Panretin (alitretinoinas): vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Panretin yra vaistas, skirtas gydyti odos darinius, atsiradusius dėl AIDS sukeltos Kaposi sarkomos. Šis preparatas veikia stabdydamas navikinių ląstelių augimą, taip lėtinant ligos plitimą. Panretin pateikiamas 0,1% gelio forma, kuris yra tepamas tiesiai ant pažeistų odos vietų.

Kaip veikia Panretin

Pagrindinė veiklioji medžiaga – alitretinoinas, kuris yra vitamino A darinys. Jis jungiasi prie tam tikrų ląstelių receptorių ir reguliuoja, kaip ląstelės auga bei atsinaujina. Toks veikimo būdas gali padėti slopinti Kaposi sarkomos ląstelių dauginimąsi ir vystymąsi.

Šalutiniai poveikiai

Dažniausi nepageidaujami reiškiniai

Gydantis Panretin dažniausiai pasireiškia įvairūs odos sudirginimo požymiai: paraudimas, niežėjimas, deginimo ar skausmo jausmas, lupimasis, bėrimas, tinimas, dilgčiojimas ar perštėjimas. Odos reakcijos paprastai atsiranda ten, kur gelis buvo užteptas, ir dažniausiai būna lengvos arba vidutinio sunkumo.

Rimtesni šalutiniai poveikiai

Nors pasitaiko retai, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti stiprios alerginės reakcijos arba sunkus odos uždegimas. Tokiu atveju nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į medikus, jei pajutote bet kurį iš šių simptomų:

  • kvėpavimo pasunkėjimas, švokštimas
  • veido, lūpų ar liežuvio patinimas
  • staigus bėrimas ar odos pūslės
  • stiprus niežėjimas, avilys
  • gerklės užtinimas, sunku ryti ar kvėpuoti
  • į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, silpnumas
  • pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas
  • pilvo skausmai ar sąnarių maudimas

Jei pasireiškia sunkesni odos sudirginimo požymiai – ryškus paraudimas, pūslės ar didelis patinimas – būtina nutraukti Panretin vartojimą ir pasitarti su gydytoju.

Kaip vartoti ir laikyti

Panretin skirtas tik išoriniam naudojimui ir tepamas ant pažeistų vietų pagal gydytojo nurodymus. Vengti patekimo į akis, burną, nosį, gleivines ar lytinius organus. Gali prireikti kelių savaičių (kartais iki trijų mėnesių), kol pasimato efektas, todėl svarbu būti kantriems ir nenutraukti gydymo be gydytojo žinios. Laikyti vėsioje, sausoje vietoje, kambario temperatūroje, atokiau nuo ugnies šaltinių ir vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Svarbios atsargos priemonės

Kada nevartoti Panretin

Šio vaisto nerekomenduojama naudoti, jei esate alergiški alitretinoinui, kitiems retinoidams ar bet kuriam gelio sudėties ingredientui. Jei abejojate, pasitarkite su vaistininku dėl sudėties.

Ką reikia žinoti prieš pradedant gydymą

Panretin galima vartoti tik tuo atveju, jei gydytojas jums paskyrė šį vaistą. Nenaudokite gelio savarankiškai ir neduokite jo kitiems, nors jų būklė gali atrodyti panaši. Po vaisto užtepimo nereikėtų užklijuoti vietos pleistru ar tvarsčiu, nebent gydytojas nurodė kitaip.

Panretin gali padidinti odos jautrumą saulei, todėl vengdami saulės, soliarimų, naudokite apsauginius kremus, dėvėkite galvos apdangalus ir uždengiančius rūbus.

Ką informuoti savo gydytoją

Prieš pradedant naudoti šį vaistą, pasakykite gydytojui apie visas turimas ligas, vartojamus vaistus (tame tarpe receptinius, be recepto parduodamus, vitaminus ar žolinius papildus), ypač jei naudojate produktus su DEET (dažnas ingredientas vabzdžių atbaidymo priemonėse), nes galimi tam tikri sąveikų pavojai.

Pasitarkite su gydytoju jei laukiatės, planuojate pastoti ar žindote. Nėštumo metu Panretin vartoti negalima. Taip pat nerekomenduojama naudoti šio vaisto žindymo laikotarpiu.

Sąveika su kitomis medžiagomis

Nėra duomenų, kad Panretin reaguotų su maistu ar gėrimais. Tačiau prieš vartojimą pateikite gydytojui visą vartojamų vaistų ir papildų sąrašą, kad būtų įvertintos galimos sąveikos.

Perdozavimas ir praleista dozė

Pavartoję per daug vaisto, nedelsdami kreipkitės į medikus. Jei pamiršote pavartoti dozę, vėliau tiesiog tęskite gydymą įprasta tvarka ir nedidinkite dozės dvigubai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *