ECMO (ekstrakorporinė membraninė oksigenacija) yra dirbtinė širdies-plaučių mašina, kuri teikia gyvybės palaikymą pacientams, sergantiems sunkiu širdies ir (arba) plaučių nepakankamumu. ECMO išgrynina kraują, praturtina jį deguonimi, pašalina anglies dioksidą ir grąžina kraują į kūną. ECMO gelbsti gyvybes pacientams, kuriems yra sunkus širdies ar plaučių nepakankamumas dėl koronarinės arterijos ligos, miokardito, ūminio miokardo infarkto ar COVID-19, kai kūnas nereaguoja į vaistus, ventiliatorius ar standartinį gyvybės palaikymą. ECMO palaiko širdies ir plaučių funkcijas, kai kūnas negali tinkamai keistis deguonimi ir anglies dioksidu, gelbsti pacientų gyvybes kol gydytojai teikia intervencijas ir padeda padidinti išgyvenamumo rodiklius.
Kodėl ecmo?
Kai kuriems pacientams, patyrusiems staigų širdies sustojimą, kai yra nereguliarus širdies ritmas, širdis nesusitraukinėja normaliai, arba staigus širdies sustojimas be įspėjimo, kraujas nepasiekia širdies ir vidinių organų, sukelia šoką ir nesąmoningumą. Pirmos pagalbos priemonės, kaip širdies masažas (CPR), intubacija ar kraujagysles sutraukiančių bei širdies kontrakcijas skatinančių vaistų vartojimas gali būti neveiksmingas. ECMO perima širdies ir plaučių funkcijas, kad stabilizuotų kraujospūdį, padidintų širdies susitraukimų dažnį ir leistų kritiniams pacientams išgyventi.
Sunkiems COVID-19 pacientams, kurie serga sunkia pneumonija, ūminiu respiraciniu distreso sindromu (ARDS), labai žemu deguonies kiekiu kraujyje (žemiau 94), šoku, koma, karščiavimu virš 39 laipsnių ir nesąmoningumu dėl sunkios deguonies trūkumo, kurią sukelia plaučių audinio destrukcija. ECMO perima plaučių funkcijas, palaiko deguonį kraujyje ir pumpuoja kraują į organus, įskaitant smegenis ir širdį, kol gydytojai teikia gydymą, kol paciento būklė stabilizuojasi ir gali atsigauti po COVID-19.
Kokias ligas gydo ecmo?
- Širdies nepakankamumas, kaip staigus širdies sustojimas, širdies priepuolis, koronarinės arterijos liga, miokarditas, ūminis miokardo infarktas, kardiogeninis šokas dėl širdies ligos arba sunkus širdies nepakankamumas, nereaguojantis į kitus gydymo metodus.
- Respiracinis nepakankamumas: kai plaučiai negali palaikyti deguonies lygio ir pašalinti anglies dioksido, kaip sunkios pneumonijos, ūminio respiracinio distreso sindromas, plaučių embolija arba septicemija, paveikianti plaučius.
- Po didelės operacijos: pacientai, kuriems reikia atsigauti po didelių operacijų, kurie yra sunkios fizinės būklės rizikoje ir po operacijos kyla širdies ir plaučių nepakankamumo rizika, kaip širdies operacija, vainikinių arterijų šuntavimas, širdies ar plaučių transplantacija.
- Sunkios kvėpavimo takų infekcijos, kaip gripo A, MERS ar COVID-19, kurios sukelia sunkią plaučių audinių žalą, sukelia pneumoniją, bronchitą, kvėpavimo nepakankamumą ir galimą mirtį.
Kokios yra ecmo naudojimo indikacijos?
Gydytojas svarsto naudoti ekstrakorporinę membraninę oksigenaciją (ECMO), kad palaikytų širdies ir plaučių funkcijas pacientams, kuriems yra kardiorespiracinis nepakankamumas, remiantis šiomis ECMO naudojimo indikacijomis:
- Venoarterinė ECMO (VA) naudojama pacientams, kuriems yra sunkus širdies nepakankamumas arba abipusis plaučių ir širdies nepakankamumas, įvedant 2 deguonies kaniules į kirkšnies pagrindinę veną ir kitą į priešingą kirkšnį. Gydytojas svarsto įvesti deguonies kaniules suaugusiems ir vyresniems vaikams į kirkšnį, o jaunesniems vaikams į kaklą, kad pumpuotų kraują, praturtintų deguonimi, pašalintų anglies dioksidą ir grąžintų kraują į kūną per pagrindines arterijas.
- Veno-veninė ECMO (VV) naudojama pacientams, turintiems sunkų respiracinį nepakankamumą. VV procedūra apima dviejų deguonies kaniulių įvedimą, prijungimą prie ECMO mašinos per vieną pagrindinę veną šalia arba įvedus dvi deguonies kaniules per dvi pagrindines venas skirtingose vietose, kad pumpuotų kraują, praturtintų deguonimi, pašalintų anglies dioksidą ir grąžintų kraują į kūną per pagrindines venas.
Kas yra ecmo procedūra?
- Anesteziologas skiria intraveninį sedaciją, analgetikus ir antikoaguliantus, kad numalšintų pojūčius ir išvengtų kraujo krešulių.
- Chirurgas įveda deguonies kaniulę, prijungtą prie ECMO mašinos dviem pagrindinių venų vietomis kirkšnyse ir (arba) kakle ir rankoje, iki širdies.
- ECMO mašina veikia kaip širdis ir plaučiai dujų apykaitai, pumpuodama kraują per deguonies kaniulę į ECMO mašiną gryninimui. ECMO mašina grynina kraują praturtindama jį deguonimi ir pašalindama anglies dioksidą, prieš grąžinant kraują į kūną per deguonies kaniulę.
- Išgrynintas kraujas cirkuliuos atgal į kūną, suteikdamas pakankamai deguonies vidiniams organams ir leidžiantį pacientui išgyventi net esant fiziniam silpnumui ir nesąmoningumui.
- Kol ECMO mašina perima širdies ir plaučių funkcijas, gydytojai teikia visapusiškas intervencijas, kol simptomai pamažu pagerėja, pacientas nebėra kritinėje būklėje, yra saugus ir gali savarankiškai kvėpuoti, kol tiek širdis, tiek plaučiai gali normaliai atlikti dujų apykaitą. Gydytojas svarstys palaipsniui sumažinti ir galutinai nutraukti ECMO mašinos naudojimą.
- Nutraukus ECMO mašinos naudojimą, gydytojas toliau naudos ventiliatorių, kol pacientas galės savarankiškai kvėpuoti, prieš pašalinant ventiliatorių. Pacientui gali tekti kurį laiką likti ligoninėje, kol stabilizuosis gyvybiniai požymiai. Gydytojas skirs fizinę terapiją, kad atgautų raumenų stiprumą, ir kalbėjimo terapiją, kad padėtų atkurti kvėpavimo sistemą.
Kiek laiko trunka ecmo?
ECMO naudojimo trukmė skiriasi priklausomai nuo paciento klinikinių sąlygų, gydymo ir atsigavimo laikotarpio. Kai kurie pacientai gali reikėti ECMO tik 2-3 valandas, o kitiems – kelias dienas arba savaites, priklausomai nuo gydytojo sprendimo.
Kada nutraukti ecmo naudojimą?
Gydytojas apsvarstys ECMO naudojimo nutraukimą tik tada, kai jis mano, kad tai saugu, pacientas gali kvėpuoti savarankiškai be ventiliatoriaus, ir tiek širdis, tiek plaučiai gali pakankamai tinkamai atlikti dujų apykaitą, kūnas gali palaipsniui atsigauti. Kai pacientas gali išgyventi be ECMO, gydytojas palaipsniui sumažins jo naudojimą, kol jis gali būti saugiai nutrauktas.
Kokie yra ecmo naudojimo rizikos veiksniai?
Paprastai gydytojai naudoja ECMO kritiškai sergantiems pacientams, kurių fizinė būklė yra labai silpna dėl sunkaus širdies ir plaučių nepakankamumo, kas kelia didelę mirties riziką. Galimos rizikos, susijusios su ECMO naudojimu, yra tokios:
- Kraujavimas, kurį sukelia antikoaguliantai, vartoti prieš ir per ECMO procedūrą.
- Infekcijos: bakterijos infekcija gali išsivystyti punkcijos vietoje ECMO gyvybės palaikymo metu, gydytojas nedelsdamas skirs antibiotikus.
- Inkstų nepakankamumas: kai kuriais atvejais nepakankama kraujo tėkmė į inkstus lemia inkstų nepakankamumą. Tačiau simptomai palaipsniui pagerės po dializės ir nutraukus ECMO naudojimą.
- Insultas: labai retai gali susiformuoti mažas kraujo krešulys smegenų kraujagyslėje. Gydytojas tai gydys nedelsiant.
- Plaučių embolija: reta atvejais gali susiformuoti kraujo krešulys plaučiuose. Gydytojas tai spręs nedelsiant.
Kokie yra ecmo nauda?
- Palaiko gyvybę, kol gydytojai gydo širdies ir plaučių nepakankamumą, leidžiant širdžiai ir plaučiams pilnai pasveikti.
- Perima silpnos širdies ir plaučių kontrolę po didelės rizikos operacijos, kaip vainikinių arterijų šuntavimas ar plaučių operacija.
- Gelbsti gyvybes, laukiant organų transplantacijos, kaip širdies ar plaučių, didinant išgyvenamumo tikimybę ir mažinant mirtingumo rodiklį.
- Padeda naujagimiams su įgimta širdies liga ir plaučių komplikacijomis, taip pat neišnešiotiems kūdikiams, kurių širdis ir plaučiai nėra pilnai išsivystę.
- Palaiko gyvybę, pervežant kritiškai sergančius ar skubius pacientus, mažinant mirties riziką transportavimo metu.
- Taupo gyvybę koma metu, leidžiant gydytojams atlikti pilną intervenciją ir suteikiant šeimos nariams laiko svarstyti pasirinkimus dėl pabaigos.
Kokios yra ecmo kontrindikacijos?
- Paskutinės stadijos vėžio pacientai
- Pacientai, priklausomi nuo ventiliatorių ilgesnį laiką
- Pacientai su aortos disekcija
- Nekontroliuojamas kraujavimas
- Pacientai su sunkiais intraventrikuliniais kraujavimais ir neatstatomu smegenų pažeidimu.
Koks yra ecmo išgyvenamumo rodiklis?
Pagal statistiką sunkūs pacientai, kurie gauna ECMO širdies ir plaučių palaikymui, turi bendrą išgyvenamumo rodiklį nuo 33 iki 62.9%. Suaugusiųjų išgyvenamumo rodiklis yra 57-66%; vaikų išgyvenamumo rodiklis – 57-67%; o kūdikių išgyvenamumo rodiklis – 74-84%. Be to, palyginus su grupe, kuri nenaudoja ECMO, nustatyta, kad grupė, kuri naudoja ECMO gyvybei palaikyti, turi išgyvenamumo rodiklį net iki 90%.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.