Amfotericinas B yra priešgrybelinis vaistas, kuris skiriamas į veną ir paprastai naudojamas gydyti sudėtingas grybelines ar kai kurių parazitų sukeltas infekcijas. Dažniausi šio vaisto sukelti reiškiniai – karščiavimas, šaltkrėtis, spaudimo svyravimai, apetito stoka, virškinimo sutrikimai ar kvėpavimo nepatogumai. Nors rimtesni šalutiniai poveikiai pasitaiko rečiau, galimos inkstų funkcijos pažaidos ar stiprios reakcijos infuzijos metu. Jeigu jaučiatės neįprastai silpni ar pavargę arba sunkiai kvėpuojate gydymo metu, svarbu nedelsiant apie tai pranešti sveikatos priežiūros specialistui.
Kam vartojamas amfotericinas B?
Amfotericinas B dažniausiai skiriamas kovoje su sunkesnės eigos grybelinėmis infekcijomis bei kai kurių rūšių parazitozėmis, tokiomis kaip leišmaniozė. Gydymo tikslingumą visuomet įvertina medicinos specialistas, priklausomai nuo sukėlėjo rūšies bei atsparumo vaistams, nes ne visos infekcijos jautrios šiam vaistui.
Kaip veikia amfotericinas B?
Šis vaistas naikina grybelines ląsteles pažeisdamas jų membranų struktūrą, todėl jos miršta. Gydant leišmaniozę, amfotericinas B žaloja parazito apvalkalą, taip sustabdydamas jo dauginimąsi.
Vaisto formos ir vartojimas
Amfotericinas B gaminamas tirpalo pavidalu ir leidžiamas į veną, todėl gydymą bei vartojimo laiką stebi medicinos personalas ligoninėje arba klinikoje. Skirtingi pateikimo būdai ir stiprumai gali būti žinomi tokiais prekiniais pavadinimais kaip Abelcet, AmBisome, Fungizone, Amphotec.
Galimi šalutiniai poveikiai
Dažniausi organizmo atsakai
- Karščiavimas ar šaltkrėtis
- Silpnumas, nuovargis
- Širdies ritmo ar kraujospūdžio pokyčiai
- Raumenų, sąnarių skausmas
- Kvėpavimo pasunkėjimas
- Greitas širdies plakimas
- Apetito praradimas
- Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai ar viduriavimas
- Galvos skausmas
- Kraują atspindinčių tyrimų pokyčiai
- Mažakraujystė
- Skausmas ar paraudimas infuzijos vietoje
- Inkstų veiklos sutrikimai
Jeigu bet kuris šių simptomų išlieka ar stiprėja, kreipkitės į gydytoją.
Rimti sveikatos sutrikimai
- Stipri alerginė reakcija (kvėpavimo sutrikimai, liežuvio ar gerklės patinimas, bėrimas, niežulys, krūtinės spaudimas, pykinimas)
- Reakcijos infuzijos metu (karščiavimas, šaltkrėtis, sumažėjęs kraujospūdis, pykinimas, vėmimas, dusulys, galvos skausmas)
- Inkstų pažeidimo požymiai (mažesnis šlapinimasis, pabrinkusios galūnės, nuolatinis silpnumas, kvėpavimo pasunkėjimas, sumišimas, traukuliai)
- Reta smegenų liga (leukoencefalopatija), kurios simptomai: motorikos sutrikimai, pusiausvyros praradimas, veido asimetrija, regos pokyčiai, suprastėjusi kalba ar atmintis, progresuojantis silpnumas vienoje kūno pusėje, galimi traukuliai
Pastebėjus šiuos simptomus, svarbu nedelsti kreiptis į gydytoją.
Ką reikėtų žinoti prieš pradedant vartoti?
Prieš pradedant gydymą svarbu informuoti sveikatos priežiūros specialistus apie visas lėtines ligas, ypač apie ankstesnius inkstų pažeidimus, taip pat apie visas vartojamas receptines ar nereceptines priemones, vitaminus, augalinius papildus.
- Kai kurie vaistai, naudojami vėžio, širdies ligų, infekcijų ar imunosupresijai gydyti, gali sąveikauti su amfotericinu B ir stiprinti nepageidaujamas reakcijas. Svarbu apie visus vartojamus preparatus informuoti gydantį gydytoją.
- Nėštumas ir žindymas: trūksta duomenų apie amfotericino B saugumą nėštumo ar žindymo metu, tad šiuos atvejus reikia aptarti individualiai su gydytoju.
- Alergija bet kuriam šio vaisto komponentui reiškia, kad jis neturėtų būti vartojamas.
Sąveikos su kitomis medžiagomis
Kol kas nėra duomenų, kad šis vaistas reaguoja su maistu ar gėrimais. Tačiau gausus alkoholio vartojimas gali pakenkti imuninei sistemai ir apsunkinti pasveikimą infekcijos metu.
Informuokite gydytoją, jei naudojate kitus vaistus: priešgrybelinius, chemoterapinius preparatus, kortikosteroidus, digoksiną, aminoglikozidus, ciklosporiną, pentamidino, zidovudiną ar kitus imuninę sistemą veikiančius vaistus. Dėl galimų sąveikų gydytojas galės stebėti jus atidžiau arba koreguoti gydymo planą.
Ką daryti praleidus ar pavartojus per didelę dozę?
Gydymas amfotericinu B paprastai vyksta ligoninėje, todėl dozavimo klaidos pasitaiko retai. Jei numatytą kartą vaistas nebuvo suleistas, informuokite specialistus, kad būtų suplanuotas kitas apsilankymas. Perdozavus ar, jei atsirado rimtų nepageidaujamų reakcijų, būtina kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.