Mentolio tepalas: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Mentolio preparatai, skirti tepti ant odos, dažnai naudojami siekiant sumažinti lengvą skausmą ar niežėjimą. Šie produktai gali būti įvairios formos: purškalai, kremai, geliai, losjonai, tirpalai, pleistrai ar pudros. Priklausomai nuo pasirinktos priemonės, mentolis gali padėti esant raumenų ar sąnarių skausmui, įvairiems patempimams, mėlynėms, nedidelėms traumoms ar odos sudirginimui.

Kam naudojamas mentolis tepant ant odos

Mentolio turintys išoriniai preparatai gali būti naudingi esant nugaros skausmams, patempimams ir išnirimams, sumušimams, raumenų įtampai, sausgyslių ar tepalinių maišelių uždegimui, menstruacijų metu atsirandančiam pilvo spazmui. Taip pat šios priemonės dažnai naudojamos po nedidelių pjūvių, įbrėžimų ar nudegimų, jei oda nėra stipriai pažeista. Šiek tiek sumažinti diskomfortą gali ir po vabzdžių įkandimų ar esant lengvam odos niežuliui.

Mentolio veikimo principas

Šių produktų veiklioji medžiaga – mentolis – priklauso vadinamųjų „kontraerzinančių“ medžiagų grupei. Toks poveikis pasireiškia tuo, kad užteptas mentolis sukelia gaivų, šaldantį pojūtį, kuris laikinai atitraukia dėmesį nuo skausmo ar niežulio pojūčio. To pagrindas – jutimo nervų stimuliacija, sukelianti „šalčio“ signalą ir sumažinanti diskomfortą.

Galimos stiprumo ir formos pasirinkimo galimybės

Mentolis išoriniam naudojimui gali būti įvairiose koncentracijose (dažniausiai 0,5–16 %), priklausomai nuo paskirties ar gamintojo. Dažniausiai pasitaikančios priemonės – kremai, geliai ar purškalai. Yra ir pleistrų, losjonų, skystų tirpalų ar pudrų. Kiekvieno produkto naudojimo instrukcija turėtų būti atidžiai perskaityta.

Laikymo sąlygos

Įvairių mentolio preparatų laikymo sąlygos gali skirtis, todėl visada reikėtų vadovautis gamintojo pateikta informacija ant pakuotės.

Galimi šalutiniai poveikiai

Dažniausiai pasitaikantys nepageidaujami simptomai yra perštėjimas, deginimo ar dilgčiojimo pojūtis tepimo vietoje. Jeigu šie pojūčiai sukelia didelį diskomfortą ar nepraeina po kelių naudojimo kartų, reikėtų nutraukti vartojimą.

Rimtesnės nepageidaujamos reakcijos yra retos, tačiau gali pasireikšti stipri alerginė reakcija. Tokiu atveju gali pasireikšti kvėpavimo sutrikimai, greitas širdies plakimas, karščiavimas, limfmazgių patinimas, stiprus tinimas veide, burnos gleivinėje ar gerklėje, niežulys, bėrimas ir dilgėlinė, pykinimas, vėmimas ar pilvo spazmai. Jei pastebite bet kurį iš šių simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į medikus.

Retais atvejais gali pasireikšti svaigulys, silpnumas ar net nualpimas. Taip pat galimi sąnarių skausmai.

Kada nereikėtų naudoti mentolio preparatų

Žmonėms, alergiškiems mentoliui arba bet kuriai kitos sudedamosioms preparato medžiagoms, šių produktų naudoti negalima. Taip pat reikėtų vengti naudoti, jei pastebėtas jautrumas bet kuriam iš siūlomų mentolio prekės ženklų.

Saugumo priemonės ir atsargumo sąlygos

  • Mentolio tepalai ir geliai skirti tik išoriniam naudojimui – venkite kontakto su burna, nosimi, akimis, lytiniais organais.
  • Nenaudokite ant atvirų žaizdų, pažeistos ar sudirgusios odos.
  • Laikykite preparatą vaikams nepasiekiamoje vietoje.
  • Užtepus mentolio, nepatartina apvynioti tepimo vietos sandariu tvarsčiu ir nedera šildyti ją šildomaisiais įrenginiais ar laikyti ties saulės spinduliais. Visa tai gali lemti didesnį veikliosios medžiagos įsigėrimą į organizmą ir didesnę šalutinio poveikio riziką.
  • Reikėtų nutraukti vartojimą, jeigu skausmas ar niežulys paaštrėja, oda parausta, atsiranda pūslės ar didėja patinimas.
  • Pajutus sveikatos pokyčius (pvz., jei skausmas ar niežulys nepraeina per savaitę arba atsinaujina), būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
  • Nenaudokite ant tos pačios odos vietos, kur klijuojamos kitos vartojamų vaistų transderminės sistemos (pvz., vaistiniai pleistrai).
  • Tam tikri mentolio produktai yra degūs – būtina vengti kontakto su atvira liepsna ar naudoti šalia šilumos šaltinių.

Ką svarbu aptarti su sveikatos specialistu

Prieš pradedant naudoti mentolio turinčius produktus, pasakykite gydytojui arba vaistininkui apie visas turimas lėtines ligas ir šiuo metu vartojamus vaistus (tiek receptinius, tiek be recepto), vitaminus ar augalinius papildus. Svarbu aptarti, jei laukiatės ar žindote kūdikį – šiuo metu nėra aiškių duomenų, ar mentolis gali paveikti nėštumą ar patekti į motinos pieną.

Sąveika su kitais produktais ir maistu

Šiai dienai duomenų apie sąveiką tarp mentolio preparatų ir maisto ar gėrimų nėra. Lygiai taip pat nėra žinoma apie galimą sąveiką su alkoholiu.

Papildomų reikšmingų vaistų tarpusavio sąveikų nenustatyta, tačiau vis tiek rekomenduojama informuoti gydytoją apie visus vartojamus vaistus ir papildus.

Papildoma informacija apie naudojimą ir perdozavimą

Mentolio preparatai dažniausiai naudojami pagal poreikį, tik išoriškai. Vartokite tik rekomenduotą kiekį, neviršykite dozės ir nepadidinkite naudojimo dažnumo. Jei praleidote naudojimą, tepkite tik tada, kai vėl to reikia – papildomų ar dvigubų dozių vartoti nereikėtų. Sunkių šalutinių ar perdozavimo atvejų, kai žmogaus būklė greitai blogėja, reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *