumo trimestre. Tokiu būdu apsauga nuo kokliušo perduodama ir naujagimiui. Vakcina padeda atnaujinti organizmo imuninį atsaką, kad jis efektyviau kovotų su šiomis pavojingomis bakterinėmis infekcijomis. Svarbu žinoti, kad laikui bėgant apsauga gali silpnėti, tad būtina gauti papildomų dozių. Nors skiepai užtikrina didelę, bet ne šimtaprocentinę apsaugą – kai kurie paskiepyti žmonės gali likti nevisiškai apsaugoti.
Kaip vartoti
Ši vakcina leidžiama į žasto raumenį, procedūrą atlieka sveikatos priežiūros specialistas. Neretu atveju ši vakcina gali būti paskirta kartu su kitais skiepais tos pačios apsilankymo metu. Prieš skiepijimą visus klausimus ir nuogąstavimus aptarkite su gydytoju ar slaugytoja.
Galimi šalutiniai poveikiai
Po skiepijimo dažniausiai gali pasireikšti paraudimas, patinimas ar skausmas injekcijos vietoje. Kiti dažni požymiai – galvos skausmas, bendras nuovargis, raumenų skausmas, pykinimas, viduriavimas, pakilusi temperatūra, šalčio pojūtis ar pablogėjusi sąnarių savijauta. Įprastai visi šie simptomai būna lengvi ir išnyksta per kelias dienas.
Reti, bet galimi trumpalaikiai simptomai – nualpimas, svaigulys, regėjimo pokyčiai, ūžesys ausyse. Pastebėjus tokius požymius rekomenduojama atsisėsti ar atsigulti, nes jie greitai praeina.
Nedidelei daliai žmonių gali pasireikšti rimtesnės reakcijos: labai aukšta temperatūra (40°C ir daugiau), traukuliai, raumenų silpnumas, stiprus skausmas ar patinimas injekcijos vietoje, tirpimas ar dilgčiojimas galūnėse. Tokiais atvejais reikia kuo skubiau pasitarti su gydytoju.
Ypač retais atvejais galimos sunkios alerginės reakcijos – bėrimas, niežėjimas ar patinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės srityje), sunkus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai. Pajutus tokius ženklus, būtina nedelsiant kreiptis į skubią medicinos pagalbą.
Kiekvieno žmogaus organizmas į vakcinas reaguoja skirtingai – dauguma šalutinių poveikių būna trumpalaikiai ir lengvi. Kilus nerimui ar įtarus sunkesnę reakciją, svarbu laiku pasikonsultuoti su medikais.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš gaunant ADACEL TDAP vakciną, būtina informuoti gydytoją apie bet kokias alergijas, ypač jei esate jautrūs pačiai vakcinai ar jos sudedamosioms dalims (kai kuriuose preparatuose būna latekso). Taip pat pasakykite apie sveikatos problemas: karščiavimą, neurologinius sutrikimus (pvz., traukulius ar sąmonės sutrikimus), imuninės sistemos ligas, ankstesnes reakcijas į vakcinas, onkologinius susirgimus ar gydymą spinduline terapija.
Nėščiosioms ši vakcina dažnai rekomenduojama dėl papildomos naudos kūdikiui, tačiau visada verta pasikalbėti su gydytoju dėl individualios situacijos. Ar vakcinos sudedamosios dalys patenka į motinos pieną, nėra galutinai patvirtinta, todėl žindymo laikotarpiu prieš skiepijantis taip pat naudinga pasitarti su specialistu.
Sąveika su kitais vaistais
Jei vartojate nuolatines ar receptines priemones, papildus ar žolinius preparatus, apie tai praneškite gydytojui prieš skiepijantis. Kai kurie vaistai ar gydymo būdai gali paveikti imuninės sistemos veiklą ir turėti įtakos vakcinos efektyvumui arba padidinti šalutinio poveikio riziką. Niekuomet nepakeiskite ar nenutraukite vaistų vartojimo nepasitarę su gydytoju.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.