Spuogas su kraujo priemaiša: priežastys, gydymas ir profilaktika

Kraujo pripildytas spuogas – tai paraudęs, patinęs odos iškilimas, kurio viduje matyti kraujo. Tokie spuogai dažniausiai atsiranda tada, kai jau esantis įprastas spuogas patiria mechaninį poveikį, pavyzdžiui, jį spaudžiant, trinant ar pernelyg stipriai šveičiant odą. Šis kraujosruvą primenantis darinys gali formuotis bet kurioje kūno vietoje.

Kaip susidaro kraujo pripildytas spuogas?

Įprasti spuogai susiformuoja, kai odos poros užsikemša negyvomis ląstelėmis, riebalais, nešvarumais ar prakaitu. Viduje ima kauptis pūliai ir bakterijos, dėl to pora patinsta, o oda iškyla į viršų. Jei toks uždegimas stiprėja – pavyzdžiui, oda spaudžiama, spuogas išspaudžiamas ar įbrėžiamas – aplinkiniai smulkūs kraujagyslės gali plyšti, todėl į uždegimo vietą patenka kraujas ir susiformuoja kraujo pripildytas spuogas.

Kuo skiriasi kraujo ir įprasti spuogai?

Kraujo prisipildę spuogai dažnai atrodo ryškiau paraudę, labiau patinę nei įprasti, jų spalva gali būti nuo raudonos iki rusvos ar net tamsiai rudos. Jie išsiskiria didesniu jautrumu, yra skausmingesni, labiau sudirgę. Kadangi juose yra kraujo, šie spuogai dažniau sukelia uždegimą ar palieka randus, jei elgiamasi netinkamai.

Krauju užpildyto spuogo atsiradimo priežastys

Tokio tipo spuogas dažniausiai susidaro, kai uždegimo teritorija sužeidžiama: spuogas spaudžiamas, išspaudžiamas, trinamas, įbrėžiamas. Taip pat riziką padidina grubesni šveitikliai, dažno ar itin stipraus plovimo priemonės, stipriai šveičiant ar trinant odą.

  • Spuogo spaudimas ar traumuojantis išspaudimas
  • Perdažnas plovimas, per griežti arba aštrūs veido šveitikliai
  • Odos drėkinimas aštriais valikliais ar cheminėmis priemonėmis

Bandymas išspausti ar išvalyti spuogą neretai pažeidžia smulkiąsias kraujagysles aplink uždegimo vietą. Tada į vidų nuteka kraujas ir susiformuoja ypatingai paraudęs, kruvinas spuogas.

Kraujo pripildyto spuogo simptomai

  • Vietinis paraudimas, galimai didesnis nei įprasto spuogo
  • Patinimas ir iškilumas virš odos paviršiaus
  • Kruvinas atspalvis: gali būti raudonas, rusvas ar net tamsokas
  • Jautrumas, skausmingumas ar spaudimo pojūtis

Ar krauju užpildyti spuogai plinta?

Pats kruvinas spuogas neplinta, tačiau tokio pobūdžio uždegimų gali atsirasti daugiau toje pačioje srityje, jei dažnai liečiate veidą arba išspaudžiamas spuogas. Spaudžiant vieną spuogą, bakterijos gali pasklisti po kitas poras aplinkui, todėl gali formuotis nauji uždegiminiai židiniai.

Diagnozė: kaip atpažinti šį spuogą?

Iš esmės kraujo pripildytą spuogą nesunkiai galite atpažinti patys pagal išvaizdą ir pojūčius. Jei abejojate ar norite tikslesnės konsultacijos, galima apsilankyti pas gydytoją dermatologą. Specialistas apžiūrės darinį, prireikus apšvies specialia lempa ar pažiūrės padidinamuoju stiklu.

Spuogo gydymas ir priežiūra

Ar reikėtų spausti kruviną spuogą?

Kruvino spuogo jokiu būdu nereikėtų spausti ar kitaip liesti. Tokiu būdu rizikuojate sukelti dar didesnį uždegimą, bakterijų išplitimą, skausmą ir ilgalaikius randelius.

Kas padeda, jei susidarė krauju užpildytas spuogas?

  • Svarbiausia – leisti spuogui gyti natūraliai, laikytis švaros ir jo neliesti.
  • Jei spuogai nuolat kartojasi, verta pagalvoti apie veiksmingesnes odos priežiūros priemones.
  • Salicilo rūgštis: Švelniai nušveičia negyvas ląsteles, kovoja su bakterijomis, mažina paraudimą ir uždegimą. Dažnai randama geliuose, serumuose, pleistruose – gali būti įsigyjama tiek be recepto, tiek pagal receptą.
  • Retinoidai: Tai vitamino A dariniai, gelio, serumo, kremo ar pleistro pavidalu. Jie padeda atkimšti poras ir mažina uždegimą. Jei spuogai labai sunkūs, dermatologas gali paskirti geriamų retinoidų.
  • Antibiotikai: Kovoja su bakterijomis, dažnai skiriami išplėtotam aknės gydymui. Gali būti tiek geriamų tablečių, tiek tepamų gelių ar kremų.
  • Kontraceptikai: Hormoninį foną reguliuojantys preparatai, kartais skiriami moterims, jei spuogų priežastis – hormoniniai pokyčiai.

Kai kuriais atvejais, jei spuogai dideli ar dažnai kartojasi, dermatologas gali rekomenduoti tam tikras procedūras:

  • Drėkinimas ir valymas sterilia adata ar specialiais įrankiais – pašalinami pūliai ir bakterijos, sumažėja infekcijos pavojus ir pagreitėja gijimas.
  • Lazerio terapija – fokusuota šviesa naikina bakterijas, mažina randus, skatina sveikos odos atsinaujinimą.
  • Mikrodermabrazija – giluminis negyvos odos sluoksnio nušveitimas. Ši procedūra netaikoma esant aktyviam uždegimui, tačiau naudinga šalinant inkštirus ar užaugusias baltąsias dėmeles.

Kaip sumažinti riziką susidaryti kruviniems spuogams?

  • Venkite spausti, liesti ar braižyti spuogus, net jei jie atrodo „brandūs“.
  • Palaukite, kol uždegimas išnyks, tada naudokite švelnius, negrubius šveitiklius.
  • Plauti veidą švelniu prausikliu 2 kartus per dieną – vanduo turi būti drungnas, ne karštas.
  • Atsisakykite makiažo ant uždegiminių vietų, nes tai gali lėtinti gijimą ar dar labiau užkimšti poras.
  • Reguliariai skalbkite pagalvės užvalkalus, rankšluosčius, veido kaukes, telefonų ekranus – viską, kas dažnai liečia odą.

Gijimas ir ilgalaikės pasekmės

Kraujo turintys spuogai daugeliu atvejų užgyja patys per keletą dienų ar savaičių. Jų gijimo laiką trumpinsite, jei neliessite ir nebandysite išspausti. Tačiau jei spuogas vis traumuojamas, gali išsivystyti nuolatiniai randai ar prisidėti infekcija.

Praktiniai patarimai priežiūrai namuose

Kraujo pripildytas spuogas gali būti skausmingas. Jei norisi sumažinti patinimą ar paraudimą, keletą kartų per dieną 15 minučių pridėkite prie vietos šaltą kompresą – tai padės mažinti uždegimą ir sukeliamą diskomfortą.

Kada vertėtų kreiptis į gydytoją?

Jei pastebite, kad atsiradęs spuogas ima stipriai rausti, plinta į šonus, skauda stipriau nei įprastai, iš jo teka pūliai ar pakyla kūno temperatūra, kreipkitės į specialistą. Tokie požymiai gali reikšti rimtesnį uždegimą, kuriam reikalingas gydymas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *