Bisakodilis yra vaistas, skatinantis žarnyno judesius. Jis dažniausiai skiriamas esant vidurių užkietėjimui arba kai reikia prieš tam tikras medicinines procedūras išvalyti žarnyną. Bisakodilis veikia kaip stimuliuojamasis vidurius laisvinantis preparatas – pagerina raumenų veiklą storojoje žarnoje, todėl lengviau pasišalina susikaupusios išmatos.
Kaip vartoti bisakodilį
Tabletes reikia nuryti užsigeriant pakankamu kiekiu vandens. Svarbu jų nekramtyti, netraiškyti ir nelaužyti. Vartojant šį vaistą, nerekomenduojama jo gerti kartu su pienu ar antacidiniais vaistais – reikėtų palaukti bent valandą. Šie produktai gali pažeisti tabletės apvalkalą ir padidinti skrandžio dirginimo tikimybę.
Dozavimas priklauso nuo jūsų amžiaus, sveikatos būklės ir individualių poreikių. Savavališkai nedidinkite dozės ir nevartokite ilgiau nei nurodyta, nebent taip paskyrė gydytojas. Bisakodilio nereikėtų vartoti daugiau kaip savaitę be gydytojo patarimo, nes per ilgas vartojimas gali sukelti nemalonių pasekmių.
Poveikio galima tikėtis per 6–12 valandų po vaisto suvartojimo. Jei savijauta negerėja ar atsiranda kraujavimas iš tiesiosios žarnos, būtina kreiptis į gydytoją.
Galimi šalutiniai poveikiai
- Gali pasireikšti pilvo skausmas ar maudimas, spazmai
- Dažnas šalutinis poveikis – pykinimas ar viduriavimas
- Retkarčiais jaučiama silpnumas ar nuovargis
Jeigu jaučiate stiprų ar užsitęsusį pykinimą, vėmimą, nevaldomą viduriavimą, raumenų mėšlungį, nereguliarų širdies plakimą, svaigulį, alpimą, pakinta nuotaika ar sumažėja šlapimo išsiskyrimas, skubiai informuokite gydytoją.
Retais atvejais gali kilti stipri alerginė reakcija, pasireiškianti odos bėrimu, niežuliu, patinimu (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stipriu galvos svaigimu ar dusuliu.
Šiame sąraše išvardinti ne visi galimi šalutiniai reiškiniai. Jei pastebėjote neįprastų simptomų, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Ką svarbu žinoti prieš vartojant
Bisakodilio neturėtų vartoti žmonės, kurie jam yra alergiški. Taip pat svarbu gydytojui pranešti apie kitas alergijas ar jautrumą pagalbinėms medžiagoms (tabletės sudėtyje gali būti nenaudojamų, bet individualiai jautrių komponentų).
Informuokite gydytoją, jei anksčiau sirgote apendicitu arba jaučiate simptomus, tokius kaip pykinimas, vėmimas ar staigus pilvo skausmas be aiškios priežasties. Nevartokite šio vaisto, jei žarnyno veikla buvo stipriai pasikeitusi ilgiau nei dvi savaites ar pastebėjote kraujavimą iš tiesiosios žarnos.
Prieš chirurgines procedūras svarbu pranešti gydytojui ar odontologui apie visus jūsų vartojamus vaistus – tiek paskirtus gydytojo, tiek be recepto ar augalinius preparatus.
Nėštumo metu bisakodilio ilgai vartoti nerekomenduojama. Žindymo laikotarpiu – prieš vartojimą reikėtų aptarti su gydytoju, kadangi nėra aišku, ar vaistas patenka į motinos pieną.
Sąveika su kitais vaistais
Vartojant bisakodilį kartu su kitais vaistais, galimos sąveikos, kurios gali pakeisti tiek bisakodilio, tiek kitų preparatų veikimą. Norint išvengti nepageidaujamų reakcijų, gydytojui arba vaistininkui būtina pateikti visą informaciją apie jūsų vartojamus vaistus ir papildus.
- Bisakodilio veikimą gali lenkti skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai, pavyzdžiui, histamino H2 receptorių blokatoriai (tokie kaip ranitidinas) ar protonų siurblio inhibitoriai (pvz., omeprazolas)
Niekada nenutraukite ar nepertraukite vaistų vartojimo ir nekeiskite jų dozės be gydytojo pritarimo.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.