Bronchus plečiantys vaistai

Bronchus plečiantys vaistai

Bronchus plečiantys vaistai, dar vadinami bronchodilatatoriais, yra medikamentai, kurie padeda palengvinti astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) ir kitų plaučių ligų simptomus. Šie vaistai greitai atpalaiduoja raumenų juostas, kurios susitraukia aplink jūsų kvėpavimo takus (bronchus). Kai tie raumenys atsipalaiduoja, į jūsų plaučius patenka daugiau oro, todėl galite kvėpuoti patogiau.

Be to, bronchodilatatoriai padeda išvalyti gleives iš plaučių. Atidarius kvėpavimo takus, gleivės juda laisviau, todėl galite lengvai iškosėti gleives iš savo kūno. Bronchodilatatoriai dažniausiai yra prieinami inhaliatorių ir purkštuvų (baterijomis varomas aparatas, kuris sukuria smulkią dulksną) tirpalų pavidalu.

Bronchodilatatorių formos

Trumpalaikio veikimo bronchodilatatoriai

Trumpalaikio veikimo bronchodilatatoriai greitai palengvina arba sustabdo staigius (ūminius) astmos simptomus. Jie veiksmingi nuo trijų iki šešių valandų. Kitas trumpalaikio veikimo bronchodilatatoriaus pavadinimas yra gelbėjimo inhaliatorius. Inhaliatoriai yra vaistų talpyklos plastikiniame laikiklyje su kandikliu. Purškiant inhaliatorių, jis išleidžia vienodą vaisto dozę.

Ilgalaikio veikimo bronchodilatatoriai

Ilgalaikio veikimo bronchodilatatoriai palaiko jūsų kvėpavimo takus atvirus 12 valandų. Šiuos inhaliatorius reikia naudoti kasdien, siekiant išvengti astmos priepuolių.

Bronchodilatatorių tipai

Beta 2-agonistai

Beta 2-agonistai egzistuoja trumpalaikio ir ilgalaikio veikimo formose.

Trumpalaikio veikimo beta 2-agonistai (SABA)

Greitai atidaro kvėpavimo takus, kad sustabdytų astmos simptomus. Žmonės kartais vadina SABA „palengvėjimo“ arba „gelbėjimo“ vaistais, nes jie yra geriausi vaistai staigiems, sunkiems arba naujiems astmos simptomams gydyti. SABA veikia per 15–20 minučių ir trunka keturias–šešias valandas. Jūs taip pat galite juos naudoti 15–20 minučių prieš fizinę veiklą, kad išvengtumėte su fizine veikla susijusių astmos simptomų.

Inhaliuojamų SABA vaistų pavyzdžiai:

  • Albuterol (Ventolin®)
  • Levalbuterol (Xopenex®)
  • Albuterolio ir ipratropiumo bromido derinys (DuoNeb®)

Ilgalaikio veikimo beta 2-agonistai (LABA)

LABA naudojami du kartus per dieną ilgalaikiam kvėpavimo takų kontrolei ir palaikymui. Jūs taip pat turėtumėte naudoti LABA kartu su inhaliuojamu kortikosteroidu, kad gydytumėte astmą. Kortikosteroidai padeda sumažinti kvėpavimo takų ir plaučių uždegimą. LABA taip pat veiksmingi gydant su fizine veikla susijusią astmą.

LABA yra prieinami kaip sausų miltelių inhaliatoriai (DPI). Šių vaistų pavyzdžiai:

  • Salmeterol (Serevent®)
  • Formoterol (Foradil®)
  • Kombinuoti vaistai, įskaitant flutikazoną ir salmeterolį (Advair®), budezonidą ir formoterolį (Symbicort®) bei flutikazoną ir vilanterolį (Breo®)

Anticholinergikai

Anticholinergikai yra prieinami kaip ipratropiumo bromidas (Atrovent®) ir tiotropiumo bromidas (Spiriva Respimat®). Jie blokuoja acetilcholino poveikį. Acetilcholinas yra neuromediatorius, kurį gamina jūsų kūnas.

Ipratropiumo bromidas

Prieinamas kaip inhaliatorius ir purkštuvo tirpalas. Galite jį naudoti iki keturių kartų per dieną.

Tiotropiumo bromidas

Prieinamas kaip inhaliatorius. Priklausomai nuo to, ką paskiria jūsų sveikatos priežiūros specialistas, galite jį naudoti vieną kartą per dieną arba keturis kartus per dieną. Anticholinergikai nėra greito poveikio vaistai, tačiau jie veiksmingi kontroliuojant sudėtingus astmos simptomus.

Teofilinas

Teofilinas (Uniphyl®) yra prieinamas kaip tabletė, kurią geriate su vandeniu. Jį vartojate vieną kartą per dieną, kad padėtumėte kontroliuoti sunkius astmos simptomus. Tačiau teofilinas nebėra pageidaujamas gydymo metodas. Vartodami teofiliną, turite atlikti kraujo tyrimus, kad įsitikintumėte, jog gaunate tinkamą vaisto kiekį.

Bronchodilatatorių šalutinis poveikis

Bronchodilatatorių šalutinis poveikis skiriasi priklausomai nuo naudojamo tipo.

Beta 2-agonistai

Beta 2-agonistų šalutinis poveikis:

  • Nervų ar drebulio jausmas
  • Per didelis susijaudinimas
  • Hiperaktyvumas
  • Padidėjęs širdies ritmas
  • Skrandžio sutrikimai
  • Miego sutrikimai

Kai kurie beta 2-agonistai, įskaitant albuterolį, yra prieinami kaip tabletės arba sirupai. Jūs galite patirti daugiau šalutinių poveikių, kai vartojate šias formas, nes jos yra didesnės dozės ir absorbuojamos per kraują.

Anticholinergikai

Anticholinerginių vaistų šalutinis poveikis:

  • Sausa gerklė, akys ir nosis
  • Neįprastas skonis
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Laikinas neryškus matymas, jei vaistas patenka į akis

Anticholinerginiai vaistai gali apsunkinti šlapinimąsi. Pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu, jei turite kokių nors sąlygų, kurios veikia jūsų šlapimo pūslę, įskaitant gerybinę prostatos hiperplaziją (GPH), šlapimo pūslės akmenis ar prostatos vėžį.

Teofilinas

Teofilino šalutinis poveikis:

Ar bronchus plečiantis vaistas yra steroidas?

Ne, bronchus plečiantis vaistas nėra steroidas. Jūs galite naudoti inhaliuojamus steroidus kasdien, kad padėtumėte išvengti astmos ir LOPL simptomų. Jie padeda sumažinti kvėpavimo takų uždegimą.

Procedūros detales

Kaip naudoti bronchodilatatoriaus inhaliatorių?

Svarbu tinkamai naudoti bronchodilatatoriaus inhaliatorių, kad gautumėte visą vaisto dozę. Šie žingsniai padės jums tinkamai naudoti bronchodilatatoriaus inhaliatorių:

  1. Papurtykite inhaliatorių apie 10-15 kartų. Įsitikinkite, kad dangtelis yra tvirtai uždėtas.
  2. Nuimkite dangtelį.
  3. Giliai įkvėpkite ir visiškai iškvėpkite.
  4. Užsidėkite burną aplink kandiklį.
  5. Vieną kartą paspauskite inhaliatorių.
  6. Lėtai ir giliai įkvėpkite per burną. Jei girdite ragučio garsą, kvėpuojate per greitai ir turite sulėtinti.
  7. Laikykite kvėpavimą 10 sekundžių. Skaičiuokite lėtai, kad vaistas pasiektų jūsų plaučių kvėpavimo takus.
  8. Pakartokite šiuos žingsnius kiekvienam purškimui, kurį rekomendavo jūsų sveikatos priežiūros specialistas. Palaukite apie vieną minutę tarp kiekvieno purškimo.
  9. Uždenkite inhaliatoriaus dangtelį, kai baigsite.
  10. Jei naudojate kortikosteroidų inhaliatorių, gargaliuokite vandeniu arba burnos skalavimo skysčiu po naudojimo. Skalavimas padeda sumažinti šalutinius poveikius.

Ar bronchodilatatorių inhaliatoriai kenkia plaučiams?

Jūsų kūnas gali neatsakyti į vaistą, jei per dažnai naudojate bronchodilatatorių. Per didelis naudojimas taip pat gali padidinti jūsų kūno jautrumą astmos ar LOPL sukėlėjams. Sukėlėjai gali būti dūmai, tarša, dulkės ir cheminiai garai. Naudojant steroidinius inhaliatorius, gali padidėti rizika susirgti netuberkuliozinėmis mikobakterijų infekcijomis arba pneumonija, ypač jei jums yra 65 metai ar daugiau.

Atkūrimas ir perspektyva

Bronchodilatatoriai yra esminiai vaistai astmos ir LOPL gydymui, tačiau juos reikia naudoti atsargiai ir vadovaujantis gydytojo nurodymais, siekiant išvengti galimų šalutinių poveikių ir užtikrinti veiksmingą ligų valdymą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *