Daugelis žmonių, renkantis multivitaminus, tikisi užtikrinti visas organizmui reikalingas maistines medžiagas. Šie papildai dažnai rekomenduojami tiems, kurie maitinasis nepakankamai subalansuotai, serga tam tikromis ligomis arba laukiasi kūdikio. Vitaminai ir mineralai būtini normaliai organizmo veiklai – jie dalyvauja daugybėje svarbių procesų ir padeda palaikyti gerą sveikatą.
Kaip vartoti multivitaminus
Multivitaminų tabletės dažniausiai vartojamos vieną kartą per dieną, nurodytu kiekiu. Svarbu laikytis instrukcijų, pateiktų ant pakuotės, arba gydytojo nurodymų. Nereikėtų viršyti rekomenduojamos paros dozės. Siekiant geriausių rezultatų, verta įprasti vartoti preparatą tuo pačiu paros metu.
Jei kyla klausimų dėl vartojimo ar neaiškumų dėl dozių, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Norint pajusti visą naudą, papildą reikėtų vartoti reguliariai ir nuosekliai.
Galimi šalutiniai poveikiai
Vartojant multivitaminus, kaip ir kitus papildus, gali pasireikšti nedideli, trumpalaikiai virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas, laisvesnės išmatos ar lengvas pilvo diskomfortas. Paprastai šie simptomai išnyksta, kai organizmas pripranta prie naujo papildo.
Dauguma žmonių rimtų nepageidaujamų reakcijų nepatiria. Visgi, jei šalutinis poveikis nepraeina arba stiprėja, būtina kreiptis į gydytoją ar vaistininką.
Labai retai gali kilti alerginė reakcija: bėrimas, niežėjimas, patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai. Pastebėjus šiuos simptomus, nedelsiant reikalinga medicinos pagalba.
Svarbūs įspėjimai
Jei papildas turi geležies, būtina saugoti, kad jo nepatektų vaikams – net nedidelis perdozavimas gali sukelti pavojingą apsinuodijimą. Įtarus perdozavimą, reikia nedelsiant kreiptis pagalbos.
Į ką atkreipti dėmesį prieš vartojant
- Prieš pradėdami vartoti multivitaminus, informuokite gydytoją, jei esate kam nors alergiški, pavyzdžiui, ankštiniams augalams (sojos, žemės riešutams) ar bet kurioms papildo sudedamosioms dalims.
- Papasakokite apie anksčiau sirgtas ligas, ypač jei turėjote virškinimo trakto opų, storosios žarnos uždegimą, kepenų veiklos sutrikimus ar dažnai vartojote alkoholį.
- Vartojantiems vitaminą B12 stokos atveju, prieš pasirenkant multivitaminus su folio rūgštimi patartina pasitarti su gydytoju – folio rūgštis gali pakeisti kai kurių laboratorinių tyrimų rezultatus ir maskuoti šios anemijos požymius, o ilgalaikė B12 stoka gali pakenkti nervams.
- Prieš atliekant bet kokią chirurginę procedūrą, informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus ir papildus.
- Nėštumo metu papildus vartoti tik gydytojui rekomendavus. Jei žindote kūdikį – taip pat būtina prieš tai pasitarti su sveikatos specialistu.
Sąveika su kitais vaistais
Dėl galimų sąveikų su kitais vaistais, prieš pradedant vartoti multivitaminus svarbu aptarti su gydytoju ar vaistininku, ką naudojate kartu. Kai kurie preparatai gali sumažinti arba padidinti vienas kito veiksmingumą.
- Jei papilde yra geležies, jos negalima vartoti vienu metu su antacidiniais preparatais, kai kuriais antibiotikais (tetraciklinų, chinolonų grupei priklausantys vaistai), skydliaukės funkciją reguliuojančiais vaistais ar bisfosfonatais (osteoporozės gydymui).
- Multivitaminai su folio rūgštimi gali sąveikauti su kai kuriais vaistais nuo epilepsijos (pvz., fenitoinu) – būtina apie tai informuoti gydytoją.
- Vitaminų papildai gali iškraipyti kai kurių laboratorinių tyrimų rodiklius: prieš atliekant tyrimus pasakykite gydytojui, kad juos vartojate.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.