Salicilo rūgštis – tai dažnai naudojama priemonė esant lengvam ar vidutinio sunkumo aknei. Ji gali būti vartojama tiek viena, tiek kartu su kitais preparatais nuo aknės, priklausomai nuo gydytojo rekomendacijų. Ši rūgštis priklauso prie salicilatų grupės vaistų ir veikia odos paviršiuje.
Kaip veikia salicilo rūgštis?
Patekus ant pažeistos odos, salicilo rūgštis padeda pašalinti negyvas ląsteles nuo odos paviršiaus, taip mažina užsikimšusių porų, paraudimo ir uždegimo požymius. Tokiu būdu gali sumažėti spuogų kiekis ir pagreitėti odos gijimas.
Naudojimo instrukcijos
- Visų pirma išskalaukite pažeistą vietą švelnia valomąja priemone ir nusausinkite.
- Prieš pirmą kartą naudodami vaistą, atlikite jautrumo testą – tepkite nedidelį kiekį ant kelių mažų vietų, kur yra aknė, tris dienas iš eilės. Jei oda lieka be stipresnių reakcijų, galite pradėti naudoti plačiau.
- Preparatas skirtas tik išoriniam odos naudojimui. Saugokitės, kad vaistas nepatektų į akis, burną, nosį, lyties organus ar ant pažeistos odos, žaizdų. Jei taip nutiko, praplaukite tas vietas vėsiu vandeniu.
- Tepkite ploną sluoksnį ant pažeistos vietos ir lengvai įtrinkite. Naudokite tiek kartų per dieną, kiek nurodoma ant produkto pakuotės arba gydytojo. Po naudojimo nusiplaukite rankas.
- Naudojant prausiklius su salicilo rūgštimi, pirmiausia sudrėkinkite odą, įtrinkite priemonę 10–20 sekundžių ir švelniai nuplaukite. Jeigu oda per daug džiūsta, sumažinkite naudojimo dažnį.
- Nenaudokite daugiau produkto nei rekomenduojama ir nepadauginkite naudojimo trukmės – taip oda nepasveiks greičiau, bet šalutinių reakcijų tikimybė didės.
- Jei bėrimas ilgai nepraeina ar blogėja, būtina pasitarti su gydytoju.
Galimi šalutiniai poveikiai
- Dažniausiai pastebimos odos reakcijos: pleiskanojimas, deginimo pojūtis, išsausėjimas ar paraudimas, ypač gydymo pradžioje.
- Dėl šių reakcijų gali tekti vartoti mažesnį kiekį arba retinti naudojimą. Jeigu šie nemalonūs pojūčiai ilgai išlieka ar stiprėja, reikia kreiptis į gydytoją.
- Rimtos alerginės reakcijos – labai retos, bet joms pasireiškus būtina skubi medicininė pagalba. Pavojingi simptomai: naujas odos išbėrimas, niežulys ar tinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai.
- Jei pastebite kitus neįprastus simptomus, kurių čia nepaminėta, praneškite gydytojui.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
- Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, jei esate alergiški salicilo rūgščiai, kitiems salicilatams arba nesteroidiniams priešuždegiminiams vaistams (pvz., aspirinui, ibuprofenui, naproksenui).
- Kai kurie papildomi ingredientai produktuose taip pat gali sukelti alergiją ar kitus organizmo pokyčius.
- Prieš naudodami aptarkite su gydytoju, jei turite tam tikrų ligų, pvz., diabetą, kraujotakos sutrikimų, infekcijų, odos žaizdų ar lėtinių odos ligų (pvz., atopinio dermatito).
- Nėštumo metu salicilo rūgštį reikėtų vartoti tik pasitarus su gydytoju. Nežinoma, ar ši medžiaga patenka į motinos pieną, todėl žindymo laikotarpiu taip pat rekomenduojama konsultacija su sveikatos specialistu.
Sąveika su kitais vaistais
Skirtingos vaistų ar žolelių kombinacijos gali paveikti gydymo veiksmingumą arba padidinti šalutinių reakcijų pavojų. Svarbu informuoti gydytoją ar vaistininką apie visus naudojamus vaistus – tiek receptinius, tiek be recepto įsigyjamus ir augalinius preparatus. Be gydytojo nurodymo nedidinkite dozės, nekeiskite vartojimo dažnio ar nepradėkite naujų vaistų.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.