Daugiafunkciniai vitaminų papildai, tokie kaip kramtomosios „Adult One Daily Gummies“ tabletės, skirti kompensuoti ar užkirsti kelią vitaminų trūkumui. Tokios situacijos dažniausiai pasitaiko esant nesubalansuotai mitybai, sergant tam tikromis ligomis, laukimosi laikotarpiu ar padidėjus vitaminų poreikiui. Vitaminai yra būtini organizmui – jie padeda palaikyti daugelį gyvybiškai svarbių funkcijų ir gali pagerinti bendrą savijautą.
Kaip teisingai vartoti kramtomuosius multivitaminus
Kramtomąjį vitaminą reikia gerai sukramtyti prieš nuryjant. Dažniausiai užtenka vienos dozės per dieną, tačiau tikslias vartojimo rekomendacijas rasite ant pakuotės arba gausite iš savo gydytojo. Svarbu neviršyti nurodytos dozės. Papildų naudą pajusite vartodami juos reguliariai, geriausia – kasdien tuo pačiu metu.
Jeigu iškiltų klausimų dėl vartojimo, visada galima kreiptis į gydytoją ar vaistininką. Nereikėtų sustoti ar keisti dozės nepasitarus su sveikatos specialistu.
Galimi šalutiniai poveikiai
Vartojant multivitaminus, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti vidurių užkietėjimas, viduriavimas ar pilvo diskomfortas. Šie požymiai dažniausiai būna lengvi ir praeina, kai organizmas pripranta prie papildo. Tačiau jeigu jaučiate, kad nemalonūs pojūčiai stiprėja arba trunka ilgai, verta apie tai kuo greičiau informuoti gydytoją.
Retais atvejais gali pasireikšti stipri alerginė reakcija. Įspėjamieji požymiai yra bėrimas, niežulys ar patinimas (ypač veido, lūpų, liežuvio, gerklės srityje), sunkesnis kvėpavimas, stiprus galvos sukimasis. Pajutus bet kurį iš šių simptomų, reikia skubiai kreiptis į medikus.
Dažniausiai šis papildas nesukelia rimtų problemų, o dauguma vartotojų šalutinio poveikio visai nepastebi.
Įspėjimai ir svarbios saugos taisyklės
Multivitaminai, kurių sudėtyje yra geležies, turi būti ypač atsargiai laikomi – mažiems vaikams geležis yra viena dažniausių apsinuodijimo priežasčių. Vengiant nelaimių, papildus būtina saugoti vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti naują papildą, pasitarkite su gydytoju, jeigu turite alergijų arba ilgalaikių sveikatos sutrikimų, ypač kepenų, virškinimo trakto ligų, priklausomybę alkoholiui arba jeigu turite uždegimų (pvz., žarnyno uždegimą). Kai kuriuose papilduose gali būti ingredientų, kurie netinkami tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims.
Jei multivitaminų sudėtyje yra folio rūgšties, būtina informuoti gydytoją, jei nustatytas vitamino B12 trūkumas ar tam tikros rūšies mažakraujystė. Folio rūgštis gali maskuoti B12 stokos simptomus, o laiku negydoma ši būklė gali sukelti nemalonių komplikacijų, ypač nervų pažeidimus.
Kai kuriuose papildų variantuose gali būti aspartamo, kuris netinkamas žmonėms, sergantiems fenilketonurija. Prieš vartojimą būtinai pasitarkite su gydytoju, jei jums reikia apriboti tam tikrų saldiklių vartojimą.
Jei planuojama operacija, informuokite gydytoją arba odontologą apie vartojamus papildus ir kitus vaistus. Nėščioms ar žindančioms moterims taip pat rekomenduojama prieš papildų vartojimą aptarti visus klausimus su medikais.
Sąveika su kitais vaistais
Multivitaminai gali sąveikauti su kitais vaistais ir pakeisti jų poveikį ar riziką šalutiniam poveikiui. Levodopa, kai kurie antibiotikai, vaistai nuo skydliaukės ar osteoporozės (pvz., levotiroksinas, alendronatas), antacidai – šių vaistų ir papildų derinimo laiką būtina suderinti su specialistu, kad būtų išvengta sąveikos.
- Geležies turintys papildai gali trikdyti kai kurių vaistų pasisavinimą – svarbu žinoti, kiek laiko turi praeiti tarp dozių.
- Jei papildas turi folio rūgšties, atkreipkite dėmesį į galimą poveikį vaistams nuo traukulių (pvz., fenytoinui).
- Šis papildas taip pat gali iškreipti kai kurių laboratorinių tyrimų rezultatus – informuokite tyrimus atliekančius specialistus, kad vartojate šį produktą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.