Šis vaistas vartojamas kraujavimui stabdyti arba profilaktiškai kontroliuoti asmenims, kurių kraujyje trūksta arba visai nėra IX krešėjimo faktoriaus (dažniausiai sergantiems hemofilija B, vadinama ir „Kalėdų liga“). IX faktorius yra baltymas, būtinas kraujo krešėjimui – jis veikia kartu su kitais krešėjimo faktoriais ir padeda sustabdyti kraujavimą po traumų ar operacijų. Jei šio baltymo organizme stinga, kraujas gali krešėti daug lėčiau arba netikėtai prasidėti vidinis kraujavimas, dažniausiai sąnariuose ar raumenyse.
Kam naudojamas vaistas
Vaistas skiriamas esant paveldimam arba įgytam IX faktoriaus trūkumui, kuris pasireiškia dažnesniu ir sunkesniu kraujavimu. Svarbu žinoti, kad jis netinka naudoti siekiant panaikinti antikoaguliantų (kraujo skystinimui skirtų vaistų) poveikį – pavyzdžiui, jeigu vartojate varfariną. Taip pat dauguma šio vaisto formų neskirtos kitų krešėjimo faktorių trūkumų gydymui ar kai kuriems specifiniams krešėjimo sutrikimams (pvz., kai nustatytas faktoriaus XIII inhibitorius). Prieš pradedant vartoti ar keičiant vaistą, būtina pasitarti su gydytoju, kad būtų parinkta tinkamiausia priemonė jūsų būklei.
Kaip vartoti šį vaistą
Vaistas įšvirkščiamas į veną pagal gydytojo nurodymus. Kiekvienam žmogui dozė parenkama individualiai – ji priklauso nuo sveikatos būklės, kūno svorio ir kraujavimo sunkumo ar lokalizacijos.
Paruošiant vaistą vartojimui, buteliuką būtina švelniai pamaišyti, bet nekratykite. Kai kurias vaisto formas reikia visiškai ištirpinti, kol tirpalas bus skaidrus ir be dalelių – tokiu atveju, jei pastebėsite dalelių, tirpalo vartoti negalima. Kiti šio vaisto variantai gali natūraliai turėti smulkių dalelių, kurios filtravimo metu bus pašalintos, todėl veiksmingumas dėl to nesumažės. Jei kyla abejonių dėl vaisto paruošimo ar naudojimo – pasitarkite su medicinos specialistu.
Jei vaistą leidžiatės patys namuose, prieš tai labai svarbu išmokti visas pasiruošimo ir vartojimo taisykles. Naudotinus buteliukus ir švirkštus privaloma išmesti po vieno karto – jų antrinis naudojimas draudžiamas.
Jeigu simptomai išlieka arba blogėja, kuo greičiau informuokite gydytoją.
Galimas šalutinis poveikis
Vartojant šį vaistą gali pasireikšti įvairūs poveikiai: gali skaudėti ar perštėti injekcijos vietoje, pasirodyti šalčio pojūtis, dilgčiojimas, paraudimas (karščio bangos), galvos skausmas, pykinimas arba vėmimas. Dažniausiai šie simptomai būna nesunkūs ir laikini, tačiau jei jie nepraeina ar stiprėja, rekomenduojama kuo greičiau pasitarti su gydytoju.
- Rimtesni požymiai gali būti: augantis tinimas injekcijos vietoje, greitas širdies plakimas, dusulys, šlapimo kiekio pokyčiai, galūnių patinimas, naujai pasireiškęs arba stiprėjantis kraujavimas ar mėlynės.
- Skubios pagalbos reikia, jei pajuntate spaudimą arba skausmą krūtinėje, sunkų kvėpavimą, pamėlusias pirštus.
Labai retais atvejais gali pasireikšti stipri alerginė reakcija. Į galimą pavojų nurodo tokie simptomai: odos bėrimas, niežulys ar tinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus svaigulys ar kvėpavimo sutrikimai. Esant tokiems požymiams – nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą.
Aukščiau pateiktas sąrašas nėra išsamus. Jei pastebėjote kitus neįprastus simptomus po vaisto vartojimo, pasakykite apie juos gydytojui.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti IX faktoriaus vaistą, būkite tikri, kad apie visas jūsų alergijas žino gydytojas. Šis vaistas gali turėti neaktyvių sudedamųjų dalių, kurios kai kuriems žmonėms sukelia nepageidaujamų reakcijų.
Būtina informuoti gydytoją apie visus kraujo krešėjimo sutrikimus, širdies ligas (pvz., vainikinių arterijų ligą), sutrikusią imuninės sistemos veiklą, kepenų ligas ar neseniai atliktas chirurgines procedūras.
Jei planuojate bet kokią operaciją, net stomatologinę, būtinai pasakykite gydytojui ar odontologui apie visus vartojamus vaistus, įskaitant nereceptinius ir augalinius papildus.
Šis vaistas gaminamas iš žmogaus kraujo plazmos. Nors naudojamos griežtos testavimo bei apdorojimo procedūros, visiškai atmesti kai kurių infekcijų (pvz., hepatitų) rizikos negalima, tačiau tai yra labai retas atvejis.
Nėštumo metu vaistas turėtų būti vartojamas tik esant aiškiam poreikiui, atidžiai aptarus riziką ir naudą su gydytoju.
Kol kas nėra aišku, ar šis vaistas patenka į motinos pieną, todėl žindant patartina pasitarti su gydytoju.
Vaistų sąveika
Kiti vartojami preparatai gali paveikti šio vaisto veikimą ar padidinti šalutinio poveikio tikimybę. Visada informuokite gydytoją apie visus naudojamus vaistus bei papildus. Nepradėkite ir nenutraukite gydymo ar nekeiskite dozės, nepasitarę su gydytoju.
- Ypač pasitarkite su gydytoju, jei kartu naudojate vaistus, skatinančius kraujo krešumą (pvz., aminokapro rūgštį, traneksamo rūgštį).

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.