Alergijos ir nosies užgulimo mažinimo geriamosios priemonės: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Loratadinas ir pseudoefedrinas yra vaistų derinys, kuris dažnai vartojamas sezoniniams alergijos simptomams lengvinti. Jis skirtas sušvelninti tokius nemalonius pojūčius kaip ašarojančios ar niežtinčios akys, čiaudėjimas, sloga ir nosies užgulimas. Loratadinas veikia kaip antihistaminas – blokuoja histamino veikimą organizme, taip mažindamas alergines reakcijas. Tuo tarpu pseudoefedrinas atveria nosies takus, skatina ančiu drenažą ir palengvina kvėpavimą. Dėl didelės pseudoefedrino koncentracijos, šio vaisto nerekomenduojama duoti vaikams iki 12 metų amžiaus.

Kaip vartoti

Dažniausiai šį vaistą reikia gerti du kartus per dieną – kas 12 valandų, užsigeriant pilna stikline vandens. Tabletės traiškyti ar kramtyti negalima – tai gali lemti staigų visos veikliosios medžiagos išsiskyrimą ir didesnę šalutinių reiškinių riziką. Nurodytos dozės viršyti nerekomenduojama, taip pat vaisto nevartokite dažniau nei nurodyta.

Prieš planuojamus alerginius tyrimus tablečių reikėtų nevartoti keletą dienų, nes jos gali daryti įtaką tyrimo rezultatams. Jei kyla klausimų, visada tikslinga pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Galimi šalutiniai poveikiai

Šio preparato vartojimo metu dažniausiai pasitaiko nedideli šalutiniai poveikiai – burnos džiūvimas, nežymus virškinimo sutrikimas, nemiga, galvos svaigimas, galvos skausmas, nerimas, sumažėjęs apetitas ar troškulys. Paprastai šie pojūčiai būna trumpalaikiai, tačiau jei jie stiprėja ar užsitęsia, reikėtų apie tai pasakyti gydytojui.

Rimtesni šalutiniai poveikiai, kuriems pasireiškus būtina nedelsti: greitas ar nereguliarus širdies plakimas, stiprus virpėjimas, nuotaikos ar proto būsena (pvz., sumišimas), šlapinimosi sutrikimai. Labai retais atvejais galimos traukuliai – tokiu atveju reikalinga skubi medikų pagalba.

Nors sunki alerginė reakcija pasitaiko itin retai, ją gali išduoti bėrimas, stiprus niežėjimas ar tinimai (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo pasunkėjimas. Pajutus tokius simptomus, reikia kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Čia išvardinti ne visi galimi šalutiniai poveikiai. Jei pastebite kitokius pojūčius, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Atsargumo priemonės

Prieš pradėdami vartoti loratadino ir pseudoefedrino derinį, informuokite gydytoją ar vaistininką apie savo alergijas, taip pat, jei esate jautrūs desloratadinui ar panašiems vaistams. Paminėkite, jei anksčiau pasitaikė stiprių šalutinių reakcijų vartojant kitus dekongestantus, pavyzdžiui, fenilefriną. Kai kurios šio vaisto sudėtinės dalys gali sukelti netikėtų reakcijų, tad apie tai verta pranešti specialistui.

Būtina informuoti gydytoją apie ligas, kuriomis sergate ar esate sirgę: inkstų ar kepenų liga, šlapinimosi sutrikimai (pavyzdžiui, dėl padidėjusios prostatos), padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas, širdies problemos (tarp jų išeminė širdies liga), padidėjęs skydliaukės aktyvumas (hipertirozė) ar glaukoma.

Šis vaistas gali sukelti galvos svaigimą, ypač jei kartu vartojamas alkoholis ar kitos nervų sistemą veikiančios medžiagos. Venkite vairuoti, dirbti su mechanizmais ar atlikti veiklą, reikalaujančią dėmesio, kol neįsitikinsite, jog jaučiatės gerai. Suaugę žmonės, ypač vyresnio amžiaus, gali būti jautresni svaiguliui, nemigai, šlapinimosi sutrikimams, širdies ritmo pokyčiams ar sumišimui – tai gali padidinti kritimų ir traumų riziką.

Jeigu esate nėščia, šį vaistą vartokite tik tuomet, kai tiksliai žinote, kad to tikrai reikia – dėl rizikos bei naudos būtinai pasitarkite su gydytoju. Veikliosios medžiagos patenka ir į motinos pieną, tad maitinančioms moterims rekomenduojama dėl šio preparato vartojimo taip pat tartis su gydytoju.

Sąveika su kitais vaistais

Skirtingi vaistai gali paveikti šio preparato veikimą ar padidinti šalutinio poveikio tikimybę. Svarbu sudaryti visų vartojamų vaistinių preparatų, įskaitant be recepto įsigytus bei žolinius produktus, sąrašą ir apie juos informuoti gydytoją ar vaistininką. Nepradėkite ir nenutraukite gydymo nauju vaistu bei nekeiskite dozių nepasitarę su specialistu.

Ypač atkreipkite dėmesį, jei vartojate MAO inhibitorių grupės vaistus – juos derinant su šiuo preparatu gali kilti gyvybei pavojingų sąveikų. Prieš pradedant ar nutraukiant bet kokius naujus vaistus, būtina pasitarti su medikais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *